- Renata JAPERTIENĖ, dr. Sigitas JAPERTAS
- Mano ūkis
Pati nuostolingiausia pieno ūkyje liga – mastitas – žinoma visiems melžiamų karvių augintojams. Pasak užsienio specialistų, dažnai mastitu sergančias karves reikia nedelsiant išbrokuoti, nes jų išgydyti neįmanoma.
Dėl pieno liaukos uždegimo (mastito) piene padaugėja somatinių ląstelių (SLS). Tad padidėjęs somatinių ląstelių skaičius – akivaizdus mastito požymis. Tešmens uždegimas – viena iš nuostolingiausių pieninių karvių ligų. Jam tenka 60–70 proc. visų nuostolių, patiriamų dėl karvių ligų. Nuostolių patiriama dėl produkcijos sumažėjimo (50–55 proc.); gydymo išlaidų (20–25 proc.); dėl karvių išbrokavimo (30–35 proc.).
Slaptuoju mastitu šalyje serga apie 50 proc. melžiamų karvių. Jei jos nesirgtų, kiekviena Lietuvos karvė per laktaciją duotų vidutiniškai 650 kg pieno daugiau.
Sergančių karvių piene ne tik randama daugiau somatinių ląstelių, bet ir pakinta jo sudėtis, pieno pasigamina mažiau. Dažnai jokių pakitimų nematyti, tačiau tiriant tokį pieną randamas mažesnis laktozės, baltymų ir riebalų kiekis. Nors bendras baltymų kiekis gali pakisti nedaug, tačiau piene esantys baltymai pasikeičia smarkiai. Pagrindinių didelės maistinės vertės baltymų – kazeino – sumažėja, o mažiau vertingų (pieno produktų gamybos atžvilgiu) išrūgų baltymų padaugėja.
Piene taip pat sumažėja labai reikalingų mūsų organizmui mineralinių medžiagų bei padaugėja fermentų, kurie ardo riebalus, ypač baltymus net pačiame tešmenyje. Šie fermentai nesuyra net pieną pasterizavus ar virinant. Iš tokio pieno pagaminti pieno produktai laikomi greitai genda.
Vienas iš pagrindinių tešmens uždegimo sukėlėjų - auksinis stafilokokas. Pakanka dešimties auksinių stafilokokų, kad patekę į tešmenį sukeltų uždegimą. Kitų sukėlėjų reikia kur kas daugiau. Be to, jie dauginasi, kai aplinkos sąlygos palankios, t.y. šilta ir drėgna. Auksinis stafilokokas ne tik sukelia uždegimą, bet ir gamina karščiui atsparius enterotoksinus. Valgant pieno produktus, kuriuose yra enteretoksinų, galima apsinuodyti.
Tešmens uždegimas gali būti slaptasis (subklinikinis) ir klinikinis. Klinikinio mastito požymiai: pakilusi temperatūra, paraudęs, patinęs ir skausmingas pažeistas tešmens ketvirtis, pakitusi pieno išvaizda. Jei karvė serga slaptuoju tešmens uždegimu, piene ir tešmenyje nematyti jokių pakitimų, tačiau pieno gamyba sumažėja, pakinta jo sudėtis bei padidėja somatinių ląstelių skaičius, o piene randama mikroorganizmų.
Mikroorganizmus naikina leukocitai
Karvės suserga mastitu, kai pro spenio kanalą į pieno liauką patekę mikroorganizmai pradeda tešmenyje daugintis. Organizmo atsakas į mikroorganizmų invaziją – kraujo kūnelių leukocitų skaičiaus padidėjimas. Leukocitai per kraują telkiasi tešmenyje, kad sunaikintų mikroorganizmus, galinčius suardyti pieną gaminančias ląsteles, pažeisti tešmens audinį. Iš kraujo į tešmenį patekę leukocitai ir yra vadinami somatinėmis ląstelėmis. Sveikos karvės piene gali būti tik iki 200 tūkstančių SL viename mililitre pieno (vidutiniškai 50-75 tūkst./ml). Karvei susirgus tešmens uždegimu, somatinių ląstelių padidėja šimtais tūkstančių ar net milijonais (skaičiuojant 1 ml pieno). Tyrimai, kurių metu buvo identifikuojamas ląstelių tipas piene, parodė, kad epitelinės ląstelės retai patenka į tešmens, taip pat ir į užtrūkusios karvės, sekretą. Šių ląstelių kiekis svyruoja nuo 0 iki 7 proc. viso ląstelių skaičiaus. Taigi SLS laktacijos pabaigoje padidėja ne dėl epitelinių ląstelių. Todėl nustačius, kad somatinių ląstelių skaičius yra didesnis kaip 200 tūkst./ml, nepriklausomai nuo laktacijos mėnesio ar karvės amžiaus, galima daryti išvadą, kad ji serga tešmens uždegimu.
Tešmens uždegimo intensyvumas priklauso nuo karvių šėrimo, uždegimą sukėlusio mikroorganizmo ir kitų veiksnių.
Aplinkos veiksniai
Karvių laikymo sąlygos. Tyrimais nustatyta, kad karvės mastitu dažniau serga tvartiniu laikotarpiu. Pagrindinė ligos priežastis tuo metu – prasta tvartų ventiliacija. Karvės išskiria daug šilumos ir drėgmės, dėl to tvarto temperatūra pakyla, o šilta ir drėgna aplinka sudaro palankias sąlygas tešmens uždegimo sukėlėjams daugintis. Be to, tvartiniu laikotarpiu, karvės suėda mažiau pašarų, sumažėja produktyvumas, jos tampa jautresnės infekcijai.
Karvės dažniau serga bei duoda mažiau pieno ir dėl skersvėjo. Pieno sintezė priklauso nuo kraujo kiekio, tekančio per tešmenį. Kai tešmuo vėsinamas, kraujagyslės susitraukia ir mažiau kraujo prateka per tešmenį. Tešmuo greitai atšąla ir, nusilpus apsauginiams barjerams, bakterijos lengviau patenka į tešmenį. Norint išvengti šio neigiamo poveikio reikia, kad karvių guoliai būtų šilti ir sausi. Geriausia karves laikyti ant gilaus kraiko ir gausiai kreikti šiaudais arba įrengti boksus su šilta guoliaviete. Laikant karves pririštas, per dieną pakratams reikėtų skirti 1-1,5 kg šiaudų, laikant palaidas boksuose – 2-3 kg, o laikant palaidas ant gilaus kraiko – net 6-8 kg. Tvartų ventiliacijos angas reikia įrengti aukštai abiejose tvarto sienų pusėse, o viduryje tvarto padaryti oro ištraukimo angą.
Karvių stovėjimo ir gulėjimo vieta. Guoliavietė turi būti tokia, kad karvė galėtų patogiai atsigulti. Jei ji per trumpa, karvė guldama labai dažnai į guoliavietės kraštą susižeidžia spenius, ypač spenių galiukus. Per pažeistą spenio kanalėlį į tešmenį patenka tešmens uždegimą sukeliantys mikroorganizmai. Laikant karves pririštas, stovėjimo ir gulėjimo vietos ilgis, priklausomai nuo karvės dydžio, turi būti 1,7-2,2 m. Laikant boksuose palaidas, bokso ilgis –2,2-2,6 m.
Šėrimas. Blogai šeriamos karvės ne tik duos mažiau pieno, bet ir dažniau sirgs tešmens uždegimu, gimdos uždegimu, medžiagų apykaitos ligomis (ketoze) ir sunkiai apsivaisins. Negaudamos reikiamų medžiagų pienui gaminti su pašaru, karvės jas ima iš savo organizmo atsargų, todėl silpsta ir tampa jautrios tešmens uždegimą sukeliantiems mikroorganizmams, kurių aplinkoje visada daug. Labai dažnai tešmens uždegimu karvė suserga pirmąjį laktacijos mėnesį, kada pieno tešmenyje gaminasi ypač daug, o karvė dar nepajėgia suėsti reikiamo pašaro kiekio. Pirmuosius tris laktacijos mėnesius 25-30 kilogramų pieno per parą duodanti karvė be pagrindinių pašarų (kokybiško šieno, žolių ar kukurūzų siloso) per parą turėtų gauti po 10-12 kilogramų subalansuotų koncentratų ir 300-350 gramų melžiamoms karvėms skirtų mineralų-vitaminų papildų.
Melžimo įranga. Daugumos specialistų nuomone, netinkamas melžimas yra vienas iš pagrindinių veiksnių, dėl kurio karvės suserga mastitu. Melžiant tešmuo veikiamas net du kartus per dieną. Pagrindinės melžimo klaidos: neparuoštas tešmuo prieš melžimą ir blogai naudojama melžimo technika (nesureguliuotas vakuumas, nesureguliuotas pulsatorius, laiku nekeičiamos susidėvėjusios melžiklių gumos, prastai išplaunami ir dezinfekuojami melžimo aparatai, pasibaigus pieno išsiskyrimui, nenuimami melžimo aparatai ir kt.).
Siekiant kuo labiau apsaugoti karves nuo šio neigiamo poveikio tešmeniui, Europos Sąjungos šalyse privaloma kasmet tikrinti visos melžimo sistemos darbą. Ten sakoma, jog nepakanka vien to, kad melžimo aparatas veiktų, jis turi veikti gerai (pagal visus parametrus), tik tuomet galima melžti karves ir išsaugoti jų sveikatą. Melžiant nesureguliuotais melžimo aparatais, traumuojamas spenio sfinkteris, dėl to aplink jį susidaro baltas arba raudonas žiedas. Atsiradus tokiam žiedui, spenio kanalėlis po melžimo neužsidarys visiškai ir į tešmenį nuolat pateks uždegimo sukėlėjai.
Melžimo higiena. Ant vieno kvadratinio centimetro mėšlu ir įvairiais nešvarumais užterštos karvės odos yra milijonai įvairių mikrobų. Tinkamai prižiūrint karvių odą ir tešmenį, jų skaičių galima sumažinti. Nuo to, kaip bus paruoštas tešmuo melžti, priklausys ir kiek bei kokių mikroorganizmų pateks į tešmenį melžimo metu. Pavienius mikroorganizmus, patekusius į tešmenį, leukocitai greitai sunaikins. Jei jų pateks labai daug, karvė susirgs tešmens uždegimu. Todėl gerai paruošti tešmenį itin svarbu.
Prieš pradedant karves mechanizuotai melžti, pirmiausia reikia drėgna servetėle nušluostyti spenius, po to juos ir drėgnus plaukus nusausinti. Kiekvienai karvei paruošti būtina naudoti atskiras pašluostes. Kad tešmenį būtų lengviau nuvalyti, plaukus prie spenių (10 cm nuo jo pagrindo) reikėtų nukirpti. Kirpti plaukus reikėtų 3–4 kartus per metus. Plauti tešmenį vandeniu neefektyvu, priešingai: tinkamai jo nenusausinus, lieka vandens lašelių, kuriuose knibždėte knibžda mikroorganizmų. Jei ant tokių spenių uždėsite melžiklius, vanduo pateks į pieną ir užterš jį. Nuvalius tešmenį, į specialų puodelį reikia numelžti pirmąsias pieno čiurkšles (negalima jų numelžti ant grindų ar ant rankų). Klinikinio mastito požymius (pieno krešulius) galima pastebėti jau pirmosiose pieno čiurkšlėse.
MANO ŪKIS 2003/1