Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Naujos veislininkystės tendencijos - karvės su A2A2 genu

Raseiniai. Teigiama, kad pasaulio pienininkystės sektoriaus svarbiausia tema šiuo metu - A2 baltymą turintis pienas. Jis tinka žmonėms, kurie galvoja, kad netoleruoja laktozės, o ištikrųjų jie alergiški A1 baltymui, esančiam piene. Koks yra A2 baltymą turintis pienas ir kaip jį pagaminti?

Mokslininkė Simona Jang (Simone Jung, Vokietija), atstovaujanti „Bayern Genetik" veislininkystės įmonės genetikos laboratorijai, tiesiogiai dirba su A2 pienu ir tiria jį. Veislininkystės forume „Sėkminga gyvulininkystės formulė II" ji pristatė naujausią informaciją apie šį pieną ir jį duodančias karves bei paneigė kai kuriuos mitus apie laktozės netoleravimą.

Pienas - vertingas maisto produktas, tačiau jį gali gerti ne visi. Viešoje erdvėje pastaraisiais metais daug diskutuojama apie karvių pieno netoleravimą. S. Jang teigimu, naujausi tyrimai nustatė, kad dalis vaikų tikrai yra alergiški būtent pieno baltymui. Pienas taip pat sutrikdo kai kurių žmonių virškinimą ir jie mano, kad taip pasireiškia laktozės netoleravimas. Bet, tyrimų duomenimis, tik 13-15 proc. Europos gyventojų jos netoleruoja. O JAV atliktas tyrimas įrodo, kad dalis žmonių, galvojančių, kad netoleruoja laktozės, iš tikrųjų tokios problemos neturi.

Bioversija 2024 04 15 m7

Simona Jang pristatė naujausią informaciją apie A2 pieną ir jį duodančias karves 

„Tyrimai parodė, kad virškinimo sutrikimai - pilvo pūtimas, suaktyvėjusi peristaltika - yra ne nuo pieno laktozės. Pasirodo, problemą sukelia kitas baltymas - beta kazeinas", - sakė mokslininkė.  Piene yra apie 3,4 proc. baltymų, kurie dalijasi į dvi dideles grupes - kazeiną ir išrūgų baltymus. Dabar didžiausias dėmesys kreipiamas į beta kazeiną, kuris turi 15 skirtingų modifikacijų. O didžiausios beta kazeino grupės yra A1 ir A2 baltymai. Pasirodo, prieš daug amžių karvės turėjo tik A2A2 geną, kuris išskirdavo A2 baltymą, bet veisles sukultūrinus, mutacijos keliu Europoje galvijai pradėjo išskirti pieną su A1 baltymu. O žmonių, avių ir ožkų beta kazeinas yra labai panašus į galvijų A2 baltymą. Europoje dar yra galvijų veislių, kurios turi tik A2. Pavyzdžiui, Guernsey veislė, panaši į žalmargę, turi tik A2 baltymą.

Paveldėti A2A2 geną nėra paprasta - jis nėra dominuojantis. Jeigu A2A2 geną turintį bulių sukryžminsime su karve, turinčia A1A1 geną, palikuonis 100 proc. turės A1A2 geną; sukryžminus su A1A2 - pusė palikuonių turės A2A2 geną, pusė - A1A2. Ir tik sukryžminus A2A2 bulių su A2A2 karve, bus 100 proc. paveldėtas A2A2 genas.

„Jeigu heterozigotinį bulių su A1A2 genu sukryžminsite su tokia pačia karve, tai 50 proc. turės A1A2, po 25 proc. - A1A1 ir A2A2. Ir niekada neturėsite A2A2, jeigu naudosite bulių A1A1", - sakė tyrėja.

Naujausi, vos prieš gerą mėnesį paskelbti tyrimai įrodo, kad karvių pienas su A2 baltymu didina antioksidanto gliutationo kiekį, kuris padeda kovoti su ligomis. Nustatyta, kad yra virškinimo sutrikimo simptomų panašumo tarp laktozės netoleravimo ir beta kazeino A1 netoleravimo, o uždegiminis procesas žmonių, kurie jautrūs šiam baltymui, žarnyne tikrai vyksta dėl A1 baltymo. Taip pat buvo pastebėtas labai teigiamas A2 poveikis visų jį vartojančių žmonių organizmui.

Simona sako gyvą bandymą atlikusi su savo seserimi, kuri manė, kad netoleruoja laktozės ir išgėrusi įprasto pieno ji netgi galėtų uždusti. Prieš kelias savaites Simona jai į kavą įpylė A2 pieno ir nieko jai nesakė - išgėrusi kavos su tokiu pienu sesuo jautėsi gerai. „Tai reiškia, kad dėl visko kalta buvo ne laktozė, o A1 baltymas", - šypsojosi Simona.

Norint gaminti A2 pieną, visa banda turi būti ištirta genetiškai. Ir visais atvejais privalu pieną tirti, kad jame nebūtų A1 baltymo liekanų. S. Jang atlieka tyrimus viename ūkyje, kur yra ir A1, ir A2 baltymą piene išskiriančių karvių. Šios karvės yra atskirtos ir melžiamos atskirai į skirtingus šaldytuvus. A1 pienas keliauja į perdirbimo įmonę, o A2 - tiesiai į prekybos vietą. „Šis ūkininkas, beje, eksperimentą taip pat atliko su savo šeima ir visi išgyveno", - dar kartą apie vokiečių polinkį rizikuoti šmaikštavo tyrėja. Pieno su A2 baltymu Vokietijos parduotuvėje kaina - 1,70 eur/l.

Tarpininkaujant Lietuvos galvijų veisėjų asociacijai (LGVA), Lietuvos ūkininkai taip pat gali atlikti gyvulių genetinius tyrimus ir išsiaiškinti, ar jų bandoje yra karvių su A2A2 genu. Vokietijoje atliekamo tyrimo kaina priklauso nuo to, kas tiriama - gyvulio plaukas, audinys ar kraujas, taip pat nuo mėginių kiekio ir svyruoja 20-30 eurų už karvę.

Pasak LGVA direktoriaus dr. Edvardo Gedgaudo, vienas šalies ūkis jau ištyrė 120 karvių ir telyčių. Genetiniams tyrimams naudotas ausies audinys. Gryną A2A2 geną turėjo 29 gyvuliai (24 proc.). „Šis ūkis žada pradėti tokio pieno gamybą, todėl dabar intensyviai renkasi bulius su A2A2 genu. Ir tokioje bandoje reikės nuolat daryti tyrimus, kol banda bus išgryninta ir visa bus su A2A2 genu", - teigė E. Gedgaudas. Užsienio šalių rezultatai rodo, kad apie 30 proc. karvių populiacijos turi A2A2 geną. LGVA vadovo nuomone, panašus rezultatas būtų ir Lietuvoje, jeigu būtų ištirta daugiau ūkių.   

LGVA direktorius Edvardas Gedgaudas teigė, kad vienas šalies planuoja pradėti A2 pieno gamybą

Selekcininkas dr. Gintaras Kascėnas, darydamas bandų analizes, sako atsitiktinai Lietuvoje radęs ūkį, kuriame naudojama gana nauja genetika ir su A2A2 genu. Jo teigimu, tikėtina, kad po metų, kai apsiveršiuos visos telyčios, apie 90 proc. šios bandos gali turėti A2A2 geną. Tačiau G. Kascėnas perspėja, kad A2A2 geną turinčių bulių pasirinkimas nėra didelis.

Pirmasis A2 pieno privalumus panaudojo dr. Koranas Makleinas (Corran McLaclan), 2000 m. Naujojoje Zelandijoje įkūręs įmonę „a2 milk Company" ir užpatentavęs daugybę produktų su ženklu „a2 milk". Dar studijuodamas Kembridžo universitete jis sužinojo, kad pieno baltymai žmones veikia skirtingai, nes karvės išskiria pieną su skirtingais beta kazeino baltymais, vadinamais A1 ir A2. Kadangi pieną su A2 baltymu galėjo gerti ir žmonės, kurie jaučia diskomfortą atsigėrę pieno su A1 baltymu, jis, remiantis šiomis žiniomis, tai panaudojo verslui ir įkūrė A2 pieną gaminančią įmonę. Tiesa, po kurio laiko atsirado, kas šią teoriją griežtai neigia. 2009 m. Keitas Vudfordas (Keith Woodford) parašė knygą „Velnias piene". Jie teigia, kad A1 ir A2 baltymai žarnyne skyla skirtingai. Skylant A1, bet ne A2 beta kazeinui, formuojasi beta kazomorfinas-7 (BCM-7), kuris pro žarnų sieneles patenka į kraują ir galimai sukelia neurologinius sutrikimus, netgi autizmą.

„Dėl biologinio proceso dar būtų galima diskutuoti ir atlikti daugiau tyrimų, bet Vudfordas šią žinią paleido labai plačiai į visuomenę. Tik aš nemanau, kad BCM-7 yra kažkas baisaus, tai vienas elementų, kuris pro mus praeina", - taip padėtį komentavo S. Jang.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos