Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Videorubriką „Ūkininkauja ir moterys“ kurti paskatino stereotipai
Egidijaus Vilkevičiaus nuotr. (LŽŪKT)

Kupiškio r. Norėdama paneigti mitą, kad ūkininkauja tik vyrai, kupiškietė Donata Kvetkauskienė sugalvojo kurti videorubriką „Ūkininkauja ir moterys“, kur fiksuoja kasdienybę besidarbuodama savo žirgų ir ožkų ūkyje.

Mintis kurti videorubriką apie ūkininkaujančias moteris Donatą užvaldė, kai drauge su vyru Linu įsigijo sodybą Šileikių kaime. Tada įsigijo kelis arklius ir ožkas.

Tiesa, jauna pora iš pradžių norėjo atitrūkti nuo kaimo, bet, kaip sakoma, kas lemta, tas lemta. Pusmetį pabandė gyventi bute mieste, bet nesijautė savimi, trūko erdvės ir gamtos. Tad gamta ir žirgai lėmė, kad jauna šeima įsikūrė kaime.

Bioversija 2024 04 26 m7

Vyrui besidarbuojant augalininkystės ūkyje, jaunai moteriai teko nemažai laiko leisti vienai. Tad tą laiką, kol užsiima kasdiene ruoša tvarte, Donata nutarė užfiksuoti.

„Manau, moterys iš tiesų yra visuma. Jos dažniausiai tvarko popierius, derina reikalus, bet visada yra nematomai šalia, o vyrai pristatomi kaip ūkio galva. Suprantama, jie dirba laukuose, bet kas pasirūpina maistu, jį atveža, apgalvoja smulkiausiais detales, taip savitai, moteriškai?

Niekada nesistengiu filmuoti Lino augalininkystės ūkio. Norėjau parodyti, ką pati darau. Ta kasdieninė ruoša ir darbai ūkyje man yra tarsi meditacija. Galbūt kažkam ne“, – apie prieš kelerius metus užgimusias ambicijas moters akimis kurti videorubriką pasakoja Donata.

„Pagalvojau, kad kažkam gal bus įdomios mano mintys. Pripažįstu, prieš keldama į jutubą pirmąjį vaizdo įrašą, ilgokai dvejojau, bijojau, bet susilaukiau labai daug gerų atsiliepimų. Nevaidinu didelės ūkininkės. Galbūt žmones nustebino, kad tokį turinį kelia moteris, o ne vyras, kaip įprastai būna. Žmonių palaikymas skatino eiti toliau, atsirado antras ir trečias vaizdo įrašai“, – apie idėją, virtusia realybe, kalba Donata.

Pasak jos, kurdama videoturinį ji nesiekia parodyti savo stipriosios pusės, kaip ji viską geba. Prireikus, vyras visada šalia. Bet jai pačiai patinka ir traktoriumi atvežti šieno, ir šakėmis dirbti, ir tvarkyti arklių kanopas, jeigu reikia, gali išsibetonuoti ar kažką susisukti, nes tai, anot Donatos, jai tiesiog malonumas, kad ji tai galinti ir nereikia prašyti vyro pagalbos.

Kokia toji ūkininkaujanti moteris? Anot Donatos, įvairiapusiška, mokanti prisitaikyti prie bet kurios situacijos.

„Kitas dalykas, kurį norėjau parodyti, kad ūkiai keičiasi. Stereotipai, kad jei ūkininkauji, tai esi purvinas, viskuo skundiesi ir t. t. O aš visada filmuodavausi susitvarkiusi, kiek įmanoma, su nuotaika. Būdavo komentarų, kad tokiu atveju nesiskaito, jog ūkininkauju.

Žinoma, ūkių yra įvairiausių. Dažniausiai ūkininkavimas – pagrindinė veikla, darbas, bet kažkam gali šalia to būti ir hobis, malonumas. O kai užsiimi savo hobiu, nelabai nori būti murzinas ar susitepęs. Galbūt jaunoms merginoms kasdienis darbas tvarte nelabai atrodo higieniškas, bet norėjau parodyti, kad galiu būti ir graži, ir susitvarkiusi, o taip pat ir arklio kakučius rinkti ir išsišiepus sakyti, kad faina.“

Visą straipsnį skaitykite agroakademija.lt.

Parengta: pagal agroakademija.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos