Ūkis
Škvalas Vakarų Lietuvoje guldė javus
2012-08-07

Klaipėdos r., rugpjūčio 7 d. Pirmadienio vakarą Klaipėdos mieste ir rajone siautęs škvalas pridarė didelių nuostolių ir ūkininkams. Labiausiai nukentėjo Kretingos pusėje besidriekiantys laukai.

Kretingalės kooperatinės žemės ūkio bendrovės vadovas Gerardas Liorenšaitis tik pečiais traukia svarstydamas, kodėl gamta taip skriaudžia juos. Dvi žiemas iššalo žieminiai rapsai, o pirmadienio škvalas ant žemės suguldė visus vasarinius javus - 950 ha. Negana to, stiprus vėjas nuplėšė senojo grūdų sandėlio stogą, be elektros ir vandens liko abi karvių fermos. Gerai, kad bendrovė turi savo elektros generatorių - jis ir gelbėjo.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

„Stichija ėjo tiesiai per mūsų laukus. Tad ir vėl nuostolių neišvengsime, - sako G. Liorenšaitis. - Visa laimė, kad žieminiai javai nukulti, o škvalo išvakarėse spėjome ir žoles nusikulti. Bet vasariniai javai visi išguldyti."

Šukės kaime (Kretingos r.) gyvenantis ūkininkas Bronius Milius sako, kad spėjo nukulti 30 proc. žieminių javų, o laukuose dar buvę javai po pirmadienio škvalo - išplakti ir išguldyti. „Baisu, kas darėsi. Dar visko nespėjau pamatyti, bet aišku, kad nuostolių škvalas pridarė daug", - teigė ūkininkas.

Petras Montvydas iš Dauparų (Klaipėdos r.) mano, kad žirnių derliaus (56 ha) jau nebebus, kažin, ar teks kulti ir likusius 8 ha žieminių rapsų. Tačiau jų krašte škvalas praėjo jau praradęs savo jėgą, tad javai nukentėjo mažiau. „Mums teko tik škvalo pakraštys, bet žirniams ir to užteko - jie ant žemės atsidūrė. Ankštaros suskilinės ir pradės dygti, tad parduoti tokius žirnius bus sunku. Laimė, kviečiai kol kas sveiki, bet oras neleidžia jų kulti", - kalbėjo 500 ha javų ir rapsų auginantis ūkininkas. Beje, jo laukai šiemet jau yra nukentėję - kruša nudaužė žieminių rapsų žiedynus.

Vis dėlto nesiliaujantys lietūs, neleidžiantys doroti derliaus, pasak P. Montvydo, daro didesnės žalos nei pirmadienio vėjas. „Derlius būtų geras, bet kaip jį nuimti, kai šitaip be sustojimo lyja? Ir šią savaitę, atrodo, jokių prošvaisčių nematyti", - nelinksmai kalbėjo ūkininkas.

Fortunatas Vaitkus iš Vėžaičių seniūnijos (Klaipėdos r.) sako, kad jų krašte škvalo jėga nebuvo tokia stipri, bet vis tiek kai kur javai paguldyti. „Blogiausia, kad negalime normaliai kulti. Javapjūtė dėl lietaus vyko tik dvi dienas. Aišku, kad javų kokybė gerokai nukentės", - svarstė ūkininkas.

Meteorologai nieko paguodžiančio ūkininkams negali pranešti ir toliau - šią savaitę nuolat žadamas lietus, o šiandien, antradienį škvalas prognozuojamas Pietryčių ir Šiaurės Lietuvoje. Pietvakarių ir Vidurio Lietuvoje žadamas stiprus lietus.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai