Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Ūkininkas prie pieno perdirbimo daugiau nebegrįš

Jurbarkas. Ūkininkas Algis Dobilas nežada kartoti 2009 metų scenarijaus, kai šalį ištikus krizei ūkį gelbėjo perdirbdamas pieną, gamindamas produktus. Tuomet, kaip ir dabar, ūkininkai buvo raginami netiekti žaliavos perdirbėjams, o patys ūkiuose gaminti produkciją ir ja prekiauti. Krizei pasibaigus ūkininkas gamybos atsisakė ir nė didžiausiu sunkmečiu nebežada prie jos sugrįžti.

Paskynų kaime 60 melžiamų karvių ir pusę tiek prieauglio auginantis A. Dobilas įsitikinęs, kad pieno ir jo produktų mažmenine prekyba gali verstis nebent smulkūs (iki 20 karvių) ūkeliai. Panašiai tiek turėjo ir jis, kuomet ėmėsi pieno produktų gamybos. Įrengė patalpas, nusipirko reikiamą įrangą, autobusiuką produktams vežti ir kartu su šeima pradėjo verslą. Spaudė sūrius, gamino varškę, grietinę, suko sviestą, pilstė pieną ir vežė parduoti miestiečiams. Darbuotojų nesamdė, sukosi patys. „Pradžia buvo nebloga, žmonės domėjosi, pirko", - prisimena Algis.

Tuo metu ūkininkai jau pradėję plėsti bandą, tad po pusantrų metų priauginę dar penkiolika telyčių suprato, kad pasiūla darosi didesnė už paklausą. „Iš pradžių parduodavome viską, ką atveždavome, o kai padidinome bandą, pamatėme, kad pradeda neišpirkti, parsivežame atgal dalį produktų. Žmona Janina dienomis ūkiu rūpinosi, naktimis - prie puodų, matėme, kad gerai čia nebus. Arba turėjome plėsti gamybą ir priimti darbuotojų, arba nutraukti veiklą ir grįžti prie pieno pardavimo. Pastarąjį variantą ir pasirinkome," - sako A. Dobilas, šiuo sunkiu laikmečiu parduodantis pieną kooperatyvui „Pieno jūra".

Bioversija m7 2024 03 12

Nors už litrą pieno ūkininkas tegauna 18 euro centų, o kadaise įsigyta pieno perdirbimo įranga stovi sandėlyje, grįžti prie pieno produktų gamybos ir prekybos jis negalvoja. Turint 60 karvių ūkį, pieną tektų vežti į aplinkinius rajonus, vėl investuoti ir nebūti tikram, ar tos produkcijos kam bereikia.

„Darbo bus daug, rinka perpildyta, o varške ir sūriu niekuo nenustebinsi. Kaimiška grietinė ir sviestas dar perkami, o kitkas nelabai. Lengviausia pasakyti - perdirbinėkite pieną ir pardavinėkite," - mosteli ranka ūkininkas, skeptiškai žiūrėdamas į valdančiųjų patarimus patiems realizuoti pieną ir jo produktus.

Algis su Janina pieno produktais prekiavo porą metų, kol padidino bandą. Pasiūla viršijo paklausą, reikėjo arba plėstis arba nutraukti veiklą

Visos investicijos buvo skirtos tvartų atnaujinimui ir bandos produktyvumui gerinti 

Algimanto šeima ūkio darbams samdo 5 darbuotojus, o jei vėl imtųsi pieno perdirbimo, tektų priimti dar daugiau. „Išmokame visiems atlyginimus, padengiam įvairias sąskaitas, mokesčius už paslaugas, o apie jokią plėtrą nėra ir kalbos", - sako ūkininkas.

Šiandien A. Dobilui atrodo, kad patikimesnis ir saugesnis gelbėjimosi ratas - mišrus ūkis, tad jau dabar mąsto apie didesnius sėjamų kultūrų plotus ir mažesnę bandą. Ūkininkas gailisi tiek investavęs į naujų tvartų statybą, bandos produktyvumo didinimą, tačiau nuleisti rankų ar viską mesti neketina. Jei padėtis negerės, perrikiuos prioritetus ir keis ūkininkavimo kryptį.

A. Dobilas pripažįsta, jam rinktis tolimesnį kelią lengviau nei tiems ūkininkams, kurie priklausomi nuo ES paramos ar paskolų bankams. Jo šeima visas ūkio plėtrai reikalingas investicijas užsidirbo imdamasi papildomų darbų ir verslo, todėl niekam ir neįsipareigojo.

„Buvo laikas, kai dirbau bent keliuose darbuose: mėsinei supirkinėdavau ir veždavau gyvulius, sodininkystės ūkiui - obuolius. Kaime buvome atsidarę parduotuvėlę, rūpinomės ne tik ūkiu, bet ir verslu. Labai daug dirbome, kol sukūrėme tokį ūkį, koks jis dabar yra", - pasakoja ūkininkas, pasidžiaugdamas tuo, kad pavyko investuoti ne tik į pieno ūkio plėtrą, bet ir į žemę. Prie turėtų 70 ha įsigijo dar 50 ha valstybinės žemės.

„Jei kaina nekils, sėsiu daugiau grūdinių. Dalį karvių, kur prastesnės brokuosiu, kad nereikėtų jų šerti, o grūdais pasidengsiu nuostolius", - planuoja ūkininkas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos