Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Pasikeitus taisyklėms, pieno ūkiai be šaldytuvų neišsivers

Kaunas. Nuo naujųjų metų įsigaliojo Pieno supirkimo taisyklių pakeitimas, sumažinantis leistinas bakterijų ir somatinių ląstelių skaičiaus piene ribas. Lietuvos pieno gamintojų asociacijos prašymu šis taisyklių pakeitimas kartą jau buvo atidėtas, bet siūlymui nukelti dar metams nepritarta.

Iš pradžių žemės ūkio ministro įsakymu Pieno supirkimo taisyklių pakeitimas turėjo įsigalioti spalio 1 d., bet Lietuvos pieno gamintojų asociacijos prašymu Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) ir Žemės ūkio ministerijai, šis taisyklių pakeitimas buvo atidėtas iki sausio 1 dienos.

Pieno kokybės rodikliams vertinti iki sausio 1 d. viršutinė riba bendram bakterijų skaičiui buvo 300 tūkst. KSV/ml, somatinių ląstelių skaičiui (SLS) - 800 tūkst./ml. Nuo 2018 m. sausio 1 d. yra taikomos šios viršutinės ribos: bendras bakterijų skaičius neturi viršyti 100 tūkst. KSV/ml, o SLS - 400 tūkst./ml. Tokios bakterijų ir SLS ribos nustatytos visai Europai. VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vedėjas Mantas Staškevičius informavo, kad naujai nustatyti žalio pieno parametrai atitinka Reglamento (EB) Nr. 853/2004 nuostatas.

Bioversija m7 2024 03 12

Pieno supirkimo taisyklių pakeitimas dėl mažesnių SLS ir bakterijų kiekio piene iš esmės palies mažuosius ūkininkus, neturinčius šaldytuvų, nes tinkamas pieno atšaldymas po melžimo, higienos pagerinimas yra vienos svarbiausių sąlygų, norint tiekti kokybišką pieną. Tuo pačiu tai įtakos turės ir pieno supirkimo punktams, kooperatyvams, kuriems smulkieji ūkininkai tiekia pieną. Pasak LPGA tarybos pirmininko Jono Vilionio, iš 41 tūkst. ūkių tik 30 proc. turi šaldytuvus ir melžimo įrangą. Todėl, jo manymu, išeitis būtų, jeigu mažieji ūkiai galėtų ją įsigyti su ES parama. LPGA tarybos narių žiniomis, dalis mažųjų ūkių yra nusiteikę pirkti šaldytuvus, ypač jų ryžtas buvo akivaizdus vasarą, kai kilo pieno kaina. Dabar, kai pieno kaina vėl krenta, neaišku, kiek iš jų ryšis investuoti į šaldytuvus ir melžimo įrangą, o kiek atsisakys gamybos.

Vis dėlto dauguma LPGA tarybos narių įsitikinę, kad Lietuvai, kurioje mažiausia pieno supirkimo kaina ir didžiąją dalį sudaro smulkūs ūkiai, reikėjo duoti daugiau laiko pasirengti pokyčiams. Žemės ūkio kooperatyvo „Pieno puta" direktorė Jūratė Dovydėnienė svarstė, kad niekam nuo to blogiau nebūtų, jeigu mažiesiems ūkininkams būtų suteikta daugiau laiko pieno šaldytuvams įsigyti. Tuo pačiu visi sutiko, kad naujieji reikalavimai kai kuriems ūkininkams gali tapti ir postūmiu eiti į priekį.

Pasak VĮ „Pieno tyrimai" direktorės Laimos Urbšienės, didžiausios problemos dėl bakterijų kiekio kyla išskirtinai smulkiems ūkiams. Daugelis pripažįsta, kad šiuose ūkiuose pagamintas pienas yra kokybiškas, tačiau, tinkamai neatšaldžius, jame pradeda daugintis bakterijos.

Statistika rodo, kad ūkiuose didėjant karvių skaičiui, mažėja reikalavimų neatitinkančių mėginių procentas. Dėl SLS neatitinka 8 proc. ūkių, kuriuose laikomos 1-5 karvės. 21-50 karvių grupėje šis procentas sumažėja iki 2,5, tas pats ir dėl bakterijų - nuo 13 proc. smulkiuose mažėja iki maždaug 2 proc. dideliuose ūkiuose.

M. Staškevičius dar rugpjūtį pieno gamintojams sakė, jog Lietuva bandė tartis su EK, kad naująjį reglamentą galėtų taikyti vėliau, tačiau gavo atsakymą, kad trūkumų šalinimo planas - nepakankamas. Lietuvoje turi būti taikomos tokios bakterijų ir SLS ribos, kokios nustatytos ir visai Europai.

MŪ inf. 

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos