Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Robotai pieno ūkyje išlaisvina nuo rankų darbo

Molėtai. Automatinės sistemos ir įranga gerokai palengvina ūkininkavimą. Tai paskatino Šiupinių kaime ūkininkaujančią Gražių šeimą investuoti į melžimo robotus.

Prieš kelis mėnesius trys DeLaval VMSTM melžimo robotai sumontuoti pernai pastatytame priestate šalia senųjų fermų, statytų ir plėstų keliais etapais.

„Robotais esame patenkinti, nes fizinio darbo ūkyje iš karto sumažėjo“, – sako Danielius Gražys, neslėpdamas, kad kasdienis karvių melžimas jau buvo gerokai pabodęs. Ligi šiol Gražiai karves melžė 8 vietų DeLaval melžimo aikštelėje, kurią kol kas paliko fermoje, nors ir nenaudoja. Karvių melžimas robotais priimtinesnis ir dukrai Sandrai su vyru Mariumi, kurie tęsia tėvų ūkininkavimo tradicijas.

Bioversija m7 2024 03 29

Robotizuotos Gražių šeimos fermos atidarymo juostos kirpimas (nuotraukoje iš kairės): įmonės „DeLaval“ generalinis direktorius Albinas Šulinskas, ūkininkai Marius Vainorius ir Danielius Gražys

„Dukra rūpinasi ūkio buhalterija, o fermose tvarkosi ir gyvuliais rūpinasi žentas, tad robotai – jo sritis“, – sako ūkininkas, džiaugdamasis dukters šeimos entuziazmu ūkininkauti. Be šeimos narių ūkyje dirba viena samdoma darbuotoja, kurios pagrindinis darbas – veršelių priežiūra ir mėšlo pavalymas nuo guoliaviečių.

Mokosi suprasti ir išnaudoti informaciją

Šiupinių kaime Danielius su žmona Vida kurtis pradėjo 1992 m. Danieliaus žodžiais, ant plyno lauko vienu metu statė ir namus, ir fermas, kūrė ūkį. Pradėję ūkininkauti nuo kelių telyčių, ilgainiui Gražiai bandą gerokai išplėtė – šiuo metu ne kartą didintame ir plėstame tvarte laikoma apie 300 gyvulių, iš kurių 170 melžiamų karvių. D. Gražys galėtų didinti bandą nebent iki 190 melžiamų karvių, nes kitaip reikėtų vėl plėsti fermą.

„Nenorime ir robotų labai apkrauti, jiems taip pat reikia leisti pailsėti. Optimalu, kai vienas robotas melžia iki 60 karvių“, – įsitikinęs D. Gražys.

Jis pasakoja, kad sumontavus melžimo robotus iš pradžių primilžis sumažėjo, ne visos karvės norėjo eiti melžtis, teko varyti, bet paskui apsiprato ir pieno kiekis stabilizavosi. Šiuo metu vidutiniškai iš karvės primelžiama 27 l pieno per parą.

Žentas Marius Vainorius neabejoja, kad karvių produktyvumas, melžiant robotais, dar didės, nes skanumynų robote viliojamos karvės ateina melžtis daugiau kartų, o kuo daugiau kartų melžiamos, tuo daugiau pieno atiduoda. Kol kas karvių melžimų vidurkis 3,5 karto.

Pasak Albino Šulinsko, melžimo robotai – šeimos ūkiams skirta įranga, į kurią kasmet investuoja vis daugiau ir mūsų šalies ūkių. Investicijas skatina ir ES parama. „Šeimos ūkiuose robotai pamažu užima mažų melžimo aikštelių, kurių paklausa visai sumenko, vietą“, – sako įmonės „DeLaval“ vadovas

„Karvės jau išmoko, mums dar įgūdžių, supratimo, žinių šiek tiek trūksta. Mokomės kasdien, nes sistema ir bandos valdymo programa DelPro pateikia daug įvairios informacijos, reikia viską apdoroti, kad apie kiekvieną gyvulį galėtume viską žinoti vos pažvelgus į kompiuterį, net neinat į fermą. Mokomės suprasti, ką reiškia vieni ar kiti skaičiukai, kad iš jų galėtume suprasti, kas negerai ir identifikuoti bėdas“, – sako Marius. Jis priduria, kad daug informacijos suteikia ir papildomai iš „DeLaval“ įsigyta karvių kūno būklės vertinimo sistema BCS, skirta gyvulių šėrimui optimizuoti.

Tvarte darbuojasi pašarų pristūmimo robotas

Gražių šeima ūkininkauja apie 400 ha plote, didžiausia dalis skirta pievoms ir žolynams, apie 100 ha – javams, maždaug 30 ha – kukurūzams. Visus pašarus gyvuliams šerti, išskyrus apie 1200 t cukrinių runkelių išspaudų, užsiaugina ir pasiruošia patys, tam turi visą reikalingą techniką.

Maždaug iš 80 ha žolynų gamina šienainį tranšėjose, iš kukurūzų ruošia silosą. Iš grūdinių augalų augina tik miežius ir rugius, mat nederlingose Molėtų krašto žemėse kviečiai neauga. Grūdų neparduoda, juos traiško ir sunaudoja pašarams. Pasak D. Gražio, nauja ir našia technika visiems metams žolinius pašarus paprastai paruošia per savaitę. Likusias pievas šienauja ir žalia žole iki rudens šeria karves.

Pašarų pristūmimo robotas pašarus ne tik pristumia, bet ir permaišo, taip suteikdamas jam šviežumo. Dėl specifinių konstrukcinių sprendimų juo gali būti be problemų pristumiami ne tik smulkinti pašarai, bet ir žalia žolė ar sausas ilgas šienas

Pašarai gyvuliams dalijami du kartus per dieną, juos nustatytu dažnumu, paprastai kas dvi valandas, permaišydamas pristumia DeLaval OptiDuo pašarų pristūmimo robotas. Ši įranga – naujovė ne tik Lietuvos rinkoje, bet ir švedų kompanijos „DeLaval“ asortimente. Norėdama gyvulių ūkiams pateikti aukščiausios kokybės gerai veikiančią mašiną, šį robotą kompanija kūrė ir bandė net ketverius metus.

„Anksčiau turėjome kito gamintojo pašarų pristūmimo robotą, bet su juo daug problemų ir nesusipratimų būdavo, neveikė taip, kaip norėjosi, dažnai nublūdindavo. Naujasis robotas gerai veikia, jis pašarus ne tik pristumia, bet kartu ir permaišo, taip jį atšviežindamas, todėl karvės gerokai noriau ėda. Pastebėjome, kad pradėjus jam darbuotis tvarte ir primilžiai pradėjo didėti“, – sako D. Gražys. Pieną šeimos ūkis priduoda kooperatyvui „Pienas LT“ (kurio nariai yra), kas antrą dieną iš ūkio išvežama po 6,5–7 t pieno.

Melžimo ir pašarų pristūmimo robotus Molėtų rajono ūkininkai įsigijo pasinaudodami ES parama. Bendra investicijų suma – apie 400 tūkst. eurų. Artimiausiuose planuose – naujo mėšlo kratytuvo įsigijimas ir susidėvėjusios mėšlo šalinimo įrangos pakeitimas. Kadangi beveik visa fermų įranga įsigyta iš įmonės „DeLaval“, tai ir automatinę mėšlo šalinimo sistemą planuoja rinktis šio gamintojo. „Su bendrove „DeLaval“ bendradarbiaujame jau nemažai metų, su jais dirbti lengviausia, o svarbiausia – servisas geras“, – tikina pieno ūkio savininkas D. Gražys.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos