- Pranutė ŠLAPAITIENĖ ŽEMĖS ŪKIO INŽINERIJOS INSTITUTAS
- Mano ūkis
Dauguma kiaulių augintojų šiandien jau supranta, kad geresnių gamybos rodiklių galima sulaukti tik įdiegus pažangias technologijas, kurios ne tik leidžia sumažinti darbo ir pašarų sąnaudas, bet ir sudaro geresnes kiaulių laikymo sąlygas. Gerų gamybos rezultatų nepasieksime, jei neišsaugosime gimusių paršelių, nesudarysime jiems ir paršavedei gerų laikymo sąlygų, atitinkančių natūralią kiaulių elgseną.
Vieni iš modernesnių yra lenkų firmos „Mardar“ paršiavimosi gardai, apie kuriuos buvo rašyta žurnale spalio mėnesį. Kaip juos įsirengti įvairaus pločio kiaulidėse, kaip tinkamai suplanuoti tvartą, kad jame būtų patogu dirbti ūkininkui, o sąlygos gyvuliams laikyti būtų tinkamos?
Lietuvoje dažniausiai buvo statomos 9; 12 ir 18 m pločio kiaulidės. Devynių metrų pločio kiaulidėje (1 pav.) galima įrengti tris eiles firmos „Mardar“ paršiavimosi gardų, tačiau tuomet šėrimo takai bus siauri. Taigi sausiems pašarams dalyti tiks rankiniai vežimėliai arba transporteriai. Jei paršavedės šeriamos jovalu, galima įrengti vamzdinę pašarų dalijimo sistemą. Šiuo atveju negalima panaudoti elektrifikuotų bėginių dalytuvų, nes šėrimo takai per siauri. Abiem atvejais vandens girdyklė paršavedei įrengiama virš lovio, o paršelių – prie jų lovelio.
Paršelius galima nujunkyti 30-45 dienų amžiaus. Jei skirtumas tarp paršelių gimimo ne didesnis kaip trys paros, po 7-10 parų, išėmus pertvaras, jungiančias paršelių guoliavietes, galima sujungti dviejų arba keturių lizdų paršelius. Jei amžiaus skirtumas didesnis, vyresni paršeliai gali žįsti ir savo, ir jaunesnių paršelių paršavedes. Sujungti lizdus ypač verta tuomet, jei po 15 parų paršavedės su paršeliais perkeliamos į kiaulidę, kurioje banda laikoma grupiniuose garduose ant gilaus kraiko.
Taip suplanuotose kiaulidėse mėšlą geriausia šalinti hidrauliniu būdu, tačiau šiuo atveju kreikti paršelių guoliavietę galima tik negausiai pjuvenomis ar smulkintais šiaudais. Toks kiaulidės ploto išnaudojimas yra ekonomiškiausias. Tačiau dauguma tvartų statyti su kolonomis, dėl kurių sunku tinkamai suplanuoti gardų išdėstymą. Minėtasis tvarto suplanavimas tinka, jei tvarte kolonos išdėstytos 6x3 m atstumais, bet netinka, jei kolonos yra 3x3x3 m atstumais.
Jei paršiavimosi garde kreikiamos ir paršelių, ir paršavedės guoliavietės, tuomet mėšlui šalinti reikia įrengti grandiklinį ar strypinį transporterį. Toks 9 m pločio kiaulidės planas parodytas 2 pav. Kiaulidėje įrengti trys išilginiai ir kas dvi eilės gardų – skersiniai takai. Galima įrengti ir du išilginius takus: vieną pagrindinį – 1,8 m pločio, o tarp gardų eilių – 0,8 m, tačiau tuomet paršelių guoliavietė prie kiaulidės sienos bus šaltesnė, ją reikės labiau šildyti.
Jei mėšlo transporteris montuojamas takuose, kiaulidėje užtenka vieno transporterio. Jis nedengiamas grotelėmis. Strypinių transporterių reikės dviejų. Garduose grindys turi būti su nuolydžiu link transporterio kanalų.
Jei tvarte kolonos stovi 3x6 m atstumais, tuomet, kad jos neatsidurtų gardo ar tako viduryje, skersinis takas turi būti 1,4 m pločio.
Pašarams dalyti tinka tie patys įrengimai kaip ir ankstesnio planavimo variante. Taip galima suplanuoti ir 18 m pločio tvartus.
12 m pločio kiaulidėje telpa keturios eilės paršiavimosi gardų Mardar (3 pav.). Taip galima suplanuoti ir kiaulides su kolonomis 6x6 m, ir su vidurine siena. Tačiau pastarieji šėrimo takai bus siauresni. Mėšlui šalinti galima naudoti ir grandiklinius transporterius, ir hidraulinį šalinimo būdą. Šalinant mėšlą transporteriais, jų kanalai rengiami garduose ir dengiami grotelėmis. Gardo grindys turi būti su nuolydžiu link transporterio kanalų. Kai gardai gausiai kreikiami šiaudais, kad ant transporterio būtų lengviau sumesti mėšlą, rekomenduojama įrengti atverčiamas groteles. Pašarus galima dalyti įvairiai.
Jei 12 m pločio kiaulidėje yra dvi eilės kolonų (išdėstytos 3x6x3 m atstumais), tvartą geriau suplanuoti sekcijomis (4 pav.). Vienoje sekcijoje telpa 10 Mardar paršiavimosi gardų. Tokį planą turėtų rinktis tie ūkininkai, kurie augina nedaug kiaulių ir tame pačiame tvarte laiko įvairių grupių kiaules. Tuomet vienoje sekcijoje galima įrengti paršiavimosi gardus, kitoje – nujunkytų-sukergtų paršavedžių gardus, likusiose sekcijose auginti nujunkytus paršelius ir penimius.
Sekcijomis suplanuotose kiaulidėse patogiausia įrengti hidraulinį mėšlo šalinimą. Jei paršiavimosi gardų nedaug ir juos norima gausiai kreikti, tuomet mėšlą galima išvežti vežimėliais arba įrengti tris strypinius mėšlo transporterius. Taip galima suplanuoti ir 9, ir 18 m pločio kiaulides, tik skirsis gardų skaičius sekcijose.
Kiaulides su sekcijomis lengviau dezinfekuoti, palaikyti reikiamą oro temperatūrą. Papildomam paršelių šildymui garduose galima įrengti kaitrines lempas, elektrinius ar vandeniu šildomus kilimėlius.