Ūkis
Norint ko nors pasiekti - reikia dirbti
2013-07-04

Akademija (Kėdainių r.)/Utena. Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) rajonų biurų konsultantų, tvarkančių ūkių apskaitą, profesionalumą jau įvertino daugiau kaip 4 tūkst. klientų. 4000-uoju LŽŪKT klientu, pasirašiusiu ūkio apskaitos sutartį, tapo Utenos rajono ūkininkas Egidijus Gudonis.

Pasak LŽŪKT Utenos rajono biuro ūkio apskaitos konsultantės Audronės Korsakienės, teikiamomis paslaugomis naudojasi jau kelios kartos - Egidijaus uošvė Donata Švilpienė su konsultantais bendradarbiauja daugiau nei dešimtmetį, tad šeimynykščiams nusprendus plėsti ūkį šiemet įsijungė ir Egidijus. Ūkininkai labai smalsūs, nuolat lankosi seminaruose ir mokymuose.

Žirgus augina tik labai turtingi ir keistuoliai

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Egidijaus ir jo žmonos Redos aistra - žirgai. Kaip pasakojo Redos mama Donata Švilpienė, ši aistra užkoduota genuose. Arklius laikė ir jais rūpinosi ne tik seneliai, bet ir proseneliai.

„Žirgus augina tik labai turtingi ir keistuoliai",- juokauja LŽŪKT Utenos rajono biuro vadovas Kazimieras Keraitis. „Aš kol kas - prie keistuolių", - sako Egidijus, savo ūkyje išpuoselėtais ir treniruotais žirgais laimėjęs ne vienerias svarbias Lietuvos ir Baltijos važnyčiotojų varžybas.

Kalbėdamas apie žirgus, E. Gudonis savo indėlio nesureikšmino. Dirba žirgai, jie dalyvauja varžybose ir laimi. Žmogus lyg ir lieka nuošalyje. Tačiau iki laimėjimo - ilgas kelias. Rezultatų pasiekiama kantriai treniruojant ir su meile prižiūrint žirgus. „Norint kažko pasiekti, reikia dirbti", -  sakė Egidijus. Su žmona šiuo metu jie treniruoja penkis žirgus. „Jie dirba kas antrą dieną hipodrome, įveikdami 12 km nuotolį", - apie treniruotes pasakoja Egidijus.

„Šitie du ristūnai kol kas atidirba už visus likusius. Galima sakyti, kad jie juos išlaiko, - pasakoja ūkininkas, rodydamas į atokiau besiganančių žirgų porą. -  Štai tas keturmetis eržilas Utenos hipodrome vykusiame čempionate laimėjo 2700 m Lietuvos derbi, o prieš kelis mėnesius Estijoje, Baltijos derbi finale, liko trečias. Jis pas mus gimęs, pas mus treniruotas, pernai ir Sartų lenktynes  laimėjo. Šiemet Sartuose jau Sakalui pakedenom plaukus (apie antrąjį ristūną vaizdingai kalbėjo važnyčiotojas) - liko antras. Tiesa, pernai jis pagerino ilgos distancijos Lietuvos rekordą".

Iš kairės: LŽŪKT Ūkio apskaitos skyriaus vadovė Zita Sinickienė, Egidijus Gudonis, Utenos r. biuro ūkio apskaitos konsultantė Audronė Korsakienė, biuro vadovas Kazimieras Keraitis ir Egidijaus Gudonio šeimynykščiai

Mažų ir labai gerų kumeliukų ūkininkas neperka, nes jie labai brangūs. Jo manymu, jei turi kantrybės ir laiko, tai pavyksta kažką padaryti ir iš prastesnių. Šiais metais kumelės atsivedė du kumeliukus, o 2009 metais - šešis. Palikuonių skaičius planuojamas pagal poreikį. Nesiekiama, kad jų būtų kuo daugiau. Mat bėgimui tinka tik 10 proc. atvestų kumeliukų.

„Šita kumelė  - labai rūpestinga mama,- pasakoja Egidijus stabtelėjus šalia prancūzų veislės ristūnei su kumeliuku. - Ji viską atiduoda kumeliukui. Niekaip nepavyksta jos atšerti". Paprastai su motina kumeliukai būna 6 mėnesius. Jei neplanuojama, kad kumelė ves palikuonį kitais metais, jiedu drauge būna iki rudens, kol reikia sueiti į tvartą.

Vieną eržilą sutuoktiniai parsivežė iš Norvegijos. Šioje šalyje prie ristūnų žirgų jie dirbo pustrečių metų. „Ūkyje buvo treniruojama apie 100 bėgančių žirgų. Vien trenerių buvo 11, iš jų 6 - lietuviai. Aš pats tą žirgą treniravau. Kai baigė karjerą, parsivežėme čia. Jis licencijuotas Lietuvoje kaip kergiamas eržilas. Auginame  dvejų metų jo palikuonį, kuris užregistruotas Norvegijoje. Jei sugebės, galės bėgti",- pasakojo Egidijus, ir dabar dirbantis Radiškyje, kur treniruojami žirgai, paruošiami išvežti į Norvegiją.

Perspektyva - mėsiniai galvijai

Ūkininkai Gudoniai pradėjo auginti limuzinų veislės galvijus. Banda kol kas laikoma tvarte, kad apsiprastų. „Jautis ramus, o karvės - pasiutusios. Pabandėme išleisti, galvojome, kad visas tvoras peršoks",- apie pirmuosius limuzinų auginimo žingsnius pasakojo Egidijus.

Ūkininkas žada bandą plėsti, bet reikėtų daugiau žemės. Anksčiau apie plėtrą negalvojo, o dabar žemę tik nuomoti dar galima, bet jau likę tik maži gabaliukai arba kalnai. „Pradėję auginti mėsinius, galvojame apie dalyvavimą Europos Sąjungos paramos programose, nes reikės plėstis, statytis tvartus. Kadangi dar jokios paramos neprašėme, tikimės, kad bus lengviau ją gauti", - mintimis apie ateitį dalijosi Egidijus.

Limuzinai pratinasi prie naujos aplinkos

Jis mano, kas su mėsinių galvijų realizavimu problemos nebus. Atjunkytus 7-8 mėn. apie 300  kg sveriančius veršelius superka italai, prancūzai, vokiečiai, be to, Utenos mėsos kombinatas čia pat.

Šiuo metu pagrindinis darbas - šienapjūtė. Susukta jau 900 ritinių, reikia 1600-1700. „Žolės užteks", - tvirtina Egidijus.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai