Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Veisliniais paukščiais labiausiai domisi užsieniečiai

Šakiai. Veislinių paukščių ūkį turintis, jame retus ir egzotinius naminius paukščius veisiantis bei auginantis Darius Brazaitis šią savo veiklą laiko daugiau pomėgiu nei verslu. Priežastį suformuluoja labai konkrečiai - Lietuvoje nėra rinkos. Mat paukščius auginantieji kiaušiniams ir mėsai mieliau renkasi hibridus. O veislinės žąsys, vištos, antys dėl išskirtinės išvaizdos, grožio dažniau domina mėgėjus.

„Apskritai kalbant, Lietuvoje su veisline paukštininkyste padėtis yra prasta. Tiesiog nėra tradicijų. Žmonėms vištos ir žąsys siejasi su mėsa ir kiaušiniais - retas kuris dėl grožio laikys. Be to, šalis tam per maža, kad didelės perspektyvos būtų veislinei paukštininkystei plėtoti", - pripažįsta Šakių rajone, Lekėčių miestelyje, gyvenantis D. Brazaitis.

Vyriškis pasakoja, kad ir pats italų leghornų veislės vištų įsigyti susigundė todėl, kad labai gražios jam. Jau beveik dešimtmetį savo ūkyje puoselėja senas, tradicines, nykstančias bei mažai kam žinomas naminių paukščių veisles.

Bioversija 2024 04 15 m7

Kolegos vadina „žąsų tėvu"

Anksčiau augino triušius, nutrijas. Veislinių vištų įsigijęs, netrukus ir žąsimis susidomėjo. Pats pripažįsta daugiausiai dėmesio skiriantis retų žąsų auginimui. „Žąsų tėvu" praminto D. Brazaičio paukščių ūkyje veisiamos cholmogorų, Tulos, embdenų bei Tulūzų žąsys.

Kai prieš penkerius metus draugas iš Rusijos parvežė keletą cholmogorų veislės žąsų kiaušinių, D. Brazaitis susidomėjo šiais paukščiais. Savo būrį bei veislių skaičių didino įsigydamas kiaušinių iš užsienio, dažniausiai iš Vokietijos: pirko arba mainėsi su kitais veislinių paukščių augintojais.

Dabar apie 100 žąsų gagena prie namų esančiame vieno hektaro žemės sklype. Pragyventi šeimynai iš ūkyje gaunamų pajamų neišeitų, bet naudos gauna.

„Na, bent jau save išsilaiko mano žąsys", - teigia Darius Brazaitis. Nors mūsų šalyje nėra rinkos, dalį jų pavyksta parduoti užsienio veislinių paukščių augintojams.

Daugiausia bendraminčių užsienyje

Į klausimą, kiek gi kainuoja tokia veislinė žąsis, jų augintojas atsako intriguojančiai. Pasirodo, gali suploti net 500 eurų. O gali ir už 50 nusipirkti. Tai priklauso nuo kriterijų - paukščio veislės požymių nepriekaištingumo, jo kokybės, net nuo to, iš kokios šalies pirkėjas. Daugiausiai pasirengę mokėti vokiečiai.

„Esu paskelbęs apie savo ūkį internete, taigi veislinių paukščių augintojai mane patys susiranda iš Vokietijos, kitų šalių. Kol kas parduodavau paukščius, o ne kiaušinius. Jų pirkėjai patys atvažiuoja į ūkį paimti. Tačiau šiemet numatęs realizuoti ir kiaušinius", - pašnekovas pasakoja, jog kiaušiniai yra siunčiami per siuntų tarnybą.

Embdenų veislės žąsys

Tiesa, įvairių apribojimų, veterinarinių reikalavimų tikrai daug. D. Brazaitis sako suprantantis, kad nuo ligų plitimo taip pat barjeras turi būti, tačiau pasitaiko ir nelabai aiškių draudimų bei ribojimų.

Ribojimai pekenks produktyvumui

Šiemet pavasarį paskelbus apribojimus paukščių augintojams dėl paukščių gripo, paukščių į lauką nebeišleidžia, tačiau yra įsitikinęs, jog žąsys dėl to nukentės. Mat ir taip žąsys kiaušinių dėjimo metą, kuris trunka apie porą mėnesių - nuo kovo pradžios iki balandžio pabaigos, - padeda iki 25 kiaušinių. Palyginti su hibridais, tai yra nedaug. Paprastai žąsys lauke laisvai vaikštinėja ne tik vasarą, bet ir žiemą, o jas uždarius patalpoje gręsia produktyvumo sumažėjimas.

Pasiteiravus D. Brazaičio apie žąsų auginimo ypatumus, jis šiuos paukščius apibūdina kaip vienus iš lengviausiai ir pigiausiai auginamų. Be to, žąsys atsparios ligoms.

„Per visus šiuos metus neturėjau problemų su žąsimis dėl ligų. Vienintelis dalykas, kuris gali pasitaikyti bet kokius gyvūnus auginant, tai kirmėlės. Bet nuo jų ir priemonių yra, taigi problemų nekyla", - tikina pašnekovas.

Jis sako, kad ir savo ūkyje mielai renkasi šalčiams ir nepritekliams atsparių veislių paukščius. Pavyzdžiui, cholmogorų veislės žąsis net ir veisti didelių pastangų nereikia - pačios peri, žąsiukus vedžioja, prižiūri.

Tulos kovinės žąsys

Tačiau veisiant kitų veislių paukščius, tenka ir pačiam augintojui prisidėti. Tuomet „mamos perekšlės" pareigas atlieka inkubatorius, o išsiritusiais jaunikliais tenka pasirūpinti šeimininkui.

Paukščių augintojas pasakoja, jog kai kurių veislių žąsys užauga iki 14-15 kg svorio, taigi mėsai taip pat apsimoka auginti. „Visuomet pasitaiko kažkiek brokuotų veislės atžvilgiu paukščių. Juos sunaudojame maistui", - sako pašnekovas.

Parodos Lietuvoje - sveikintinas žingsnis

Nuo 2013 metų D. Brazaitis yra Lietuvos veislinių paukščių augintojų asociacijos narys. Užsienio parodose nėra dalyvavęs, nes asociacija nėra Europos šalis vienijančios organizacijos narė.

„Į Lenkiją veislinių paukščių augintojų kvietimu gal ir galima būtų nuvykti, tačiau nėra labai įdomu. Lenkų veislinė paukštininkystė žemesnio lygio nei pas mus. Lenkai lenkia daugelyje žemės ūkio šakų, visų pirma mėsinėje paukštininkystėje, tačiau veislinių vištų įvairove pasigirti negali", - pasakoja pašnekovas.

Pats su savo augintiniais nuolat dalyvauja asociacijos rengiamose veislinių paukščių parodose. Yra įsitikinęs, jog pradėjus rengti veislinių paukščių parodas, buvo žengtas svarbus žingsnis juos populiarinant ir mūsų šalyje.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos