Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Mėsinių galvijų populiaciją Lietuvoje paįvairino kiano veislė

Anykščiai/Širvintos. Kiano veislės mėsinius galvijus, atsisakęs pieninių karvių ir mėsinių mišrūnų, Lietuvoje pirmasis ryžosi auginti Širvintų r. ūkininkas Darius Šepkus. Teigiama, kad tai seniausia pasaulyje mėsinių galvijų veislė, daugiau kaip prieš 2 tūkst. metų išvesta Italijoje.

Vasarį atvestus 13 telyčių ir 2 buliukus D. Šepkui prieš tris mėnesius atvežė itališkais maisto produktais prekiaujanti Lietuvos įmonė. Už vieną galviją ūkininkas mokėjo po 3,5 tūkst. eurų. Simboliška, kad pirmojoje specializuotoje mėsinių galvijų parodoje Anykščių r. buvo demonstruoti ir pirmieji Lietuvoje kiano veislės galvijai - abu bandos buliukai ir dvi telyčios.

Bioversija 2024 04 26 m7

Specializuotoje mėsinių galvijų parodoje Anykščių r. buvo demonstruoti ir jauni kiano veislės galvijai  

Baltos spalvos kianai yra didžiausia mėsinių galvijų veislė, pasižyminti ilgomis galūnėmis ir raumeningumu. 16-18 mėn. buliams būdingas svoris - apie 1 500 kg, karvėms - 800-900 kg, bet gali siekti ir 1 000 kg. Suaugusio buliaus ūgis ties ketera neretai viršija 1,7 metro, karvių būna apie 1,65 m. Dar vienas veislės išskirtinis bruožas - labai didelė mėsos išeiga (apie 65 proc.).

Pradžia, pasak ūkininko, nebuvo lengva. „Visko buvo, o daugiausia - baimės, juk į bandą investuoti dideli pinigai. Bet galvijai auga, yra sveiki, lyg ir viskas gerai", - sakė Darius. Daugiausia rūpesčių jam dabar kelia šių aukštaūgių galvijų šoklumas - peršokti pusantro metro aukščio tvorą kianams yra juokų darbas, todėl teko pasirūpinti aukštesniais gardais.

„Tačiau savo teritoriją jie žino - jeigu ištrūko iš gardo, niekur toli neina. Vežant į parodą viena telyčia iššoko iš priekabos ir grįžo į savo gardą", - pasakojo D. Šepkus. Jis jau spėjo įsitikinti, kad naujieji augintiniai iš tiesų yra labai ramaus būdo, nuolankūs, prieraišūs, ypač jeigu turi savo teritoriją tvarte.

Darius Šepkus kol kas nenusivylė naujaisiais augintiniais

Kianai - intensyvaus auginimo galvijai, laikomi tik tvarte. Jie netinkami ganyti, nes dėl aukšto ūgio būna sunku pasiekti žolę, todėl jiems net tenka klauptis. Pagrindinis jų pašaras - šienas, šienainis, baltyminiai priedai.

Veislės aprašyme teigiama, kad tai ligoms atspari veislė, galinti lengvai pernešti ir 40 laipsnių karštį, ir tokį pat šaltį - jie auginami ir Sibire. Lengvai veršiuojasi, nes jų galvos mažos, o skeletas - lengvas. Veršeliai gimsta 45-50 kg svorio. Karvės, nors jų tešmuo labai mažas, per pirmąsias 120 dienų po veršiavimo pagamina 12-20 l labai kokybiško pieno.

Darius kianus žada auginti veislei, o netinkančius veislei - mėsai. Skerdimo svorį - 650-700 kg - kianai pasiekia per 16-18 mėn. Šių galvijų mėsa, italų vertinimu, yra išskirtinės kokybės ir maistinės vertės: liesesnė, turinti mažiau cholesterolio, marmuringa, dėl to ir gerokai brangesnė negu kitų veislių jautiena.

Intensyviai augantys kianai, per dieną galintys priaugti iki 2 kg svorio, pašarų, Dariaus pastebėjimu, bent jau kol kas daug daugiau nesuėda. Tačiau ūkininkas jiems daugiau duoda baltymų turinčių pašarų - kukurūzų, žirnių. Per tris mėnesius D. Šepkaus ūkyje kianai užaugo dvigubai.

Ar kiano veislės galvijai pateisins lūkesčius, Darius Šepkus sako sužinosiantis po metų

Anksčiau jaunas ūkininkas laikė melžiamas karves ir mėsinių mišrūnų bandą. Tačiau pasiryžęs auginti kianus, visų kitų veislių atsisakė.

Net iki 8-ojo praėjusio amžiaus dešimtmečio kianai dėl ramaus charakterio ir stiprumo buvo naudojami kaip darbiniai gyvuliai žemdirbystėje, kol juos laukuose pakeitė žemės ūkio technika. Mėsai jie pradėti naudoti po Antrojo pasaulinio karo.

Kianai - antroji nauja mėsinių galvijų veislė Lietuvoje. Pernai į mūsų šalį buvo atvežti ir Tirolio pilkieji. O populiariausia Lietuvoje auginamų mėsinių galvijų veislė išlieka limuzinai.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos