- Albinas ČAPLIKAS
- Mano ūkis
Lankydamiesi ES šalyse Lietuvos pieno gamintojai vis dažniau vakariečių fermerių klausia, ar šiems nekelia nerimo būsima lietuvių konkurencija. Klausimas aktualus, nes pieno gamybos srityje vis mažiau pralaimime. Prastesnė padėtis pas mus tik, kai palyginame pieno supirkimo kainas, produkcijos realizavimą ir galimybes kooperuotis.
Tuo įsitikinti ir įvertinti turėjo galimybę didelė lietuvių ūkininkų grupė, pagal bendrą Danijos vyriausybės ir Lietuvos techninių paslaugų kooperatyvo “Kotenas” programą neseniai apsilankiusi dano pieno gamintojo ūkyje.
Dėl paskolos bankininkų įtikinėti nereikėjo
Iki 2001 metų pavasario danas Bentsas Pedersonas buvo miesto kaubojus. Taip Danijoje vadinami kaime gyvenantys žmonės, kurie tik pusę laiko skiria darbams savo ūkyje. Tačiau vieną dieną Bentsas pasakė sau ir savo žmonai Lizai, kad jo gyvenimo būdas – verstis pienininkyste. Tik šį darbą dirbdamas jis jaučiasi laimingas. Liza nepriekaištavo, bet savo gyvenimo būdo neižadėjo atsisakyti. Taip ir susitarė: Bentsas dirbs ūkyje, o ji darbuosis vadinamojoje socialinės pagalbos komunoje.
Po pusmečio Pedersonai persikėlė gyventi į naują sodybą netoli Horsenso miesto. Čia jau buvo pastatyta nauja 130 vietų palaido laikymo šaltoji karvidė, sumontuota melžimo ir pieno šaldymo įranga. Tai padaryta, žinoma, ne burtų lazdele pamojavus. Nauji pastatai, įranga, žemės ūkio technika ir dar 43 (iš viso 95) Danijos žalosios fermeriams kainavo apie 2,2 mln. Lt. Šią sumą su 4-6 proc. palūkanomis Pedersonai bankui pasižadėjo grąžinti per 30 metų.
Pasak Bentso, dėl paskolos bankininkų įtikinėti nereikėjo, nes pienininkystė Danijoje laikoma pelninga žemės ūkio šaka. Tiesa, kol kas visi gaunami pinigai sugrįžta į tą patį verslą, taigi šeimą išlaiko mieste dirbanti žmona.
Ūkyje oficialiai dirba tik Bentsas ir vienas samdomas darbininkas. Tačiau po atkaklesnių klausinėjimų paaiškėjo, kad fermeriui kartais dar talkina jo tėvas ir dėdė. Be to, kukurūzų silosą ir šienainį paruošia samdyta firma. Patiems tuo užsiimti nebuvo laiko. Tokia tvarka pasiteisino, taip bus dirbama ir šiemet.
Karvės melžiamos du kartus per dieną, o iš ūkio pienas išvežamas kas antrą dieną. Per metus iš Danijos žalųjų vidutiniškai primelžiama po 7 500 kg pieno. Bentsas skundžiasi, kad jau antrus metus nedidėja vidutinė pieno supirkimo kaina. Pernai už pieno kilogramą fermeris gaudavo apie 1,35 Lt., (Danijoje superkamas tik aukščiausios rūšies pienas). Beje, nuo liepos iki rugsėjo mėn. mokama apie 12 proc. daugiau. Mažiausios pieno supirkimo kainos būna kovo ir balandžio mėnesiais. Taip siekiama išlaikyti tą patį pieno gamybos lygį.
Pieno supirkimo kainų dydis bus aiškesnis, jeigu paminėsime, kad litras dyzelinio kuro, kurio sunaudojimo kiekis neribojamas, kainuoja apie 1 Lt, o elektros energija - 0,7 Lt/kWh.
Bentsas prisipažino, kad suklydo prognozuodamas primilžio didėjimą. Pritrūks pieno kvotos, todėl dalį pieno teks… išpilti. Žinoma, galima ieškoti, kas perteklinį pieną nupirktų, tačiau tektų sumokėti tokią pat baudą, kiek jis kainuotų. Tokiu atveju patirtų nuostolį, nes niekas nesumokės už prarastą laiką ir transporto išlaidas.
Kvotų birža primena aukcioną
Šįmet banda turėtų padidėti iki 125 karvių. Bentsas jau viešai paskelbė, kad norėtų pirkti 150 tūkst. kg pieno kvotą. Jos kainą galima tik apytiksliai numatyti. Pavyzdžiui, pernai pieno kvotos kilogramas kainavo tiek pat, kiek kilogramas superkamo pieno. Tikrąją kainą paskelbia Danijos pieninių valdyba. “Agro Business Development Ltd.” (ABD) kompanijos konsultantas Holgeris Pedersenas “Mano ūkiui” patikslino, kaip nustatoma pieno kvotos kaina. Iš esmės panašiai daroma ir kitose ES šalyse. Tikėtina, kad Lietuva nebus išimtis. Taigi du kartus per metus žemės ūkio leidiniuose ir pieno kvotų biržoje, kurią organizuoja Danijos pieninių valdyba, fermeriai paskelbia, kokio dydžio kvotą nori pirkti ar parduoti, ir nurodo kainą. Žinoma, norintieji parduoti siekia didesnės kainos, perkantieji – mažesnės. Būna įvairių situacijų, bet dažniausiai kvotų paklausa yra didesnė negu pasiūla. Daugiausia galimybių nusipirkti kvotą turi fermeris, pasiūlęs didžiausią kainą. Bentsas prisiminė, jog pernai vienas drąsuolis pasisiūlė kvotą pirkti net po 1,85 Lt/kg. Tiek mokėti nereikėjo, tačiau jo pasiūlymas gerokai padidino siūlytų kvotų kainų vidurkį. Taigi šis konkursas šiek tiek primena aukcioną. Pasiūliusiam mažiausią kainą kvotos gali nelikti, nes pirmiausia teisė pirkti suteikiama fermeriui, pasiūliusiam didžiausią kainą. Pasak ABD konsultanto, perkantiems kvotą patartina pasikonsultuoti su finansininkais, kurie turi daug informacijos ir gali prognozuoti kvotos kainos vidurkį. Pernai kvotų biržoje Bentsas nusipirko 150 tūkst. kg pieno kvotą, už kurią sumokėjo 193,2 tūkst. Lt (apie 1,28 Lt/kg).
Anot H.Pederseno, kol kas pasiūla kvotų biržoje nemažėja. Tai reiškia, kad pieno ūkiai Danijoje stambėja. Dar yra daug vadinamųjų miesto kaubojų, kurie savo malonumui laiko 50-60 karvių. Tačiau romantikai miesto kaubojai sensta – šįmet jų amžiaus vidurkis pasiekė 53 metus. Taigi jie vis dažniau pagalvoja, kad dėl stiprėjančios konkurencijos ateina laikas pomėgio atsisakyti, parduoti karves, daug pinigų gauti už kvotas ir ramiai gyventi. Darbdaviai miestuose kaubojų laukia išskėstomis rankomis – jie laikomi pastovia ir sąžininga darbo jėga. Todėl rinkoje natūraliai daugėja keturiasdešimtmečių “bentsų”, kurie sako, kad pienininkystė yra jų gyvenimo būdas. Tačiau ir tokie aktyvūs fermeriai rinkoje neišsilaikytų po vieną.
Mažas kooperatyvas moka daugiau nei monopolininkas
Apie 96 proc. Danijos pieno rinkos užima pieno gamintojų kooperatyvai. Tačiau Bentsas džiaugiasi, kad nepriklauso Europoje bene didžiausiam Danijos ir Švedijos kooperatyvui “Arla Foods”. Dabar jis turi apie 15 tūkst. narių. Šis milžinas Anglijos rinkoje pernai nuostolingai investavo apie 350 mln. Lt, per AB “Pieno žvaigždės” įkėlė koją ir į Lietuvą. Taigi pieno gamintojų kooperatyvas kitose šalyse dirba kaip akcinė bendrovė. Danijos pieno gamintojai mano, kad dėl šių priežasčių pieno supirkimo kaina Danijoje nekyla jau antrus metus.
Šis kooperatyvas per trisdešimt metų Danijos rinkoje vieną po kitos “suvalgė” šimtus mažų įmonėlių ir virto monopolininku. Todėl ne visi patenkinti tokia kooperacija. Rinkoje išliko tik keliolika mažų kooperatinių pieninių. Pačiai mažiausiai iš jų pieną tiekia Bentsas. Pasak ABD konsultanto H.Pederseno, tai lietuviško pobūdžio uždaras kooperatyvas. Per metus tik apie 6 mln. kg pieno perdirbanti kooperatinė įmonė turi 18 narių pieno gamintojų. Įmonės direktorius Rano Hasmusenas “Mano ūkiui” sakė, kad pieninės apyvarta per 100 metų (ji įkurta 1887 m.) nedaug pasikeitė. Ji rinkoje išliko tik todėl, kad gamina labai specifinę produkciją, kuria monopolininkė “Arla Foods” nesidomi. Jau keliolika metų kooperatyvas gamina labai riebius (apie 60 proc.) sūrius su česnakais, krapais, persikais, ananasais, riešutais, net romu ir kitais prieskoniais, kokių tik pageidauja užsakovai Japonijoje.
Dėl itin sėkmingai susiklosčiusių eksporto aplinkybių šis mažutis kooperatyvas savo nariams už pieno kilogramą moka 0,1 Lt daugiau negu kiti gamintojai šalyje. Tiek pinigų Bentsui užtenka pasamdyti ūkyje darbininką.
Lietuviai ūkininkai pastebėjo, kad tvarka šioje įmonėje neverta ES sertifikato. Kita vertus, tokio pažymėjimo jai ir nereikia, nes produkcija eksportuojama už ES ribų. Tiesa, įmonės direktorius tikino, kad superkamo pieno kokybė yra nepriekaištinga. Pieno kokybiniai rodikliai tikrinami kartą per savaitę. Per 15 metų tik vieną kartą supirktame piene rasta antibiotikų. Tokiais atvejais ne tik nemokama už tris dienas tiektą pieną, bet ir gali būti skiriama didelė bauda.
Nuo neatmenamų laikų kooperatyve galioja susitarimas: visą pagal kvotą pagaminamą pieną parduoti tik kooperatyvui, o šis fermeriui už pieną sumoka du kartus per mėnesį. Apie 8 proc. lėšų lieka pieninei einamosioms išlaidoms. Todėl kooperatyvui nereikia skolintis bankuose. Metų pabaigoje gautas pelnas nariams dalijamas pagal apyvartą su kooperatyvu.
“Šis kooperatyvas man sutaupo daug pinigų”, - sako Bentsas Pedersenas.