Ūkis
Prasideda kukurūzų kūlimo metas
2015-10-16

Vilkaviškis. Kybartų seniūnijos ūkininkas Robertas Mickevičius pradėjo kulti kukurūzus. Pasak jo, derlius šiemet neblogas - turėtų byrėti po 10 t grūdų iš hektaro. Mokslininkai pastebi, kad, bendrai paėmus, šie metai kukurūzų augintojams nebuvo labai palankūs.

„Kukurūzams šiais metais paskyrėme 400 ha. Ankstesniais metais esame auginę didesnius kukurūzų plotus - iki 600 ha. Tačiau pradėjo justis šioks toks kukurūzų grūdų perteklius rinkoje, tad šį pavasarį plotus nusprendėme pamažinti. Be to, dalį žemių pagal žalinimo reikalavimus reikėjo skirti ankštiniams augalams, tai irgi turėjo įtakos pasėlių struktūros pokyčiams", - sako Matlaukio kaimo ūkininkas R. Mickevičius.

Nors šis sezonas nebuvo geriausias kukurūzų auginimui, tačiau derlius sunoko geras. Praėjusios šalnos paspartino kukurūzų grūdų brandą, visi augalai per kelias dienas nurudo. „Dabar reikia tik saulės ir vėjo, kad burbuolėse grūdai dar labiau išdžiūtų. Nors ir dabar kuliamų grūdų drėgmė yra nebloga - vakar kūlėme 32 proc. drėgnumo", - paaiškina ūkininkas, pridurdamas, kad jei pavyksta kulti 26 proc. drėgnumo kukurūzus, tai jau laikoma itin sėkminga pjūtimi.

Delavalis 04.01

Bazinis kukurūzų grūdų drėgnis - 14 proc., tad tiesiai iš laukų kukurūzai keliauja į džiovyklą, kurios našumas 10 t/val. Būtent džiovyklos pajėgumas lemia kukurūzų derliaus dorojimo spartą. „Nukulti per dieną galime daug, bet svarbu, kad spėtume džiovinti. Laikomės taisyklės, kad nukulti grūdai turi būti išdžiovinti per 30 valandų, daugiausia - per 2 paras. Mat palaikius ilgiau, drėgni grūdai pradeda kaisti, šusti, o tada jau sunku kalbėti apie kokybišką produkciją", - sako R. Mickevičius.

Pasak Roberto Mickevičiaus, neturint gerų džiovyklų, net neverta mėginti auginti kukurūzų grūdams ir būtent džiovyklų stygius atgrasė kai kuriuos žemdirbius nuo kukurūzų auginimo

R. Mickevičiaus ūkyje išauginti kukurūzų grūdai parduodami ne tik pašarui, bet ir maistui - iš jų daromos kruopos, traškučiai, grūdus perka aludariai. Kukurūzus ūkininkas parduoda ne tik Lietuvoje, bet ir klientams iš Latvijos bei Lenkijos. R. Mickevičius skaičiuoja, kad už toną kukurūzų grūdų šiemet turėtų gauti 160 eurų.

Gamybiniuose plotuose ūkininkas augina kelias atsirinktas kukurūzų veisles, kurių sėklą perka iš kompanijų „Pioneer" ir „Chemcentras". Savo iniciatyva daro naujų kukurūzų veislių bandymus - tarkime, šiemet jis išbando net 17 veislių kukurūzus. Kiekvienos veislės augalų pasėjama maždaug po 10 arų - po šešias eilutes (tiek, kiek padaroma vienu sėjamosios važiavimu). Kiekvieną plotelį žemdirbys nukulia atskirai ir paskui palygina rezultatus: kokio drėgnumo grūdai, koks derlius.

„Bandymus atliekame grynai iš savo kišenės, tai ir jų rezultatai yra skirti tik mūsų ūkiui. Tiesa, naujų veislių sėklą bandyminiuose ploteliuose paprastai firmos duoda pabandyti veltui", - sako žemdirbys.

LAMMC Žemdirbystės instituto mokslininkė Ona Auškalnienė patikina, kad bendrai visos šalies mastu kukurūzų augintojams šie metai buvo prastoki - labiausiai augalams trūko šilumos. „Užtenka tik tokio palyginimo, kad suprastume skirtumą: 2013 m. liepos pradžioje ankstyvųjų hibridų kukurūzai jau pradėjo žydėti (žydėjo 5 proc. augalų), o šiemet tokiu metu kukurūzai turėjo vos 8-9 lapus ir siekė tik šiek tiek aukščiau kelių", - sako mokslininkė.

Tokį lėtą augimą lėmė orai: ir gegužės, ir birželio mėnesių temperatūra buvo vienu laipsniu žemesnė už daugiametį vidurkį. Be to, buvo ne tik per vėsu, bet ir per sausa. O. Auškalnienės manymu, ne visiems augintojams gali pavykti užauginti kukurūzus grūdams, bet paprastai tokiu atveju žemdirbiai turi alternatyvą - iš kukurūzų daro silosą.

Šiemet Lietuvoje deklaruota per 41 tūkst. ha kukurūzų. Iš jų grūdams - 13 133 ha, silosui - 28 165 hektarų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks Jūsų pomėgis laisvalaikiu?
Orai