Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Veislinis mėsinių galvijų ūkis - su kokybės ženklu

Šilutė. Šarolė ir limuzinų galvijų augintojas Jonas Oželis yra vienas tų, kuris labai domisi veislininkyste ir skiria daug dėmesio gyvulių genetikai. Jo ūkyje yra ir kergiamų, ir sėklinamų mėsinių veislių karvių bei telyčių - šis ūkininkas yra pirmasis Lietuvoje, pradėjęs jas sėklinti.

Jono Oželio ūkyje Vilkų Kampo kaime (Šilutės r.) praėjusią savaitę lankėsi visame pasaulyje žinomos Vokietijos įmonės „Masterrind" mėsinių galvijų vertintojas ir aukcionatorius Torstenas Kirštainas (Torsten Kirstein), vienas geriausių šios srities specialistų Europoje. Jis labai gerai įvertino ir šarolė, ir limuzinų veislės bulius, gerų atsiliepimų sulaukė visa ūkininko banda. „Tai - labai geras ūkis, nėra, ko kritikuoti", - regis, net kiek nustebęs buvo T. Kirštainas.

Bioversija 2024 04 15 m7

Mėsinių galvijų vertintojas ir aukcionatorius Torstenas Kirštainas (kairėje) labai gerai įvertino Jono Oželio (dešinėje) veislinę bandą

Jonas Oželis ūkininkauja kartu su sūnėnu Sigitu Šarka. Jonas, pagal išsilavinimą veterinarijos gydytojas, daugiausia rūpinasi gyvuliais, o Sigitas atsakingas už techninę ūkio dalį. Šios Žemaitijos žemės, pasak J. Oželio, puikiai tinka mėsinei gyvulininkystei. Ūkyje dabar yra 20 šarolė karvių žindenių ir dar tiek pat mišrūnių. Pernai J. Oželis nusipirko ir 10 limuzinų veislės telyčių, kurios dabar yra kergiamo amžiaus, ir vieną veislinį bulių. Limuzinų telyčias jis pirko iš pavyzdinio Žemaitijos ūkininko Antano Šakio ūkio, o buliuką - iš žinomo gyvulininkystės specialisto, limuzinus auginančio veterinarijos gydytojo Arūno Rutkausko. Kartu su T. Kirštainu ūkyje viešėję kiti mėsinių galvijų augintojai vienu balsu teigė, kad iš šių ūkininkų pirkti galvijai iškart turi kokybės ženklą - aukštos genetinės vertės gyvulių jau užauginama ir Lietuvoje.

Limuzinų telyčias Jonas Oželis pirko iš Žemaitijos ūkininko Antano Šakio

T. Kirštainas J. Oželio veislinę limuzinų bandą įvertino labai gerai, sakydamas, kad ūkininkas turi gerą akį veisliniams gyvuliams ir sudarė „gerą sandorį". Pusantrų metų limuzinų bulius, pasak Vokietijos specialisto, jau dabar matosi, kad bus labai didelis, raumeningas. Šio buliaus prancūziškos kilmės motiną A. Rutkauskas apsėklino elitinio buliaus iš Prancūzijos sperma. „Kaip katinas tykojau šito buliaus, kad tik kam kitam Arūnas neparduotų", - juokiasi J. Oželis. T. Kirštainas šiam jaunam limuzinų buliukui, augusiam tik ant žolės, skyrė aukštus balus: tipingumas - 8, raumeningumas 8 su pliusu, eksterjeras - 8. Tokius pačius balus jis skyrė ir šarolė buliui.

Vienas ūkio savininkų Sigitas Šarka didžiuodamasis rodo labai gerų įvertinimų sulaukusį limuzinų veislės buliuką

Dabar „ant bangos" beragiai galvijai ir kuo toliau, tuo labiau didės tendencija veisti ir auginti beragius. Bet, perspėjo, T. Kirštainas, renkantis šarolė ir limuzinus, reikia labai žiūrėti į galvijų tipingumą, būdingus požymius (akių veidrodėlį, baltumą aplink nosį, šviesią vidinę užpakalinę dalį), nes kartais pasitaiko trūkumų. Bet J. Oželio ūkyje veisliniai galvijai atitinka visus veislei būdingus požymius.

Dar vienas ūkio pasididžiavimas - šarolė veislės bulius

„Gyvulininkystės specialistas esu iš prigimties. Tai mano ir darbas, ir hobis. Myliu gyvulius, rūpinuosi gera jų genetika. Perku tik gerus gyvulius, taip pat ir tik aukščiausios genetinės vertės bulių spermą, nes dalį karvių ir telyčių sėklinu", - sakė ūkininkas, prieš 15 metų pienines karves išmainęs į mėsines, pirmasis šalyje pradėjęs jas sėklinti. Jono pagrindiniai veislininkystės tikslai - geras priesvoris, karvių pieningumas ir lengvas veršiavimasis. Tai yra svarbiausi akcentai, kai jis renkasi buliaus spermą.

Šalia šarolė J. Oželis įsigijo limuzinų norėdamas išbandyti ir šią veislę. „Ketinu palyginti, ar šarolė, ar limuzinus naudingiau auginti. Bet tai, ką matau dabar - šarolė priesvoriai didesni. Bet šarolė ant žolės neužauginsi - jiems reikia miltų, bulvių, ne tik geriausios kokybės šieno ir šienainio", - kalbėjo J. Oželis. Dviese su S. Šarka jie dirba 150 ha žemės, grūdams skirta apie 20 proc. dirbamos žemės, likusi dalis - šienavimui ir ganykloms.

Šis ūkis dalyvavo tarptautiniame projekte su šveicarais, ir pagal jų reikalavimus bandė kastruoti kelis buliukus. Bet, sako, toks buliukų auginimo būdas nepasiteisino, jie yra gerokai mažesni, nors pašarų sąnaudos didelės. Sigitas net teigia, kad jie nuo telyčių nelabai skiriasi savo dydžiu. „Žodžiu, auginti kastratų neapsimoka finansiškai", - teigė ūkininkas.

Kastruoti buliukai dydžiu nelabai skiriasi nuo telyčių

Mėsinius galvijus J. Oželis ryžosi pradėti auginti, kai Lietuvoje šis sektorius dar tik žengė pirmuosius žingsnius. Vokietijoje, padedamas prof. Česlovo Juknos, įsigijo gražių, kokybiškų šarolė veislės galvijų. „Pradžia, kaip ir visiems, buvo sunki, telyčios sunkiai veršiavosi. Bet po truputį viskas gerėjo, o šiandien džiaugiuosi savo ūkiu", - nuoširdžiai kalbėjo mėsinių galvijų augintojas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos