Ūkis
Mėsinių galvijų ūkio plėtrą stabdo žemės trūkumas
2013-05-21

Tauragė. Auginti mėsinius galvijus apsimoka. Ypač, jeigu turi nemažą bandą. Tuo įsitikinęs Žygaičių seniūnijos ūkininkas Vytautas Stonys, pasinaudojęs parama jauniesiems ūkininkams  ir sukūręs pelningą mėsinių galvijų ūkį.

Pagal paramos sąlygas, ūkyje iki šių metų pabaigos turi būti 35 mėsiniai galvijai. Tiek jų ir auginama. Nors ūkininkas norėtų dvigubai didesnės bandos, nešančios daugiau pajamų, plėsti ūkį trukdo žemės įsigijimo sunkumai, neleidžiantys įgyvendinti didesnių užmojų.

Ūkyje - mėsinių galvijų veislių įvairovė

Butkų kaime ūkininkaujantis Vytautas Stonys augina šarole, simentalų, limuzinų, angusų veislių galvijų mišrūnus, kurie, nors ir ne grynaveisliai, bet užauginti sveria iki 800 kg. Trisdešimties galvijų bandą ūkininkas jau perkelia į elektrinio piemens saugomas ganyklas, kur gyvuliai pamažu pratinami prie naujų pojūčių ir šviežios žolės.

Vytautui Stoniui plėsti ūkį trukdo žemės įsigijimo sunkumai

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

„Į lauką išleidau pirmuosius 6 buliukus. Net blizga prieš saulę, gražu žiūrėti, - džiaugėsi savo auginamais gyvuliais ūkininkas. - Sveiki mano gyvuliai, gerai laikosi, nagų ir kitos ligos nepuola, todėl ir veterinaro pagalbos beveik nereikia".

Nors galvijų gydymui patarimų neprireikia, veterinaro žodis ūkininkui svarbus, kai kalba pasisuka apie naujų veislių auginimą. Natkiškių seniūnijoje veterinarijos gydytoju dirbantis Kęstutis Mačijauskas užsukęs į V. Stonio ūkį pataria, kokias veisles vertėtų rinktis, kokios atsparios ligoms, gerai auga, daug sveria.

Kai apsiveršiuos telyčios, kurios šiemet labai vėlyvos, su prieaugliu Vytauto Stonio ūkyje ganysis didesnė nei 35 galvijų banda. Tokio skaičiaus reikalauja ES paramos sąlygos. Gautą 138 tūkst. Lt paramą jis panaudojo žemės ūkio technikai įsigyti, be kurios tiek mėsinių galvijų nebūtų ryžęsis auginti. Ūkininko kieme atsirado naujas traktorius, presas, vyniotuvas, priekaba. Visiems pirkiniams paramos lėšų neužteko, tad keliasdešimt tūkstančių litų Vytautas pridėjo iš savo kišenės.

Supirkimo kainą diktuoja galvijų skaičius


Ūkininkas savo pasirinkimu neabejoja - už mėsinius galvijus šiuo metu gerai moka, ypač jeigu parduodi ne vieną, o dešimtį gyvulių. „Pernai pardaviau 18 mėnesių šarole veislės buliukus, jie svėrė po 750 kg. Kilogramas mėsos kainuoja maždaug 6 Lt. Jeigu gyvulių daugiau laikai, tai kainą pats gali diktuoti, o jeigu tik vieną, nieko pakeisi. Kai 10-15 galvijų parduodi, tai supirkėjai kitaip į tave žiūri, lengvai gali 10-20 ct kelti kainą. Negaliu skųstis, dabar labai gerai moka, ir išmokos už bulius, ir  kaina normali. Pernai dar nauja išmoka - mėsinio ūkio skatinimas - atsirado. Po 240 Lt mokėjo, jeigu turi didesnį skaičių gyvulių", - sako Vytautas Stonys, kurio manymu, galvijus auginti mėsai yra ne tik pelninga, bet ir lengviau negu melžiamas karves. Čia galima apseiti ir be papildomos darbo jėgos. Savo ūkį jis prižiūri be samdomų žmonių, padeda tik šeimos nariai.

Veršelius ūkininkas užaugina palyginti greitai, per 18 mėnesių. Jaunikliai nuo karvės atjunkomi po 8-9 mėn., kai sveria apie 300 kg. Jokiu išskirtiniu pašaru galvijų nešeria. Ūkininkas šienainį suka į ritinius, priruošia ir sauso šieno. Racioną praturtina miltais, todėl apie 10 ha žemės jis paskiria grūdams.

Mėsinius galvijus V. Stonys parduoda Krekenavos, Utenos mėsos įmonėms. Užsienio bendrovėms, brangiau mokančiomis už mėsą, nesiryžta siūlyti, nes ūkis, palyginti su kitais, vidutinis, o plėsti jį, nors ir norėtų, neturi galimybių.

Ūkininko įdirbta žemė atiteko kitiems

Ūkininkas sako, kad visas mintis plėsti ūkį nunešė žemės įsigijimo sunkumai. Jis norėjo nusipirkti iš valstybės nuomojamą žemę, kurią daug metų dirbo, kultūrino, mokėjo nuomą, tačiau nesuspėjo.

„Daug metų aš žemę šalia savo namų ir tėviškės nuomojausi ir dirbau, o dabar turėsiu lauką arti už 15 km. Žemėtvarkininkai sakė, kad pavėlavau parašyti prašymą pirkimui. Tokie įstatymai dabar, kad žemę praranda ją dirbantys, o gauna tie, kurie siekia tik išmokų. Nuomojama žeme galiu naudotis tik iki šių metų gruodžio mėnesio. Buvau 10 ha žemės pirkimui prašymą parašęs, o tegavau 67 arus, ir dar neaišku, kada juos turėsiu", - apmaudo neslepia Vytautas.

Ūkininkas šiuo metu dirba apie 60 ha žemės, daugiau negu pusę ploto nuomojasi, kita dalis - tėvų palikimas. „Jeigu viskas būtų buvę, kaip planavau, galėčiau apie 50-60 mėsinių galvijų auginti, darbo vietų sukurti. Vienintelė kliūtis - žemė. Kad išlaikytum mėsinį suaugusį galviją, jam turi paskirti bent 1,5 ha žemės", - sako V. Stonys.

Bankrutavus „Snoro" bankui jis neteko beveik 40 tūkst. Lt, nes pasidavė banko tarnautojų įkalbinėjimui sudaryti sutartį indėlio sertifikatui, o valstybė tokių indėlių nedraudžia.

Nepaisydamas per pastaruosius metus užgriuvusių nemalonumų, V. Stonys tvirtina neketinantis nuleisti rankų. „Jeigu nori turėti, turi dirbti. Dirbsim ir uždirbsim", - tikina mėsinių galvijų ūkio šeimininkas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai