Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Vėlyvi speigai labiausiai nepatiko kaulavaisių medžiams

Kaunas. Sodininkai skaičiuoja žiemos nuostolius. Labiausiai dėl permainingų orų nukentėjo kaulavaisių medžiai – nemažai jų išmirko, dalis nukentėjo nuo šalnų.

Mūsų klimato sąlygomis balandis tradiciškai laikomas pavasarinio vaismedžių ir vaiskrūmių, dekoratyvinių augalų sodinimo mėnesiu, tačiau sodinukų augintojai ir pardavėjai sako, jog šiemet darbai medelynuose bei soduose vėluoja. Dar ne visur išėjęs pašalas, dirva vaismedžiams ir vaiskrūmiams sodinti daugelyje vietų yra per šlapia.

„Labai šlapias pavasaris“, – sodo darbų sąlygas apibūdina Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto vyresnysis mokslo darbuotojas Nobertas Uselis. Pasak jo, žiemojimo sąlygos nebuvusios palankios – pašąlo dalis vaismedžių ir sodinukų.

Bioversija m7 2024 03 29

„Tai šios žiemos atšiaurių orų rezultatas. Ypač nukentėjo kaulavaisiai. Tiems, kurių tik viršūnėlės nušąlo, gal ir nieko baisaus, nes vis vien jas genime pavasarį. Tačiau ruošiant pardavimui ar perkant sodinukus reikia gerai apžiūrėti, kad kamienas nebūtų pašąlęs“, – atkreipia dėmesį N. Uselis.

Vėlyvi šalčiai žada nuostolių

Po palyginti šilto sausio dideli šalčiai per vėlai užklupo – augalams tai reiškė priverstinį ramybės periodą. „Jei tokie šalčiai būtų sausį, nieko blogo, o kai vasario pabaigoje, kovą, nėra gerai – neigiamų padarinių nepavyks išvengti“, – pašnekovas sako, jog panaši situacija buvo 2006–2007 m. žiemą, kuri atnešė sodams nemažų nuostolių.

Pavasaris šiemet vėlyvesnis, taigi ir darbus soduose bei medelynuose vėlina dar neišėjęs pašalas. Pasak N. Uselio, staigiai atšilę orai gali vaismedžių sodinimo laikotarpį sutrumpinti – jei nusistovės karšti orai, pumpurų brinkimas, sprogimas paankstės.

„Labai nerimauti neverta – balandis dar neįpusėjo, dar sodininkai turi laiko. Taigi, labai skubėti sodinti sodinukus į šlapią dirvą nereikėtų. Reikia labai individualiai įvertinti sąlygas savo soduose“, – pataria mokslininkas.

Anot jo, nors konteineriuose auginamų sodinukų su uždara šaknų sistema sodinimo laikas pailgėja, vis tik čia iškyla kitų grėsmių.

„Konteineriuose auginami sodinukai nėra nei geriau, nei blogiau negu su atvira šaknų sistema. Jei tikrai gražūs, tinkamai suformuoti, viskas gerai. Tačiau Lietuvoje dažnai jie parduodami prastos kokybės. Tuomet jokio privalumo nėra“, – sako N. Uselis.

Įsigyjant sodinukus su atvira šaknų sistema, jis pataria įvertinti šaknų sistemos kokybę. Pirkėjas nežino, kada sodinukas iškastas, kaip transportuotas, tačiau reikėtų atidžiai apžiūrėti, ar neapdžiuvę šaknys, šakelės. Parsivežus iš medelyno ar mugės geriausia iš karto sodinti. Jei nėra galimybių, sodinuką reikia būtinai išimti iš maišo ir užkasti žemių sluoksnį.

„Dažnai daroma klaidų sodinant didelį sodą, kai daug sodinukų iš karto turime pasiruošę. Norėdami paspartinti darbus, sodininkai iškasa duobes, šalia jų iš karto sudėlioja augalus ir tada pradeda sodinimą. Kol viename sodo gale sodinama, kitame atviros šaknys saulėje ir vėjyje apdžiūna“, – N. Uselis sako, kad tokios sodo įveisimo darbų organizacijos nereikėtų praktikuoti.

Jis taip pat primena, kad pavasarį pasodintus sodinukus būtina nugenėti. Mat sodininkai klysta manydami, kad pirmus metus pasodinus genėti nebūtina. „Rudenį pasodintus sodinukus genime pavasarį, o pasodinus pavasarį iš karto ir nugenėti reikia“, – primena mokslininkas.

Vaismedžių sodinukai mirko ir šalo

Vilniaus rajone, Nemenčinės seniūnijoje, esantis 10 ha medelynas „Augalų namai“ – Makauskų šeimos verslas. Jame darbuojasi Marita Makauskienė su vyru Edvinu ir sūnumi Matu.

M. Makauskienė sako, jog šis pavasaris jiems nėra palankus. „Paprastai darbus medelyne pradedame vasario antroje pusėje, o šiemet galime tik balandžio pradžioje. Tai, ką padarydavome per du mėnesius, dabar teks atlikti per mėnesį“, – teigia pašnekovė.

Ji sako, jog medelynas patyrė nuostolių – iš rudens sodinukai užmerktuose plotuose skendo. „Jei obelys, kriaušės dar pakenčia tokias sąlygas, tai vyšnios, trešnės, slyvos neatsilaiko. Kaulavaisiai dažniausiai išmirksta ir iššąla“, – apie žiemos padarinius pasakoja medelyno savininkė.

Medelyne auginamus sodinukus su uždara šaknų sistema, pasak M. Makauskienės, pirkėjai renkasi dėl ilgesnio jų sodinimo sezono. Ji aiškina, jog Lietuvoje užaugintų sodinukų nereikia baimintis sodinti ir į šaltesnę dirvą tik išėjus pašalui – jie užsigrūdinę.

O atvežti iš šiltesnių klimato juostų gali neatlaikyti tokio išbandymo. Lietuviškos žiemos šalčių taip pat gali neatlaikyti.

Nuostoliai gali paaiškėti ir vėliau

Ignalinos rajone, Linkmenų seniūnijos Limino kaime, Edgūno Kiminiaus medelyne, pavasarinis darbymetis dar įsibėgėja. Palyginti su ankstesniais metais, pirmųjų pirkėjų sulaukta vėliau.

„Prieš porą dienų tik pradėjome dirbti medelyne. Pašalas laikosi, tad augalai dirvoje, galima sakyti, lede. Vazonai taip pat sušalę. Tik iš pakraščiukų galime prieiti“, – sako medelyno savininkas.

Medelyne daugiau kaip 15 metų auginami tik dekoratyvinių augalų sodinukai. Vaismedžių ir vaiskrūmių sodinukų atsivežama iš kitų medelynų.

Anot E. Kiminiaus, iš dekoratyvinių augalų sodinukų šiemet labiausiai nukentėjo eglė baltoji Conica – nuo saulės nudegė sodinukų spygliai. „Keleto saulėtų vasario dienų užteko, kad nukentėtų. Turėtų atsigauti, labai didelių pažeidimų nėra“, – svarstė pašnekovas.

Tačiau dėl lapuočių sodinukų augintojas nėra tikras. Net jei šaknys pašalusios, augalo pumpurams dar užteks jėgų išsprogti, tačiau vėliau augalas nunyks.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos