Ūkis
Pasėlių būklė regionuose - skirtinga
2012-07-23

Kaunas/Akademija (Kėdainių r.), liepos 23 d. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto mokslininkai liepos 20 dieną pateikė patikslintą žemės ūkio pasėlių būklės ir derlingumo prognozę. Iš jos ryškėja, kad pasėlių būklė skirtinguose šalies rajonuose yra nevienoda.

Vakarų Lietuvoje visų žieminių javų pasėlių būklė yra sąlyginai gera. Liepos mėnesio II dešimtadienio pabaigoje pradėjo gelsti žieminių javų šiaudai. Pasėliuose išplitusios lapų ligos, yra varpų ligų. Vasarinių rapsų pasėliai vertintini kaip patenkinamos būklės. Vasariniai miežiai, vasariniai kviečiai ir avižos Žemaitijoje žada gerą derlių.

Šiaurės Lietuvoje iki šiol intensyviai augę ir gerą derlių žadėję žieminiai kviečiai daugelyje vietų stipriai pagulė, todėl galima tikėtis nemažų derliaus nuostolių. Užsitęsus lietingų orų laikotarpiui, taip pat gali kristi kviečių grūdų derliaus kokybė. Žieminių kviečių, ypač ankstyvųjų veislių, derliaus nuėmimo pradžios galima tikėtis liepos paskutinį penkiadienį, o vėlyvesnių - rugpjūčio pirmą dešimtadienį. Žieminiai rapsai jau subrendę, todėl liepos 20 d. galima būtų laikyti šių augalų biologine derliaus nuėmimo pradžia Šiaurės Lietuvos zonoje.

3 Paragrafas delaval

Aukštaitijos regione dirvos pakankamai drėgnos, lokalūs lietūs jas retkarčiais dar pasotina, bet tai dar ne kritinė situacija. Pasėlių piktžolėtumas ir ligotumas vidutinis. Žieminių kviečių pasėlių laukų būklė labai įvairi, bet ji geresnė negu ankstesniais metais, grūdai stambūs. Vasarinių miežių būklė patenkinama, nes jie nuo pat dygimo kentėjo nuo lietaus ir drėgmės pertekliaus. Miežiuose anksti ir smarkiai išplito dryžligė.

Vidurio Lietuvoje žiemkenčių pasėliai staiga pakeitė spalvą - nugelto. Priežastys kelios: pirmoji - javai pradėjo sparčiai nokti. Antroji - dėl gausaus lietaus dirvos užmirko, jose sumažėjo deguonies kiekis. Deguonies trūkumas žemės ūkio augalų vegetacijos pabaigoje stabdo žiemkenčių šaknų kvėpavimą, sutrikdo normalų augalo brendimą, skatina senėjimo procesą. Trečioji - pasėliuose gausiai išplito lapų ligos. Regione yra išgulusių ne tik žieminių kviečių ir rugių, bet ir vasarinių miežių. Dėl to nukentės derlius - grūdai gali supūti arba sudygti varpose. Kai kurie Panevėžio rajono ūkiai jau kulia žieminį rapsą atskirtiniu būdu: nušienauja rapsą su pjaunamąja į pradalges ir džiovina. Po to kulia.

Dzūkijoje rugių pasėliai atrodo gerai: ilgos stambios varpos, dideli grūdai. Išgulę tik lomelėse, arba ten, kur buvo pertręšti. Vasarinių rapsų pasėliai tankūs, vešlūs, nepiktžolėti, tik kai kur pažeisti ligų. Gausūs lietūs liepos mėnesį pagerino vasarinių miežių augimą. Tačiau daugelyje vietų liūtys miežius išguldė. Avižų pasėliai atrodo gražiai, tankūs, nepiktžolėti. Grikiai nepiktžolėti, šiuo metu masiškai žydi.

Pasak Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininko Romo Majausko, žemdirbiai jau po truputį kulia žieminius rapsus ir žieminius miežius. Jei orai laikysis geri, sausi ir saulėti, šią savaitę javapjūtės darbai turėtų masiškai įsibėgėti.

„Labiausiai neramu, kokia bus mūsų išaugintų grūdų kokybė. Dėl lietingos vasaros pasėliuose masiškai plito ligos. Pastaruoju metu pastebima, kad kvietrugių grūdai pradėjo dygti tiesiog varpose, net ir neišgulusiuose pasėliuose - tai dėl to, kad aplinkoje labai daug drėgmės. Tad kol javai ir rapsai dar laukuose, susilaikyčiau nuo komentarų apie derliaus gausumą ir jo kokybę", - sako R. Majauskas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate ŽŪM perkėlimą į Kauną?
Orai