Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Populiarėja netradiciniai grūdų saugojimo būdai

Šakiai. Praėjusių metų javapjūtė šalies žemdirbiams įsiminė ne tik dėl rekordinio derliaus, bet ir iškilusių nenumatytų problemų - elevatorių darbas pradėjo strigti dėl per didelio mašinų su grūdais srauto; kai kurie elevatoriai iš viso nutraukė darbą dėl perpildytų saugyklų. Teko ieškoti netradicinių sprendimų. Saugoti grūdus plastiko rankovėse - vienas iš tokių netradicinių būdų, kuriuo susidomėjo ir grūdų augintojai, ir supirkėjai.

Šakių rajono Laimos Stonkuvienės agroserviso įmonėje grūdai taip saugomi jau treti metai. Pasak ūkio technikos direktoriaus Dariaus Stonkaus, sumanymas laikyti grūdus plastiko rankovėse pasiteisina dėl kelių priežasčių, o svarbiausia - tokia laikymo technologija išsprendžia grūdų saugyklų trūkumo problemą. Be to, tai bene pats pigiausias drėgnų kukurūzų ir pašarinių grūdų laikymo būdas.

„Pernai Lietuvos laukuose subrendo rekordinis grūdų derlius. Saugyklos greitai buvo pripildytos, javapjūtei įpusėjus, elevatoriai nebepriėmė grūdų, tad kai kuriems saugyklų neturintiems žemdirbiams iškilo nemažai keblumų, nes derliaus nebuvo kur dėti. Dalis grūdų supirkimo įmonių būtent tada apsisprendė investuoti į šią technologiją ir įrangą. Kai kuriems supirkėjams tai buvo tarsi gelbėjimosi ratas", - prisimena D. Stonkus.

Bioversija 2024 04 15 m7

„Ši sistema nepakeis nei valomosios, nei džiovyklas. Didžiausias jos privalumas - galimybė sandėliuoti perteklinius grūdus. Derlius kasmet svyruoja, o juk investuoti į maksimaliam derliui laikyti pritaikytas saugyklas neracionalu. Skirtumą nuo minimumo iki maksimumo mes sukrauname į rankoves", - argumentuoja Darius Stonkus

Jo žodžiais, kai kurie kolegos stebisi, kad turėdami modernius elevatorius, Stonkai investavo į mažai žinomą grūdų saugojimo technologiją, kuri iš pradžių ir jiems patiems nekėlė pasitikėjimo. Darius tvirtina, kad per 4 500 ha ūkyje anksčiau grūdais būdavo užkraunamos visos tuščios patalpos: arkinis sandėlys, daržinės ir visi garažai.

Dabar šios patalpos naudojamos pagal paskirtį, o Stonkai, prispyrus bėdai, ir kaimynų grūdus gali supilti į rankoves. „Pernai mums grūdus vežė net Raseinių rajono ūkininkai", - pasakoja D. Stonkus. Jam pritardamas ūkio valdytojas Aleksandras Stonkus pabrėžia, kad ši technologija labai praverčia ir tada, kai grūdų prekybos įmonės negauna vagonų ar laivai vėluoja atplaukti. „Laikinai grūdų juk nesukrausi po atviru dangumi. Laikyti rankovėse saugu, o jų talpa - begalinė", - sūnų papildo A. Stonkus.

Tik įsitikinę, kad taip laikyti derlių yra saugu ir patikima, Stonkai ir kitiems pradėjo siūlyti argentinietiškas mašinas, dalytis sukaupta patirtimi ir žiniomis. Mašinos į šalį įvežamos iš Vokietijos, o plastiko rankovės - tiesiai iš Argentinos.

L. Stonkuvienės agroserviso įmonėje buvo pristatyta grūdų saugojimo plastiko rankovėse technologija ir iš Vokietijos tiekiamų argentinietiškų Richiger įrengimų techninės savybės

Verta laikyti ir prekinius, ir pašarinius grūdus, ir kukurūzus

Stonkų ūkyje įrengtose saugyklose ir senuose sandėliuose telpa 33 tūkst. tonų grūdų. Pernai buvo sukrautos 77 rankoves, t. y. jose tilpo apie 22 tūkst. t grūdų. „Pernai buvo daug darbo. Dalis grūdų į rankoves buvo sukrauti laikinai, paskui iškrauti, į jų vietą klojamos rankoves su kitais grūdais. Paskaičiavome, kad per mūsų saugyklas pernai „prasisuko" rekordiškai daug grūdų - apie 60 tūkst. t", - skaičiuoja Darius.

Stonkai plastiko rankovėse laiko ir prekinius, t. y. išvalytus ir išdžiovintus grūdus, ir drėgnus kukurūzus. Pasak Dariaus, kukurūzai į rankoves gali būti kraunami visiškai nedžiovinti apie 35 proc. drėgnio. Jų kokybė nesuprastėja, o technologinis kukurūzų perdirbimo į biodegalus procesas nė kiek nenukenčia: „Pernai dalį kukurūzų padžiovinome iki 28 proc. drėgnio, sukrovėme į rankoves, vėliau juos išėmėme, pabaigėme džiovinti ir pardavėme kaip prekinius", - apie technologijos lankstumą pasakoja technikos direktorius. Stonkai augina 1 150 ha kukurūzų, kurių dalį parduoda kaip prekinius, dalį - bioetanolį gaminančiai įmonei „Biofuture".

Saugoti drėgnus kukurūzus plastiko rankovėse numatęs ir Kėdainių rajono ūkininkas Jonas Talmantas, šiemet pasėjęs 110 ha kukurūzų: „Jei viskas palankiai susiklostys, kitąmet kukurūzų plotus padidinsime iki 300 ha ir įsigysime mašinas, reikalingas grūdams į rankoves krauti"

Galimybė perdirbti drėgnus kukurūzus į spiritą „Biofuture" įmonėje atsirado tik pernai, kai buvo įsigyta ir įrengta tam reikalinga įranga. Iki tol buvo perdirbami sausi, daugiausiai iš Ukrainos ir kitų šalių importuoti sausi kukurūzų grūdai. Pasak bendrovės vadybininko Remigijaus Luko, atnaujinus įrangą, daugiau galimybių pirkti lietuviškus kukurūzus, nes ūkininkams juos džiovinti itin brangu: „Sausus kukurūzus vis tiek tekdavo drėkinti, tad dabar naudinga ir mums, ir ūkininkams".

Įmonė į biodegalus gali perdirbi apie 10 tūkst. t kukurūzų per mėnesį. „Pernai dirbome iki vasario pabaigos. Tikslas - iš lietuviškų rankovėse laikomų kukurūzų gaminti biodegalus iki gegužės mėnesio. Pasibaigus jiems, perdirbame sausus grūdus", - sako R. Lukas, pridurdamas kad bioetanolio išeiga iš kukurūzų yra didesnė negu iš kitų grūdų.

Didžiausia dalis savikainoje - išlaidos plastiko rankovei

D. Stonkaus teigimu, prieš pradedant taikyti grūdų laikymo plastiko rankovėse technologiją, pirmiausia būtina įvertinti visas aplinkybes: „Jei perkamos mažesnio našumo grūdų pakrovimo mašinos, reikia įsitikinti, kad užteks perkrovimo priekabų. Svarbu įvertinti ir kur plastiko rankovės bus laikomos. Mes bandėme jas kloti ir ant betono, ir ant mulčiuotos ražienos bei pievos. Kietai dangai niekas negali prilygti, nors įmanoma laikyti ir ant kitų paviršių. Tiesiog, jei laikoma pievoje, subjurus orams gali kilti keblumų grūdus iš rankovių iškrauti ar į jas pakrauti". Be to, paklojus grūdų rankovę ant pievos, reikėtų rudenį chemikalais išnaikinti piktžoles, kuriuose gali slėpti lauko graužikai.

Priklausomai nuo ilgio ir skersmens, plastiko rankovėje gali tilpti 200-250 tonų grūdų

Technikos direktorius akcentuoja, kad plastikas yra gana storas, pagamintas iš trijų sluoksnių ir didžiausias priešas, galintis pažeisti dangą ,- žmogus su peiliu. „Nuo graužikų ir paukščių galima apsisaugoti. Kiekvienoje plastiko rankovių pakuotėje būna du ritinėliai lipnios plėvelės, kad būtų galima sandariai užklijuoti pažeistą vietą", - aiškina D. Stonkus.

Jis apskaičiavo, kad taikant tokią technologiją, vienos grūdų tonos saugojimo plastiko rankovėje savikaina, įskaičiavus darbą, degalus, technikos amortizaciją ir kitas išlaidas, sudaro apie 18 Lt. Didžiausia išlaidų dalis savikainoje (per 7 Lt/t) tenka plastiko rankovėms, kurių ilgis gali būti 60 arba 100 m. „Nebūtina sukrauti visą rankovę, pasibaigus grūdams, ar pradėjus kulti kitos rūšies javus, rankovę galima tiesiog nupjauti ir pradėti krauti kitą", - technologijos galimybes pristato D. Stonkus.

Saugant grūdus plastiko rankovėje, eliminuojami visi veiksniai, dėl kurių jie gali sugesti. Kraunant grūdus į ją pašalinamas oras, likusi dalis deguonies sunaudojama grūdų kvėpavimui, pasigamina anglies dvideginis, kuris patikimai juos užkonservuoja

Paprastos konstrukcijos mašinos

Jo teigimu, grūdų pakrovimo ir iškrovimo mašinų konstrukcija labai paprasta. Pakrovimo technika gali būti tiekiama su grūdų traiškytuvu. Tokia įranga paprastai naudojama traiškytiems pašariniams grūdams sandėliuoti. Visoms mašinoms agreguoti nereikia daug galios. Naujos kartos Richiger pakrovimo mašinos gali krauti grūdus ir iš paprastų priekabų.

„Šiemet įsigijome galingesnę techniką, kuri grūdus gali krauti ir iš vilkikų. Per javapjūtę perkrovimo priekabos galės dirbti laukuose, niekas netrukdys kombainų darbui", - planuoja D. Stonkus.

Naujos kartos pakrovimo technika grūdus gali į rankovę krauti ir iš įprastų, ir iš perkrovimo priekabų. Jos našumas 600 t/val.

Ūkininko teigimu, pildymo grūdais metu, pakanka vieno žmogaus. Daugiau laiko ir rankų darbo reikalauja proceso pradžia, kai reikia uždėti plastiko rankovę, ir pabaiga. Iškraunant grūdus, rankovė tvarkingai suvyniojama. Stonkai panaudotą polietileną parduoda perdirbimo įmonei už 250 Lt/t kainą.

Saugoti grūdus plastiko rankovėse itin populiaru Argentinoje. Šioje šalyje tokiu būdu laikoma apie pusė viso grūdų derliaus. Ši technologija išpopuliarėjo ir Ukrainoje.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos