Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Ūkis
Planas - pragyventi tik iš mėsinių galvijų

Kelmė. Kelmės rajone daug žemdirbių verčiasi gyvulininkyste, tačiau Neringos Ralytės ūkis iš kitų išsiskiria itin sparčia plėtra: 2012 m. startavusi ūkininkė jau valdo 250 ha žemės ir augina gerokai per 100 aubrakų veislės galvijų.

Šiemet N. Ralytės ūkis tapo „Jaunojo ūkininko" konkurso laureatu - Kelmės rajone užėmė trečiąją vietą. Ūkininkauti dukrai padeda tėtis Gintautas Ralys. Veterinaro išsilavinimą turintis Gintautas daug metų užsiėmė automobilių verslu, o prieš trejus nusprendė investuoti į žemės ūkį.

Bioversija 2024 04 15 m7

„Tikimės, kad ateityje pragyvenimui užteks lėšų, gaunamų iš ūkio", - sako mėsinių galvijų ūkio šeimininkė Neringa Ralytė

Prieš tai jis padirbėjo savo bičiulio pieno ūkyje veterinaru - tai buvo puiki proga suvokti, kad pienininkystės krypties jam rinktis neapsimoka dėl nesibaigiančių šio sektoriaus problemų. Tad su dukra Neringa viską apsvarstę jiedu nusprendė kurti mėsinių veislių galvijų ūkį.

Pradėjo ūkininkauti 2012 metais - nusipirko didelę jau veršingų aubrakų veislės karvių bandą ir dvi telyčių grupes. „Mums labai pasisekė: įsigijome gyvulių iš puikaus ūkininko, patyrusio mėsinių galvijų augintojo Vidmanto Jonikos. Iš jo bet kas gyvulių negauna - pirmiausia tave įvertins, ar tinkamas pirkėjas esi, ar myli gyvulius. Gink Dieve šaukti ant gyvulių ar juos mušti - tai tabu", - prisimena Gintautas. Dabar Neringos ūkyje yra dvi karvių žindenių bandos (per 80 galvų) ir 20 penimų bulių. Taip pat laikomi trys veisliniai buliai. Visi gyvuliai - grynaveisliai aubrakai.

Gyvuliai šeriami tik natūraliais pašarais

Nuo šių metų Neringa nusprendė ūkininkauti ekologiškai, tad pradėjo dvejų metų pereinamąjį laikotarpį. Ūkis priklauso Lietuvos ekologinių mėsinių galvijų augintojų asociacijai. Veislinių gyvulių augintojų požiūriu neteisinga, kad už mėsai parduodamą grynaveislį bulių mokama tiek pat, kiek už mišrūną. „Mūsų buliai 700 kg svorį pasiekia per dvejus metus, o mišrūnai tokį pat svorį priauga per 15 mėnesių. Bet juk mėsos kokybė visai kitokia. Tai kur čia teisybė?" - stebisi augintojai.

Gintautas Ralys viliasi, kad nereikės ilgai laukti laikų, kuomet veislinių ekologiškai užaugintų galvijų mėsa turės gerą kainą

Pernai iš Neringos ūkio buvo realizuota 20 bulių (iš jų 5 parduoti veislei, kiti - mėsai), bus ką parduoti ir šiemet. „Kainos juokingos. Kai užaugini 2 metų bulių ir gauni 1 200 eurų, tai pradedi skaičiuoti ir niekaip galai nesueina. Jei ne valstybinės subsidijos, tai tikrai neapsimokėtų dirbti", - tarsteli Gintautas ir čia pat pasidžiaugia, kad Lietuvos ekologinių mėsinių galvijų augintojų asociacija „pramušė" 30 proc. kompensaciją įsigyjant veislinį gyvulį. Sudurti galą su galu padeda ir kompensacinė išmoka už veislinius bulius.

Šis dvimetis gražuolis veislinis bulius jau užaugintas ūkyje

Profesionalią veterinarinę priežiūrą visiems asociacijos narių gyvuliams teikia Arūnas Rutkauskas. „Bet šiaip aubrakai didelių bėdų nekelia. Jei geras pašaras ir tinkamos laikymo sąlygos, tai jokių problemų nebūna. Veršiukai nedideli, todėl karvės veršiuojasi palyginti lengvai", - pastebi Gintautas. Gyvuliai šeriami tik natūraliais pašarais - šienu, grūdais, šienainiu, šiaudais.

Kol kas ūkis reikalauja didelių investicijų, o piniginė grąža nėra didelė. Galvijų bandą Neringa Ralytė dar planuoja plėsti - norėtų suformuoti keturias karvių žindenių bandas, iš viso apie 160-170 karvių - tiek, kiek maksimaliai galėtų laikyti pagal dabar turimos žemės plotą. Galbūt tuomet būtų galima atsisakyti kitų darbų ir pragyventi tik iš ūkio.

VISĄ PUBLIKACIJĄ SKAITYKITE RUGSĖJO MĖN. ŽURNALE „MANO ŪKIS"

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos