Ūkis
Sojoms vasara nepalanki, bet jų derliaus jau laukia užsakovai
2012-07-17

Ukmergės r., liepos 17 d. Sojoms, kurių Lietuvoje preliminariais duomenimis šiemet auginama daugiau kaip 2 000 ha, ši vasara nėra palanki. Drėgmės joms per daug, o šilumos - per mažai, todėl piktžolės stiebiasi kur kas greičiau negu sojos. Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos (LEŪA) pirmininko Ukmergės r. ūkininko Sauliaus Daniulio (nuotr.) teigimu, jam teko net tris kartus akėti sojas akėčiomis, kad pasėlyje būtų kuo mažiau piktžolių.

„Kai tik pasitaikydavo tinkamas oras, iš karto važiavome į lauką su akėčiomis. Ūkyje turime 9 ir 12 metrų pločio akėčias, tai su tokiais pajėgumais galima ir per trumpą laiką laukus apdoroti. Tačiau žinau, kad kiti ūkininkai, laukdami geresnio oro, beveik ir neištaikė, kada į lauką įvažiuoti būtų galima", - sako S. Daniulis. Tiesa, ir jam ne visi akėjimai vyko sklandžiai - pirmą kartą akėjant žemė pasirodė pernelyg drėgna, akėčios išjudino ir sojų šakneles, tad teko tą į tą lauką įsėti avižas.

Sojoms reikia šilumos - liepos pradžioje, kai savaitę laikėsi 30 laipsnių kaitra, augalai augo tiesiog akyse. Pasak augintojo, jei ilgiau pasilaikytų šilti orai, o žemė nebūtų nuolat merkiama lietaus, realu tikėtis neblogo derliaus. Nors iki kūlimo dar toli - sojos subręsta rugsėjo pabaigoje - spalio pradžioje.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Sojos mėgsta šilumą. Kaip parodė pernai metų tyrimai, sojų brendimo laikas mūsų šalyje buvo apie 20 dienų ilgesnis negu Ukrainoje

„Birželio mėnesį darėme lauko dieną Marijampolės rajone, ūkininko Kęstučio Mykolaičio sėklininkystės ūkyje, tai jo sojos atrodė labai neblogai. Pernai Kęstutis iš 8 ha ploto pateikė rinkai 20 tonų ekologiškos sojų sėklos", - sako S. Daniulis. Jo teigimu, sojos paklausa yra milžiniška ir dėl realizacijos nekyla jokių problemų. Ekologiškai užaugintų sojų reikia vokiečiams, suomiams, anglams, italams. Suomiai siūlo LEŪA pasirašyti 10 metų kontraktą ekologiškoms sojoms pirkti, nes jų šalies sąlygos sojoms auginti netinkamos.

„Aš dar prisimenu, kaip visi juokėsi iš rapsų, sakydami, kad tai pietinių kraštų kultūra ir Lietuvoje ji neprigis. Manau, kad panašų etapą dabar išgyvena ir sojos", - sako LEŪA pirmininkas. Vien per LEŪA šio pavasario sėjai iš kompanijos „Agroyoumis" buvo nupirkta 40 t veislės Annuška ir Merlin sėklos. Tokio sėklos kiekio pakanka maždaug 330 ha užsėti. Sojų sėklos norma yra nuo 120 iki 150 kg/ha (sėjant plačiais tarpueiliais pakanka mažesnio sėklos kiekio - 80 kg/ha).

„Įsivaizduokite, juk mes siūlome ekologiškas ir dar genetiškai nemodifikuotas sojas - jos neabejotinai turės paklausą. Pašarams skirtos sojos turi būti būtinai apdorojamos termiškai specialia įranga - ekstruderiais. Tačiau dar geriau būtų, jei ekologiška soja būtų naudojama žmonių maistui. Tai labai vertingi baltyminiai-aliejiniai augalai, galintys visiškai pakeisti gyvulinius baltymus", - sako vienas iš didžiausių sojų auginimo entuziastų profesorius Antanas Svirskis

Kokia agrotechnika sojoms tinkamiausia mūsų šalies sąlygomis, augintojai dar tik aiškinasi. Galima spėti, kad sojas tiktų prižiūrėti panašiai kaip kukurūzus. „Iki šiol Lietuvoje į sojas buvo žiūrima kaip į kolektyviniams sodams skirtą augalą, tad ir rekomendacijos atitinkamos: išravėkite, nuraukite, išdžiovinkite ir t. t. Mums reikia žinių apie didelių gamybinių plotų priežiūrą, o tokių nėra, - apgailestauja S. Daniulis. - Iš mokslininkų tai tik vienas profesorius Antanas Svirskis entuziastingai ėmėsi sojų tyrimų. Gaila, kad mokslas stipriai atsilieka nuo gamybos, o ūkininkai patys turi eksperimentuoti".

Kiek iš viso šiemet bus sertifikuota ekologiškai auginamų sojų, paaiškės rudenį, kai „Ekoagros" baigs patikras. LEŪA preliminariais skaičiavimais, jų plotas turėtų perkopti 2 000 hektarų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai