Ūkis
Nuo sėjos iki bulviakasio 80 dienų
2012-06-14

Kėdainiai, birželio 14 d. „Jau birželio pirmąją norėjau ragauti pirmas šviežias bulves, tačiau neveltui sakoma: žmogus planuoja, Dievas pasijuokia. Mano planams nebuvo lemta išsipildyti - šiųmetį bulviakasį pradedu kaip ir pernai per Antanines, birželio tryliktąją", - sako kėdainietis ūkininkas Rimantas Žebarauskas, ūkininkaujantis Vilainių seniūnijoje.

Paankstinti bulviakasį ūkininkui sutrukdė gamta. „Ankstyvąsias bulves pasodinau balandžio pirmomis dienomis, tad tikėjausi ir ankstesnio bulviakasio, bet tam sutrukdė šaltas pavasaris. Balandis dar buvo visai neblogas, tačiau bulvių augimą pristabdė šalta gegužė. O ir dėl drėgmės buvo problemų. Kai vandens reikėjo lietaus nebuvo, tada bulves teko laistyti, o dabar, kai pradedame bulviakasį, prasideda lietūs", - žemdirbiškais rūpesčiais dalijasi Rimantas.

Šįmet jis augina perpus mažiau bulvių negu pernai. Praėjusiais metais iš turimų  440 ha net 125 hektaruose augo bulvės, o šiemet bulvių  sodino tik 62 hektarus.

3 Paragrafas delaval

Kadangi matau akivaizdų bulvių perteklių, tai jas pakeičiau pramoniniais cukriniais runkeliais. Pernai daugelis ūkininkų susigundė auginti bulves, nes užpernai jų trūko ir pirkėjai siūlė itin gerą kainą. Tokių dalykų nutinka. Aš visai bulvių auginti neatsisakau, bet mažinu plotus", -  svarsto Rimantas Žebarauskas 

Tiek pirmąsias, tiek vėliau subręsiančias bulves R. Žebarauskas parduoda kooperatinei bendrovei „Bulvių namai". Už pirmuosius gumbus ūkininkas planuoja gauti kiek daugiau kaip du litus už kilogramą. O šiųmetis derlius gana panašus kaip ir pernai. Solisto veislės bulvių Kėdainių priemiesčio žemėse užaugo maždaug po 23 tonas viename hektare. Ankstyvąsias bulves R. Žebarauskas pasodino balandžio pradžioje. Prieš tai jas daigino, vėliau pasodintas dengė agro plėvele.

Iš vėlyvųjų veislių kėdainietis renkasi Faxe ir Laura. Patirtis parodė, kad jos geriausiai dera vidurio Lietuvos žemėse ir yra atspariausios.

Ūkininkas mano, kad jis pirmasis šįmet šalyje pradėjo bulves kasti ne tik savo reikmėms, bet ir pardavimui. Po savaitės ar dviejų bulviakasis turėtų prasidėti ir Šilutės krašte.

Iki šios savaitės prekybininkai siūlė tik atvežtines ankstyvąsias bulves. Jų kaina siekė beveik tris litus. Prekybos centruose šios savaitės viduryje kilogramą šviežių Ispanijoje užaugintų bulvių buvo siūloma pirkti po 2,99 lito. Tačiau ne visi yra sąžiningi ir sako tiesą, neretai atvežtines bulves bandoma parduoti kaip vietines. Kaip atskirti atvežtines ir lietuviškas bulves? Ūkininkas negaili patarimų: „Pirmosios ankstyvosios lietuviškos bulvės yra labai jautrios: nuo jų lupasi odelė, tad jos neturi gražios prekinės išvaizdos. Jei bandoma parduoti didelę išvaizdžią bulvę birželio pabaigoje ir sakoma, kad ji lietuviška, tikrai tai netiesa. Mūsų ūkiuose išaugintos pirmosios bulvės nebūna didesnės negu 60 milimetrų. Taigi norintieji geros kokybiškos daržovės neturėtų žiūrėti jos išvaizdos."

 MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate ŽŪM perkėlimą į Kauną?
Orai