Vasaros karštis kenkia daržovių derliui
2014-07-30

Jurbarkas. Alinantys pastarųjų savaičių karščiai neneša džiaugsmo daržovių augintojams. Nuo 30 laipsnių kaitros daugelyje sodų ir daržų  jau leipsta augalai, krenta jų žiedai bei užuomazgos. Maždaug dešimčia laipsnių aukštesnė temperatūra dar labiau alina šiltnamiuose auginamas daržoves. Didesni augintojai,  investavę į apsaugos nuo saulės bei drėkinimo  sistemas, nuostolių nepatiria, tačiau mažesnių  šiltnamių šeimininkai jau pastebi suprastėjusį derlių.

Jokavų kaime, Vilkijos apylinkių seniūnijoje 7 a šiltnamyje agurkus ir pomidorus auginantis  Rolandas Binderis  šiomis kaitriomis vasaros dienomis nesidžiaugia. Šeštadieniais Jurbarko turguje agurkais prekiaujančio kauniečio šiltnamiuose nuo karščio krenta agurkų žiedai bei užuomazgos. 

„Jei nenustos svilinti, gero nebus. Užmegzti agurkai  prastai auga, vos pražydę žiedai krenta.  Jeigu lauke 30 laipsnių, tai šiltnamyje beveik  45. Gerai, kad turime šiltnamyje įsirengę laistymo sistemas, nes ilgiau viduje išbūti neįmanoma. Agurkus ir pomidorus skiname tik anksti rytą arba vėlai vakare," - sako R. Binderis, pastebėdamas, kad karštis mažina ne tik derlių, bet ir pirkėjų skaičių. Daugelį atbaido jau nuo paties rytmečio slegianti kaitra.

Kol Rolandas sveria agurkus, jo sūnus Matas juos purškia vandeniu, kad neprarastų prekinės išvaizdos

Ketverius metus daržininkyste užsiimanti Binderių šeimyna vienu kartu nuskina maždaug 300 kg agurkų. Juos parduoda turguje ir išvežioja į netoliese esančius kioskus bei parduotuves.

Kad agurkų derlius šiemet nėra labai gausus, rodo nekrentanti jų kaina. Pasak daržovių augintojo, antroje liepos pusėje agurkai atpigdavo iki lito. Šiemet dar prieš dvi savaites urminė prekyba buvo du su puse lito. Dabar kauniečių šeimyna Jurbarko turguje agurkus pardavinėja po 2, pomidorus po 4 litus.

Toje pačioje Vilkijos seniūnijoje Lazduonių k. dviejuose 6 a šiltnamiuose agurkus ir pomidorus auginantis Artūras Butvilas nuo išdegimo derlių saugo šiltnamių viršų balindamas kreidos mišiniu. „Jeigu šiltnamio nepritemdai, agurkų ir pomidorų žiedai tušti būna, neveda. Laistome kas antrą dieną ir mūsų derlius vidutinis, kaip kiekvienais metais, nors girdėjau, kad kiti skundžiasi," - sako A. Butvilas, agurkus Kaune realizuojantis po 3, pomidorus po 4 litus.

„Kaina kiek aukštesnė nei pernai," - teigia A. Butvilas, pripažindamas, kad agurkus auginti labiau apsimoka nei pomidorus.

Šalčininkų r. UAB „Evaldo daržovės" vadovas Evaldas Masevičius sako, kad apsaugoti šiltnamius nuo kaitros jiems padeda specialios uždangos, suteikiančios augalams pavėsį.  „Esame daug investavę į tai, kad karščiai daržovėms neturėtų didelės įtakos. Turime įsigiję specialias uždangas, taip vadinamas užuolaidas, kurios suteikia augalams pavėsį, ir neleidžia perkaisti" - sako salotas ir prieskonines daržoves auginančios bendrovės vadovas E. Misevičius.

Šalčininkietis daugiau pergyvena ne dėl šiltnamiuose, bet dėl laukuose augančių salotų. „Šiltnamiuose mes salotas išsaugosim, tačiau neaišku, kaip spėsime palaistyti laukuose, kur dar didesni plotai. Per šiuos karščius beveik ištisai yra įjungtas laistymas," - sako E. Misevičius, tvirtindamas, kad nepaisant didelių sąnaudų, karštas oras ir drėgmė yra tinkamas metas augti salotoms.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokie Jūsų lūkesčiai?
Orai