Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Tik parodinis gyvulys sukuria didžiausią pridėtinę vertę

Kaunas. Dalyvavimas veislinių gyvūnų parodose - būtina sąlyga, kad veislinė banda kurtų pridėtinę vertę. Iš „World Dairy Expo 2015" parodos JAV grįžęs Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas atkreipė gyvulių augintojų dėmesį ir į daugiau dalykų, kurii svarbūs dalyvaujant parodose.

Veislininkystės komiteto posėdyje A. Stančikas Lietuvos gyvulių augintojų asociacijų atstovams pateikė savo įspūdžius iš JAV Viskonsino valstijos sostinėje Madisone vykusios parodos „World Dairy Expo 2015", kurioje dalyvavo su Žemės ūkio ministerijos delegacija. Viskonsino valstija dar vadinama „Amerikos pieno žeme", kadangi čia išplėtotas pienininkystės sektorius ir ypatingas dėmesys skiriamas veislininkystei, labai aktyviai dirba ir mokslininkai, įvairios institucijos, glaudžiai bendradarbiaujančios su ūkininkais.

Bioversija 2024 04 15 m7

Džersių veislės karvės „World Dairy Expo 2015" parodoje. Parodos organizatorių nuotr.

„Didžiausią įspūdį paliko ne pati paroda, o tai, kas vyko užkulisiuose, gyvulių paruošimas parodai - kaip karvės buvo plaunamos, skutamos, tepamos ir t. t., kad būtų kuo gražesnės", - dalijosi ŽŪR pirmininkas.

Parodai ruošiamos telyčios. Parodos organizatorių nuotr.

Parodoje „World Dairy Expo 2015" didžiausias dėmesys buvo skiriamas gyvūnų vertinimui. Ši paroda, kaip įsitikino A. Stančikas, svarbiausia ne žiūrovams, ne ekskursijoms, bet suinteresuotiems asmenims, todėl didesnių atrakcijų, kad būtų pritraukta daugiau lankytojų, neorganizuota. Pagrindinis parodos tikslas - gyvulių demonstravimas ir jų vertinimas.

Parodoje dominavo džersių pieninių galvijų veislė, nemažai buvo ir holšteinų veislės karvių. Gyvūnus vertino būrys ekspertų. A. Stančikui įspūdį darė ir karvių išvedžiojimas dideliais būriais. Išvedžiojamos manieže karvės, pasak jo, ėjo lyg podiumu. Net keliolika karvių sugeba eiti vienu ritmu.

Karvių išvedžiojimas manieže. Parodos organizatorių nuotr.

„Kaip supratau, ne ūkininkams, o ūkininkai moka didelius pinigus, kad galėtų dalyvauti parodose. Galvijų augintojas dalyvauja parodoje, kad jo banda būtų vertinama, nes tai padės parduoti veislinius galvijus. Jeigu nedalyvauji veislininkystės parodoje, gali pasakoti kiek nori, kad tavo bandos produktyvumas geras, niekas tuo netikės ir tu veislinių gyvulių iš savo ūkio tikrai neparduosi", - kalbėjo A. Stančikas.

Džersių veislės karvės Viskonsino valstijoje yra populiariausios. „Nors šios karvutės nedidelės, jų „pieno mechanizmas" - įspūdingas, - pasakojo A. Stančikas. - Mokslininkai kalba, kad pagal pašarų sąnaudas ir duodamo pieno kiekį ši veislė yra pati efektyviausia. Pasak jų, džersių pieno kiekis, palyginti su holšteinais, yra mažesnis. Tačiau perskaičiavus bazinių rodiklių pieną, jis nesiskiria nuo holšteinų, o džersių pašarų sąnaudos yra apie 30 proc. mažesnės."

Svarbiausia parodoje - gyvulių vertinimas. Parodos organizatorių nuotr.

ŽŪR pirmininkas ir lietuviškų parodų rengėjus ragina sukurti tokį modelį, kad ūkininkai būtų suinteresuoti dalyvauti parodose, nes dabar, jo manymu, suinteresuotumas susijęs tik su finansavimo sąlygomis. O pagrindinis kriterijus turėtų būti - dalyvauti parodoje, suteikti gyvuliui didesnę vertę, kuri po to sukurtų ir pridėtinę vertę.

Lietuvos žalųjų galvijų gerintojų asociacijos selekcijos programos vadovas Juozas Darbutas, nemažai laiko praleidęs JAV, pastebėjo, kad viskas Amerikoje sukurta ir vyksta taip, kad jų veisliniai gyvuliai aukcionuose turėtų gerą kainą. Tie, kurie atveža gyvulius į parodą, atstovauja didelei jų populiacijai, iš kurių atrenkami tik patys geriausi. Vienas veislinis buliukas Amerikoje, sako, buvo parduotas už 260 tūkst. dolerių. Tad mažai Lietuvai, kurioje gyvulių populiacija negausi, o veislių įvairovė labai didelė, sukurti įspūdingus veislininkystės rezultatus nėra paprasta.  

Tačiau Lietuvos veislinių gyvulių augintojai jau pradeda suvokti dalyvavimo veislininkystės parodose svarbą. Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) direktorius Alvydas Pečiulaitis pastebėjo, kad šių metų veislininkystės parodos Algirdiškyje dalyviai jokios paramos negavo, už viską mokėjo patys, nepaisant to, poreikis dalyvauti parodoje buvo didelis ir teko daryti dalyvių atranką. „Mėsinių galvijų augintojai jau supranta dalyvavimo parodose naudą. Nes visi, dalyvavę parodoje Algirdiškyje, prieauglį išpardavė, tad rezultatas jau yra", - džiaugėsi A. Pečiulaitis.

ŽŪR pirmininko Andriejaus Stančiko (kairėje) ir LMGAGA direktoriaus Alvydo Pečiulaičio požiūris į veislininkystės parodas sutampa

ŽŪR pirmininkas užsiminė apie dar vieną problemą. Prieš kelias dienas jis diskutavo su Žemaitijos ūkininkais apie pieno sektorių, produktyvumą, produktyvumo kontrolę. Jie abejojo, ar visada nusiperka tokį gyvulį, koks aprašytas „popieriuje". Norėdami įsigyti veislinių telyčių, ūkininkai pirmiausia žiūri į produktyvumo kontrolės ir kitus rezultatus. Bet jie sako nesantys tikri, ar tie rezultatai patikimi.

„Pabandykime sudėti du dalykus - produktyvumo kontrolės rezultatus ir parduodamo pieno kiekį. Ir tada pamatysime, kad iš tų produktyvių bandų ne tiek daug to pieno parduodama. Ir vėl klausimas - ar tikrai pas mus viskas gerai šiuo atžvilgiu? Valstybė tai sistemai didžiulius pinigus išmeta, dar prisideda pats ūkininkas, bet perkant gyvulį kyla abejonių, ar tikrai nusiperku tokį, koks „popieriuje" aprašytas. Gyvuliai turi būti realiai produktyvūs, o pas, manau, kai kuriais atvejais yra šiek tiek butaforijos", - kalbėjo  A. Stančikas.

Reziumuodamas jis ragino ūkininkus auginti tokius gyvulius, kuriems būtų paklausa, o ne bet ką. Tik taip galima tikėtis uždirbti iš veislininkystės.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos