Spausdinti

 
Svogūnines gėles pražydinti nesudėtinga

2010-03-04

Kaunas, kovo 4 d. Nors žiema kol kas nenoriai užleidžia vietą pavasariui, bet parduotuvėse gausu pavasario žiedų: kvepia hiacintai, tulpės, narcizais, krokai. Jas pražydinti galima ir namų sąlygomis – anksčiau beveik visi tai mokėdavo, o dabar galbūt primiršo, tad siūlome prisiminti.

Aišku, viską pradėti reikia gerokai anksčiau – rudenį. Spalio – lapkričio mėn., tulpių, narcizų ir hiacintų ir kitų svogūninių gėlių svogūnai žiemos pražydinimui sodinami į dėžutes, plastikinius ir molinius vazonėlius bei plačiadugnius dubenėlius, pripildytus substrato. Naudojami žemių mišiniai: kompostinės žemės, durpių, perlito ir smėlio (1:1:1:1), durpės ir smėlio (3:1) arba durpiniai substratai, kurių pH 5,5–6,5, su maža druskų koncentracija (EC 1,5). Prieš sodinimą būtina substratą palaistyti vandeniu ir palikti kelioms valandoms arba per naktį, kad gerai ir vienodai sudrėktų.

Pražydinti tinka tik visiškai sveiki, nesužaloti, 4–5 cm skersmens svogūnai. Prieš sodinimą apie 0,5 val. jie beicuojami 0,2 proc. topsino ar previkuro tirpale arba intensyvios spalvos 0,05 proc. kalio permanganto tirpale. Svogūnai į vazonus, dubenėlius ir dėžutes sodinami sekliau negu auga lauke (substrato minimalus storis – 10 cm). Į 10 cm skersmens vazonėlį sodinami 3 svogūnai, į 12 cm – 5, į 15 cm skersmens dubenėlį – 6–7, ir į 20 cm – 9–10 svogūnų plokščiąja puse į vazonėlio kraštą. Į standartinę plastikinę dėžutę sodinama po 70 svogūnėlių (mažesnių svogūnėlių atitinkamai daugiau). Pasodinus svogūnėlius, ant viršaus užpilamas 1 cm storio smėlio sluoksnelis, kad geriau laikytųsi drėgmė, lengvai palaistoma.

Dėžės ir indai su pasodintais svogūnais sunešami į patalpą, kur palaikoma temperatūra 9 oC, kad svogūnėliai gerai įsišaknytų. Kai jų baltos šaknys lenda per skylutes, plyšelius, pernešama į vėsesnę patalpą arba šaldytuvą, kur palaikoma 2 oC temperatūra. Laistoma tiek, kad neperdžiūtų žemė. Per drėgnai laikant, pradeda augti pelėsis, o laikant per sausai, augalai išauga silpni, menkiau žydi. Neišlaikius įsišaknijusių svogūnų vėsioje, 2 oC temperatūros aplinkoje, augalai užauga žemučiai, nesusiformuoja kokybiški žiedai arba visai nežydi.

Svarbu šviesa ir tinkama temperatūra

Vasario mėnesį į šiltnamį arba šviesų kambarį prieš 3–4 savaites iki numatomo žydėjimo laiko sunešamos svogūnines gėlės. Jei norima pražydinti kovo 8-jai, tulpės įnešamos vasario 5–10 d., hiacintai – 15 d., o narcizai – 18–19 d. Jei norima pražydinti anksčiau, žiemos metu, tada atskaičiuojame nurodytą laiką ir pridedame kelias dienas papildomai.

Tinkamiausia temperatūra hiacintams 18–20 oC, tulpėms -15–18 oC, o narcizams – 12–15 oC. Įneštos į patalpą tulpės palaistomos, 1–2 dienas pastatomos tamsesnėje vietoje, kad patįstų augalai į aukštį. Temperatūra įnešus – 10–12 oC, vėliau 14–15 oC arba laikoma šilčiau – 15–18 oC , jei norime, kad anksčiau pražystų. Kokybiškesnės tulpės išauga ir pražysta, jas laikant 14–15 oC temperatūroje. Ir priešingai, pražydinant hiacintus, pradėjus augti žiedynkočiui ir formuojantis žiedynams, kad per daug jie neištįstų, temperatūrą galima sumažinti arba laikinai juos išnešti į vėsesnę patalpą, ir po kurio laiko vėl įnešti šilčiau -18–20 oC.

Pražydinimo metu tręšiama 2 kartus (kas 5–7 dienas) 0,2 proc. kalcio salietros tirpalu. Augant augalams, patartina labai atsargiai laistyti ir tręšti maža srovele tik aplink svogūnėlius, nepilti tiesiai ant augalų, nes nuo vandens ir tirpalo lieka dėmių, sumažėja dekoratyvumas.

Nereikia skubėti išmesti

Peržydėjusių augalų neskubėkite išmesti, o jais pasirūpinkite, kad po metų ar poros vėl galėtumėte juos pražydinti norimu laiku. Peržydėjusius žiedus su stiebu reikia atsargiai nuskinti, kad nepažeisti lapų. Vazonėliuose ar dėžutėse nužydėjusias tulpes, hiacintus, narcizus ir kitas svogūnines gėles reikia ir toliau laistyti, kad kuo ilgiau būtų žali lapai. Žydėjimo metu svogūnėliai labai nusilpo, neteko daug maisto medžiagų, todėl po žydėjimo juos maitina lapai ir kuo ilgiau jie žaliuos, tuo didesni užaugs svogūnėliai, nes atsarginių maisto medžiagų reikia tiek naujiems svogūnėliams susidaryti, tiek seniems sustiprinti.

Kas nesuspėjo svogūnėlių pasodinti rudenį pražydinimui ir lauke gėlyne, nenusiminkite. Jei turite per žiemą vėsiai išlaikytų tulpių ar kitų svogūninių gėlių svogūnėlių (paprastai sodinamų iš rudens), dabar juos anksti pavasarį (kovo pabaigoje – balandį) dar galima pasodinti į lysvę ar gėlyną. Sodindami svogūno stipriai nespauskite į žemę, kad nepažeistumėte besiformuojančių šaknelių ir stiebelio. Užaugę augalėliai bus žemesni, ne tokie vešlūs, kaip pasodinti iš rudens, tačiau tikrai pražys kvapniais, šiek tiek smulkesniais žiedais.

MŪ inf.

 
Narcizai


Hiacintai


Hiacintai prieš pražystant


Tulpės dubenėliuose  Grietai draudiama MANOUKIO publikacijas naudoti kitose svetainse, tradicinje iniasklaidoje ar kaip nors kitaip platinti ms mediag be redakcijos leidimo. Jei sutikimas gautas, btina nurodyti, jog informacijos altinis yra MANOUKIO svetain.