Ūkis
Trumpą sulos sezoną galima prailginti ją perdirbant
2013-04-25

Babtai (Kauno r.). Sulos tekėjimo sezonas, kurio pikas buvo praėjusį savaitgalį, po truputį baigiasi. Šviežia beržų sula nuo seno mėgstama kaip gaivus pavasarinis tonizuojantis gėrimas, turintis ne tik maistinę, bet ir gydomąją vertę. Mokslininkai ieško galimybių, kaip sulą apdoroti, kad ją būtų galima išlaikyti ilgiau.

Beržų sula mūsų šalyje pirmą kartą chemiškai ištirta Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorijoje prieš dvejus metus. Pasak šios laboratorijos vyresniosios mokslo darbuotojos Marinos Rubinskienės, sulą galima vadinti mineralizuotu toniku, nes jis yra prisotinta vertingų mineralinių medžiagų (ypač daug kalio, kalcio ir cinko) ir turi tonizuojamąjį poveikį organizmui.

Suloje aptinkama organinių rūgščių, pavyzdžiui, obuolių, fosforo, gintaro ir citrinų. Sula vertinga mineralinių druskų įvairove, vitaminų C ir B grupės, taninų, flavonoidų, gliukozidų kiekiais. Pastebėta, kad, priklausomai nuo beržų rūšies, augimvietės ir klimato sąlygų, cukrų koncentracija suloje gali keistis nuo 0,5 iki 2 proc.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Beržų sulos cukruje dominuoja monosacharidai, o nuo klevų sulos - sacharozė. Laikoma, kad dietiniu požiūriu vertingesnė beržų sula. Ji valo organizmą, skatina medžiagų apytaką, šalina toksinus, padeda gydyti odos, inkstų ir šlapimo takų ligas, reumatą ir podagrą. Pastebėtos ir beržų sulos antimikrobinės savybės.

Tinkama gerti sula pradeda bėgti vidutinei paros temperatūrai pakilus iki 4-6 °C. Priklausomai nuo tėkmės trukmės, suloje kinta ir monosacharidų koncentracija. Iš pradžių joje randama iki 0,9 proc. šių junginių, o ėmimo pabaigoje suloje gliukozės ir fruktozės koncentracija gali padidėti iki 1,3 proc., tačiau tuo metu sula ir parūgštėja.

„Sula labai greitai rūgsta, todėl šviežiam vartojimui ją reikia laikyti gerai atvėsintą - -1,4 laipsnių temperatūroje. Planuojant laikyti ilgą laiką, surinktą sulą būtina kuo greičiau užšaldyti. 18 laipsnių šaltyje sulos savybės nepakitusios išsilaiko visus metus", - sako Marina Rubinskienė

Iš pernai užšaldytos sulos Biochemijos ir technologijos laboratorijos mokslininkai kartu su bendrove „Paslaugos žemdirbiams" sukūrė vertingų naujų produktų - sulčių. Jas gaminant beržų sula buvo maišoma su natūraliomis obuolių, svarainių ir šaltalankių sultimis. „Tai 100 proc. natūralus produktas. Sultys parūgština sulą, todėl ji taip greitai nerūgsta", - paaiškina M. Rubinskienė pridurdama, kad naujos receptūros sulčių šiuo metu galima rasti sveiko maisto parduotuvėlėse.

Mokslininkė tikisi, kad pavyks sukurti ir daugiau sulos perdirbimo būdų. „Kol kas mūsų prekybos centruose dominuoja baltarusiška ir ukrainietiška sula, kuri nuo rūgimo apsaugoma konservantais. Bendradarbiaujame su Miškų institutu ir siekiame išsiaiškinti, kokius kiekius sulos būtų galima išgauti mūsų šalyje, nepadarant žalos medžiams", - sako M. Rubinskienė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai