Ūkis
Nesigaili sudarę išankstines derliaus pardavimo sutartis
2012-08-06

Kėdainiai, rugpjūčio 6 d. „Rekordų gal ir nesumušime, bet derliumi skųstis tikrai negalime. Puikiai užderėjo ir rapsai, ir rugiai, ir kviečiai", - apie javapjūtės pradžią sako Šėtos seniūnijos (Kėdainių r.) ūkininkas Dainius Šlaustas. Jo augalininkystės ūkis užima apie 600 hektarų: augina vasarinius ir žieminius rapsus, vasarinius ir žieminius kviečius, rugius, miežius, cukrinius runkelius.

Derliumi nesiskundžia

Jaunasis ūkininkas nesunkiai susidorojo su užduotimi laiku nukulti žiemines kultūras. Į aruodus ir supirkėjams jau suvežti žieminiai rapsai, kurių šįmet auginta apie 20 ha, rugiai, kurių augo apie 100 ha, ir žieminiai kviečiai, kurių D. Šlaustas augino maždaug 180 ha.  

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

„Rapsų byrėjo po 4,3 tonos iš hektaro, rugių - po 6,8, o kviečių - kiek daugiau kaip 6 tonos. Pernai derlius buvo kuklesnis - maždaug 1 tona mažiau kūlėme žieminių kviečių, beveik puse tonos mažiau derėjo ir rugiai bei rapsai", - sakė D. Šlaustas.

Dainius Šlaustas iš anksto pardavė apie 40 procentų būsimo derliaus

Naujojo derliaus šėtiškis nesiruošia sandėliuoti. „Viską iš karto parduodu. Beje, maždaug 40 procentų derliaus parduodu iš anksto sudaręs sutartis. Pavasarį renkuosi, kam ir už kiek parduoti būsimą derlių. Šįkart su kainom šiek tiek prašoviau, man iš anksto su supirkėjais suderėjome kiek mažesnę kainą negu mokama dabar, kai javapjūtė prasidėjo. Tačiau nieko nebepakeisiu. Sąžiningai vykdysiu įsipareigojimus, o dėl negauto pelno tikrai nesiruošiu skųstis. Ūkininkavimas nemenka loterija: kartais labiau pasiseka, kartais mažiau. Nuostolių neturėsiu, tik mažiau gausiu pelno", - sakė D. Šlaustas.

Iš anksto parduoda du trečdalius

Panašioje situacijoje atsidūrė ir didesnę dalį iš anksto pardavęs Tiskūnų seniūnijos ūkininkas Aidanas Dumbinskas. Jis dar pavasarį sudarė sutarčių, pagal kurias planuoja parduoti 1 000 tonų įvairių grūdų. Pagal ūkininko prognozes, iš anksto neparduota mažiausiai kokie 400 tonų.

„Iš anksto būsimą derlių parduodu jau penktus metus. Vienais metais pasiseka geriau, kitais - prasčiau. Niekada negali tiksliai nuspėti, kuriuo metu grūdai kainuos brangiausiai. Tačiau išankstinė sutartis yra garantas, kad grūdus tikrai parduosi. Beje, visada sudarydamas sutartis, galvoju apie blogiausią variantą - pardavinėju būsimą derlių, galvodamas, kad jo bus nedaug. Šįmet rizikavau, galvodamas, jog gerai būtų prikulti bent po keturias tonas iš hektaro, bet, tikėtina, kad kulsiu dviem tonomis daugiau", - javapjūtės išvakarėse sakė A. Dumbinskas.

Aidanas Dumbinskas dar pavasarį pardavė 1000 tonų būsimo derliaus grūdų

Jo ūkis - apie 300 hektarų, kuriuose auga žieminiai ir vasariniai kviečiai, vasariniai rapsai ir cukriniai runkeliai. Žieminių rapsų jis atsisakė dėl sėjomainos. „Taip jau nutiko, kad kelerius metus iš eilės mano auginti žieminiai rapsai vis iššaldavo, tada teko sėti vasarinius kviečius ir susijaukė sėjimo planai. Dabar auginu, kas naudingiausia. Bet kitais metais žadu mažinti runkelių, nes, galvoju, kad grūdus auginti labiau apsimoka", - sakė A. Dumbinskas.

Nuostolių nesureikšmina

Ūkininkas nenusimena net dėl to, kad kiti kolegos galbūt labiau išloš iš anksto nesudarę grūdų pardavimo sutarčių. „Šiai dienai jau negausiu maždaug po 120 litų už kiekvieną parduotą toną grūdų. Aš skirtingais etapais sudariau atskiras sutartis, man supirkėjai už ekstra klasės grūdus mokės nuo 690 iki 765 litų, o šiomis dienomis jų kaina jau siekia 860 litų. Akivaizdi mano nenauda, tačiau pats pasirinkau tokį kelią. Negaliu nieko kaltinti. Pernai irgi didelę dalį grūdų sutariau parduoti iš anksto, o dalį laikiau iki pat pavasario. Ir už tuos išlaikytuosius gavau net penkiais litais pigiau negu būčiau pardavęs per javapjūtę", - ūkininkavimo subtilybėmis dalijosi A. Dumbinskas.

Tiskūniškis šįmet iš anksto nepardavė tik rapsų: „Su jais gali kilti problemų. Jei užklups lietus, tai derlius gali ne tik sumenkti, bet ir visai sunykti. Tad rizikuoju protingai. Dabar lieka melstis, kad lietaus būtų kuo mažiau, juk jis labiausiai nuplauna grūdų kokybę."

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai