Kreditų garantijų šiemet suteikta trečdaliu daugiau
2018-04-20

Per pirmąjį 2018 m. ketvirtį Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF) kredito įstaigoms už žemdirbiams, kaimo verslininkams ir žemės ūkio produktų perdirbėjams išduotus 6,9 mln. Eur kreditų suteikė 37 garantijas už 4,9 mln. Eur. Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūrai suteiktos 2 garantijos už 4,6 mln. Eur. Bendra šiemet suteiktų garantijų suma – 9,5 mln. Eur, kredito įstaigos žemės ūkio sektoriui paskolino 11,5 mln. Eur.

ŽŪPGF bendradarbiauja su visais bankais ir daugeliu kredito unijų Lietuvoje. Šiais metais aktyviausiai kreditus su garantija teikia kredito unijos – per pirmąjį š. m. ketvirtį jos išdavė daugiau nei pusę visų kreditų su garantija sumos (52 proc.). Kredito unijoms suteiktų garantijų suma šiemet išaugo dvigubai, taip pat aktyviai žemdirbiams ir kaimo verslininkams skolino bankai.

 Žemdirbiams ir kaimo verslininkams kredito įstaigos išdavė 13 proc. daugiau kreditų su garantija, o garantijų suma išaugo net 30 proc.

Pagrindiniai ŽŪPGF klientai – ūkininkų ūkiai, šiemet jiems suteikta 5,2 mln. Eur kreditų su garantija (76 proc. visų kreditų). Daugiausia kreditais su garantijomis šiemet naudojosi Utenos, Šiaulių, Kėdainių rajonų žemdirbiai ir kaimo verslininkai. Jie investavo į augalininkystės (65 proc.), gyvulininkystės (19 proc.) ūkių modernizavimą, buvo vystomi ir alternatyvieji verslai (16 proc.) – miškininkystė, kaimo turizmas, teikiamos paslaugos.

Didžioji dalis kreditų su garantija buvo skiriama investicijoms (70 proc. visų kreditų su garantija) – statyba ir rekonstrukcijai, žemės ūkio technikai ir žemei įsigyti. Beveik trečdalis (30 proc.) visos šiemet suteiktos sumos buvo skirta trumpalaikiam turtui įsigyti – žemdirbiai ir kaimo verslininkai įsigijo sėklų, trąšų, augalų apsaugos priemonių ir kitų pavasario darbams taip reikalingų priemonių.

Kreditų garantijos trumpalaikiam turtui įsigyti tampa vis populiaresnės. Tam didelės įtakos turi dalinis palūkanų kompensavimas – žemės ūkio subjektai, paėmę kreditus ar kredito linijas su ŽŪPGF garantija, gali gauti 80 proc. kredito įstaigai sumokėtų palūkanų kompensaciją. Tai svari pagalba žemdirbiams, leidžianti ženkliai sumažinti savo išlaidas.

ŽŪPGF dalinį palūkanų kompensavimą taiko ne tik trumpalaikiam ar biologiniam turtui įsigyti skirtiems kreditams. Kompensacijos teikiamos ir už kreditus skirtus investicijoms – ūkio subjektams kompensuojama 30 proc. kredito įstaigoms sumokėtų palūkanų. Šiemet valstybės pagalba jau pasinaudojo 150 ūkio subjektų, palūkanų kompensacijoms skirta daugiau nei 75 tūkst. Eur. Per visą veiklos laikotarpį palūkanų kompensuota už 11 mln. Eur, jomis pasinaudojo daugiau nei 1500 ŽŪPGF klientų.

 ŽŪPG fondo inf.

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kas dirba ūkyje?
Orai