Ūkis
Laukuose prasidėjo sėja
2014-04-02

Kaunas. Šalies žemdirbiai trimis savaitėmis anksčiau negu pernai pradėjo sėją. Į dirvą jau beriami miežiai, avižos, žirniai, netgi pupos. Lengvesnėse dirvose, ypač Pietų Lietuvoje, pavieniai ūkininkai sėją pradėjo dar kovo 16-ąją. Tokia ankstyva sėja Lietuvoje buvo prieš septynerius metus, tačiau tik atskiruose plotuose.

Aleksandro Stulginskio universiteto prof. emeritas Albinas Šiuliauskas kol kas nepataria sėti vasarinių kviečių. „Vasariniams kviečiams šią savaitę orai dar per šalti, reikėtų palaukti pirmadienio", - sako A. Šiuliauskas.

Profesoriaus teigimu, šiemet, palyginti su praėjusiais metais, vasarinių augalų plotai turėtų būti didesni, kadangi dalį žiemkenčių teks persėti. „Nežinau, ar klausys ūkininkai, tačiau šiemet vietoje žuvusių žieminių rapsų rekomenduojame sėti miežius arba vasarinius kviečius. Svarbu, kad po rapsų neitų rapsai, nes pernai žieminiai rapsai vegetavo 120 dienų. Renkantis vasarinius rapsus vietoj žieminių jau būtų ne atsėjimas, o atsėliavimas ir jie duotų mažą derlių", - sako pašnekovas.

Vietoj žieminių kviečių, siekiant išlaikyti balansą, mokslininkas pataria sėti vasarinius rapsus.

Mokslininko žodžiais, viena iš didesnių klaidų - vasariniai kviečiai sėjami vietoj žuvusių žieminių į neišpurentą dirvą. „Skiriasi brandos terminai, be to, žieminių augalų ligos ir kenkėjai pereina į vasarinius. Nesudėtinga dirvą išpurenti kvadratais ir išgedusias vietas atsėti. Ten, kur neperžiemojo visas laukas, siūlyčiau netgi ne purenti dirvą, o sekliai suarti. Pagrindinį dėmesį ūkininkai turėtų skirti ne atsėjamiems pasėlias, bet išlaikyti agrotechninius reikalavimus plotuose, kuriuose augalai auginami laikantis sėjomainos", - pataria A. Šiuliauskas.

Pasak profesoriaus, derėtų tinkamai paruošti sėklą: nupūsti dulkes, bent dvi savaites iki sėjos beicuoti, kad beicas spėtų patekti po lukštu, kalibruoti sėklas.

Nors sėjos pradžią lemia dirvožemio temperatūra, atsirandant naujoms veislėms, temperatūros rodikliai keičiasi. „Anksčiau buvo sakoma, kad kukurūzus galima sėti esant ne žemesnei kaip +12 laipsnių temperatūrai. Tuomet jie išdygsta greitai, per dvi savaites. Dabartinių veislių kukurūzus ir bulves jau galima sėti ir prie +8 laipsnių temperatūros. Tai selekcininkų nuopelnas, kad kukurūzai dabar pasėjami balandį", - teigia mokslininkas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai