Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
V. Garbenčienės ūkyje išaugintos vaistažolės paklausios ir Lenkijoje

Lazdijai. „Turtų iš savo verslo nesusikrausiu, bet minimalią algą nesunkiai susirenku. Be to, pagaliau užsiimu širdžiai miela veikla", - sako žolininkė Viliūtė Garbenčienė, lygiai prieš metus įgyvendinusi savo ilgai puoselėtą svajonę - įkūrusi  pirmąjį Lazdijų rajone vaistažolių ūkį.

Lazdijų seniūnijoje, Karužų kaime, gyvenanti  moteris vaistažoles ir prieskonines žoleles augina 50 a sklype, iš jų 40 a skirta vienmetėms, o 10 a - daugiametėms. Ateityje svajoja savo ūkį plėsti.

Vaistažolių ūkyje auga medetkos, šalavijai, ramunėlės, peletrūnai, mėtos, melisos, plačialapiai gysločiai, grikiai ir daugelis kitų. Viliūtė augina daug žiomenės,  dar meiliževadinamos. Be to, žolininkė vaistažoles renka ir  natūraliose pievose bei laukuose šalia sodybos. Vieną vaistažolę, citrininį čiobrelį, surado augantį netoli Verstaminų piliakalnio svečio iš Lenkijos dėka. Lenkijos lietuvis, patrynęs tarp pirštų čiobrelį, nustebo, kad jis kvepia citrinomis.

Bioversija m7 2024 03 29

Visos šalia sodybos augančios vaistažolės yra ekologiškos, nes aplink nėra  ūkininkų, kurie laukus purkštų cheminiais preparatais. Visgi išėjimas į gamtą, ant žolininkės, užima daug laiko, todėl geriausia išeitis - vaistažoles auginti savame sklype. „Tiesą sakant, aš nesu farmacininkė, todėl neturiu teisės žmones gydyti savo rekomendacijomis. Paprastai jie patys kreipiasi į mane, jau žinodami kokių vaistažolių jiems reikia",- sako Viliūtė.

Produkciją populiarina ir Turizmo informacijos centras

Įkurti vaistažolių ūkį, pasak V. Garbenčienės, nebuvo sunku. Džiovyklą žolelėms džiovinti įrengė sūnus Tadas, gyvenantis Kaune, bet daug padedantis statybos darbuose. Iki 500 kg vaistažolių džiovyklai buvo keliami reikalavimai panašiai kaip ir maisto gaminimo patalpai. Tik ji gali būti įrengta pastato palėpėje ar netgi pavėsinėje. Taigi didelių investicijų nereikėjo.

V. Garbenčienės (pirma iš kairės) vaistažoles populiarina bei parduoda ir Lazdijų turizmo informacinio centro darbuotojai, vadovaujami R. Stulgienės (antra iš dešinės)

Paklausta, kuris naujojo verslo procesas jai maloniausias, teigė, kad patinka visi - vaistažoles sėti, ravėti, prižiūrėti, smulkinti. Ravėti bei kitus darbus nudirbti padeda dukra Gintarė, biochemikė, gyvenanti Vilniuje. Labiausiai V. Garbenčienė prasitarė nemėgstanti savo produkciją pardavinėti.

„Neseniai skaičiau knygą apie Didžiausią pasaulio prekeivį. Joje buvo parašyta, kad dalis prekybos yra ir dalijimas. Aš taip pat nemažai išdalinu savo ūkio produkcijos. Tai daryti kur kas maloniau nei pardavinėti", - sakė žolininkė, užaugintas vaistažoles realizuojanti įvairiose mugėse, šventėse ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje. Supirkimo punktams neparduoda, nes jie už vaistažoles moka labai mažą kainą. Taip pat ūkio produkcija pardavinėjama Lazdijų suvenyrų parduotuvėje, Lazdijų turizmo informaciniame centre.

Lazdijų turizmo informacinio centro direktorė Roma Stulgienė jau seniai įkalbinėjo žolininkę V. Garbenčienę ryžtis įkurti vaistažolių ūkį. Tad dabar rūpinasi ir produkcijos populiarinimu bei realizavimu.

„Prieš metus  rajono mero Artūro Margelio iniciatyva  Turizmo centras pradėjo prekiauti įvairiais rajono amatininkų, tautodailininkų kūriniais, ūkininkų produkcija - medumi, aliejumi. Taip pat užsukę lankytojai gali įsigyti ir  vaistažolių, užaugintųV. Garbenčienės ūkyje. Neseniai Lenkijoje dalyvavome turizmo ir žvejybos parodoje „Expo Seinai 2014", kur reprezentuodami savo kraštą, pristatėme ir V. Garbenčienės vaistažoles", - pasakoja R. Stulgienė.

Dalyvauja bendruomenės paslaugų kelyje

V. Garbenčienė dalyvauja Dzūkijos VVG, Kalvarijos VVG bei Lenkijos vietos veiklos grupių „Fundacja Biebrzańska" ir „Lokalna Grupa Działania Biebrzański Dar Natury" įgyvendinamame tarptautiniame bendradarbiavimo projekte „Atvyk, pažink, pamilk".

Dzūkijos VVG, bendradarbiaudama su Lazdijų rajono kaimų bendruomenėmis, rajone sukūrė du  bendruomenių paslaugų maršrutus, suteikiančius galimybę susipažinti su Lazdijų kraštu. Vienas iš jų, kuriame dalyvauja V. Garbenčienė, vadinasi „Jotvingių keliu į dabartį".  Pirmoji turistinio maršruto stotelė - Rudaminos miestelis, garsus savo piliakalniu. Pasak legendos, ant jo buvo karūnuotas pirmasis Lietuvos karalius Mindaugas. Keliautojus Rudaminos bendruomenės nariai supažindina su jo istorija, o V. Garbenčienė visus vaišina ant laužo virta lauko žolelių arbata, pasakoja apie jų naudą sveikatai.

Žolininkė ateityje žada  plėsti savo verslą - auginti  1 ha vaistažolių. Sūnus Tadas ragina mamą imtis ekologinio ūkininkavimo. Viliūtė sako, kad pritaria jo sumanymui, tik neramina ypač dideli apribojimai ir reikalavimai, taikomi šiuose ūkiuose.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos