Ūkis
Pasėlius deklaruoti bus galima jau nuo pirmadienio
2013-04-12

Kaunas. Nors pavasaris vėluoja, tačiau pasėlius deklaruoti galima pradėti savaite anksčiau negu pernai - jau nuo pirmadienio, balandžio 15-osios. Pasėlių deklaracijų teikimo periodas tęsis du mėnesius ir baigsis birželio 17 dieną.

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) rengia seminarus savivaldybėse, kuriuose supažindina žemdirbius su deklaravimo naujovėmis. Vakar seminare „Su plotu susijusių priemonių pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programą 2013 m. aktualijos" su Kauno, Prienų ir Birštono savivaldybių žemdirbiais susitiko NMA vyriausieji specialistai Asta Liepienė, Justinas Šukšta ir Donatas Kačinas. Jie supažindino su pagrindiniais taisyklių pakeitimais ir geros agrarinės būklės bei valdymo reikalavimų įgyvendinimo aktualijomis.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Seminare apie pasėlių deklaravimą – Kauno, Prienų ir Birštono savivaldybių žemdirbiai

Paraiškų tiesioginėms išmokoms gauti teikimas šiemet prasideda savaite anksčiau negu pernai ir baigiasi tradiciniu laiku - birželio 15 dieną (kadangi tai šeštadienis, tai paskutinė paraiškų teikimo data nusikelia į pirmadienį, birželio 17 dieną). Pavėluotai pateiktos paraiškos priimamos iki liepos 10 dienos: už kiekvieną pavėluotą darbo dieną galutinė paramos suma mažinama 1 proc.

Būtina įrodyti, kokiu pagrindu valdoma žemė

„Pateikus paraišką, pareiškėjui bus atspausdinama atmintinė, kurioje pateikiamos aktualios visoms priemonėms, programoms bei paramos schemoms datos", - pabrėžė J. Šukšta. Specialistai taip pat primena, kad pareiškėjai, deklaruojantys naudmenas valstybinėje žemėje, privalo pateikti tos žemės naudojimo ar valdymo teisę patvirtinančius dokumentus. Pernai buvo tokių pareiškėjų, kurie neturėjo minėtų dokumentų - jiems buvo sustabdyti visi mokėjimai, kol dokumentai nebus pateikti.

„Žemdirbys turi įrodyti, kokiu pagrindu valdo žemę, kurią dirba", - dar kartą akcentavo A. Liepienė. Ji taip pat priminė, kad NMA turi teisę ankstesniais metais pateiktas paraiškas administruoti iš naujo bei priimti sprendimus dėl reikalavimo grąžinti visą ar dalį išmokėtos paramos sumos; arba taikyti kitas poveikio priemones (tai aktualu ilgalaikių įsipareigojimų (5 metų laikotarpiui) turintiems pareiškėjams).

NMA specialistai taip pat atkreipia dėmesį, kad melioracijos griovių tvarkymas „slėpsis" po dviem kodais ir parama bus mokama dvejopa: 518 Lt/ha paramos suma už tuos plotus, kuriuose nušienauta žolė bus nupjauta ir išvežta, bei šiek tiek mažiau - 500 Lt/ha - už tuos plotus, kuriuose nušienauta susmulkinta žolė bus paskleista ant melioracijos griovio krašto.

„Pareiškėjai, prašantys paramos pagal priemonę „Agrarinės aplinkosaugos išmokos", kuriems įsipareigojimų laikotarpis baigiasi 2013 m., gali pasinaudoti galimybe pratęsti įsipareigojimų laikotarpį dar vieniems metams - iki 2014 m. Arba prisiimti naujus įsipareigojimus penkeriems metams, taikant persvarstymo sąlygą, jog šie įsipareigojimai bus peržiūrėti 2014 m. prasidėjus naujam finansiniams laikotarpiui“, – priminė Justinas Šukšta

Smulkių pasikeitimų yra ir ūkininkaujantiems mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse, Natura 2000 miškuose, GAAB reikalavimų įgyvendinime, pakito šlapynių nustatyto kriterijai (pavyzdžiui, tikslius šlapynių plotus gali nustatyti tik Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Agrocheminių tyrimų laboratorija).

Klaidų kasmet daroma mažiau

NMA specialistai priminė, kad žemdirbiai laiku atnaujintų duomenis, jei jie keitėsi - adresą, telefoną, banko sąskaitą (pastaroji kai kuriems ypač aktuali tapo pernai, paskelbus „Ūkio banko" bankroto procedūrą). Tokiais atvejai, kai dėl susiklosčiusių aplinkybių, nepriklausančių nuo pareiškėjo valios, neįvykdomi reikalavimai (liko nenušienauta pieva, neįdirbtas pūdymas), pareiškėjas turi nedelsdamas apie informuoti NMA raštu.

„Dėkojame seniūnijų darbuotojams, nes tai jų nuopelnas, kad pateikiamuose dokumentuose akivaizdžiai sumažėjo klaidų ir neatitikimų", - pabrėžė A. Liepienė. Pavyzdžiui, analogiškų laukų deklaravimo atvejų 2010 m. buvo 5 524, o pernai tik 874.

NMA specialistai Asta Liepienė ir Donatas Kačinas atsakė į visus žemdirbių klausimus

Dažniausios klaidos bendrojoje paraiškoje yra šios: pareiškėjų deklaruojami laukai kerta kitą kontrolinį žemės sklypą ar sklypo bloko ribą; viršdeklaravimo atvejai; neteisingai nurodyti kadastriniai sklypo numeriai; klaidingai deklaruoti pasėlių kodai ir kt.

Informuoti apie galimus piktnaudžiavimo atvejus

NMA specialistai ragina naudotis Pasitikėjimo linija, kur galima pranešti apie galimus piktnaudžiavimo atvejus. Tačiau Kauno rajono ūkininkai Juozas Staliūnas ir Loreta Maldutienė sakė nusivylę šios linijos efektyvumu - esą jie ne kartą skambinę ir informavę apie kaimynystėje plytintį neprižiūrimą piktžolėtą plotą, tačiau jokios reakcijos nepastebėję.

NMA specialistai rekomendavo tokiais atvejais skambinant į Pasitikėjimo liniją prisistatyti - tuomet skambinęs asmuo bus informuotas raštu apie priimtą sprendimą. Be to, būtina kuo tiksliau apibūdinti neprižiūrėto lauko koordinates, neužtenka pasakyti kad jis yra tokiame ir tokiame kaime, nes tokios informacijos gali neužtekti konkrečiam laukui identifikuoti.

„Supraskite, Agentūra gali nemokėti išmokų už tokį lauką, tačiau negali priversti to ploto susitvarkyti", - pabrėžė A. Liepienė. Kitaip tariant, sankcijos netvarkomo sklypo savininkui galbūt ir yra taikomos, tačiau kaimynystėje ūkininkaujantieji to paprasčiausiai nemato.

Kiekvienais metais Pasitikėjimo linija gaunamų pranešimų skaičius auga - pernai buvo gauti 724 pranešimai. Iš jų 585 pranešimai buvo dėl galimų piktnaudžiavimo parama atvejų, 4 - apie galimai neskaidrias agentūros darbuotojų veikas, ir 135 - klausimai, nepasitvirtinusi informacija ar ne pagal Agentūros kompetenciją pateikta informacija. 2012 m. pagal šiuos pranešimus buvo atlikos 463 patikros vietoje ir pažeidimai nustatyti 237 atvejais.

Pernai Tiesioginių išmokų pagrindinės dalies finansiniame voke buvo 1 mlrd. 116 mln. litų. Išmokėta beveik milijardas - 974 mln. litų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai