Spausdinti

 
Šilauogių auginimas – pomėgis ir papildomos pajamos

2009-08-17

Kauno r., rugpjūčio 17 d. Pakaunėje ūkininkaujantys Dalė ir Jonas Vizgaičiai augina grūdinius augalus ir bulves, o prie namų yra įveisę beveik hektaro šilauogyną. Jame dabar – pats uogų skynimo metas. Šilauogių šeimininkai leidžia pasiskinti ir į ūkį atvykusiems pirkėjams, tuomet už jų kilogramą prašo 8 litų.

„Mintis auginti šilauoges kilo sūnui Rimui, kai jis atliko praktiką užsienyje ir dirbo šilauogių plantacijoje. Grįžo jau susižavėjęs šiomis uogomis ir mus įkalbėjo imtis šilauogių auginimo“, – prisimena Dalė. Ir kodėl gi ne – žemės yra, šalia ošia miškas, čia pat vandens tvenkinys – kaip tik to ir reikia šilauogėms.

Pirmiausia sklypą aptvėrė aukšta tvora – mat zuikiams šilauogės yra tikras gardumynas, jie nugraužia krūmelius iki pat žemės. Pirmuosius šilauogių sodinukus pirko Lenkijoje, vėliau plotus plėtė savo pasidaugintais krūmeliais. Dabar šilauogyne auga Bluecrop, Patriot, Duke veislių šilauogės, o planuose – pasisodinti Reka veislės krūmelių. Tai labai derlinga Naujojoje Zelandijoje sukurta šilauogių veislė, išauginanti stambias labai gero skonio uogas.

Pasak Alšėnų seniūnijos Dievogalos kaimo ūkininkės D. Vizgaitienės, šilauoges dauginti nėra labai lengva, bet įgudus šis darbas sekasi visai neblogai. Auginiams įšaknydinti įrengtas atskiras šiltnamis su dirbtinio rūko sistema. Substrato temperatūra palaikoma maždaug 22–26 °C. Pradėjus formuotis šaknims, aplinkos drėgmė palaipsniui mažinama, augalai pradedami grūdinti. Karštomis vasaros dienomis šiltnamis pridengiamas, kad saulė per daug neįkaitintų jaunų gležnų augaliukų. Į nuolatinę augimo vietą sodinami 2 metų sodinukai.

Ūkininkai įsitikino, kad šilauogės labai jautrios vandens trūkumui. Vos tik sausesnė vasara, uogos iš karto smulkėja. Todėl Vizgaičių šilauogynas nuolat laistomas traktoriniu laistytuvu. Šeimininkai svarstė ir apie galimybę įrengti laistymo sistemą, bet susilaikė: patiestos vandens žarnos kliudytų mechanizuotai šienauti plačius tarpueilius, o šį darbą tenka dirbti dažnai. Tiesa, pačiame jauniausiame šilauogyno plote laistymo sistema yra įrengta. Nors šilauogėms reikia palyginti daug vandens, bet jos nepakenčia užmirkimo. Daugiausiai laistyti reikia sodinukus po pasodinimo ir krūmus uogų formavimosi bei nokimo metu.

Šiluogės auga durpingoje žemėje, kuri laikui bėgant suslūgsta, tad maždaug kas antri metai rudenį ant substrato užberiamas papildomas durpių sluoksnis. Šilauogių šaknys yra išsidėsčiusios paviršiniame sluoksnyje, todėl nepapildžius suslūgusios žemės jos gali apsinuoginti, tuomet augalui grėstų pašalimas žiemą ar perkaitimas karštomis vasaros dienomis.

Žiemos pabaigoje krūmai genimi, pašalinami seni (4–5 metų amžiaus) ūgliai – tuomet krūmai per daug nesutankėja, o uogos būna stambesnės. Nuo ligų ir kenkėjų, pasak ūkininkų, iki šiol taip ir neteko gintis, krūmai ir uogos sveiki.

Ūkininkai pastebėjo, kad šilauogės nemėgsta gausaus tręšimo, todėl krūmelius paprastai tręšia tik kartą pavasarį, „Kemiros“ trąšomis bulvėms.

Dalė Vizgaitienė sako, kad jai skaniausios šviežios šilauogių uogos, bet beveik tokį pat skonį išlaiko ir sušaldytos šilauogės. Ūkininkė pataria jas šaldyti pabertas plonu sluoksniu ant padėklo, o paskui, jau sušalusias, suberti į maišelius ar dėžutes.

MŪ inf.

 
Ūkininkė Dalė Vizgaitienė su šeima prižiūri beveik hektaro šilauogyną ir uogynų plotą planuoja dar plėsti


Šilauogės dauginasi sunkokai, šiam darbui reikia įgūdžių


Auginiai įšaknydinami specialiai įrengtame šiltnamyje su dirbtinio rūko sistema


Dvimečius sodinukus jau galima sodinti į nuolatinę augimo vietą


Šilauogių uogos sumoksta ne vienu metu, todėl vieną krūmą tenka skinti bent jau du tris kartus


Kai Dievogalos kaime sunoksta šilauogės, kelią pas Vizgaičius dažniau prisimena ir giminaičiai, ir šiaip pažįstami


Šilauoges skinti – vienas malonumas: tokį kibirėlį uogų vienas skynėjas lengvai prirenka per valandą  Grietai draudiama MANOUKIO publikacijas naudoti kitose svetainse, tradicinje iniasklaidoje ar kaip nors kitaip platinti ms mediag be redakcijos leidimo. Jei sutikimas gautas, btina nurodyti, jog informacijos altinis yra MANOUKIO svetain.