Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Ūkis
Lauko dienoje - dėmesys veislėms ir žvilgsnis į netolimą ateitį

Šiaulių r. Bendrovės „Agrokoncerno" organizuotų lauko dienų maratoną užbaigė didžioji lauko diena Naisių žemės ūkio bendrovėje, į kurią vakar susirinko keli šimtai žemdirbių iš visos šalies. Renginyje buvo pristatytos populiariausios žieminių kviečių ir rapsų veislės, apžvelgtos jų ir ankštinių augalų auginimo technologijos, taip pat kalbėta apie ateityje žemdirbių laukiančius iššūkius - išmaniųjų technologijų įsigalėjimą augalininkystėje.

Priimdamas į savo valdas gausų svečių būrį, Naisių žemės ūkio bendrovės vadovas Svajūnas Stelmokas, vadovaujantis dideliam ūkiui jau devintą sezoną, trumpai pristatė bendrovės veiklą. Bendrovė dirba 3 800 ha, augina žieminius kviečius ir rapsus, žirnius ir pupas, vasarinius miežius ir kviečiukus. Pagrindas - žieminiai kviečiai, kurių šiemet auginama beveik 1 800 ha. Pagrindinės žieminių kviečių veislės - Janne, jos plotai sudaro 850 ha, Dagmar - 450 ha, Artist - 400 ha.

Bioversija 2024 04 15 m7

Didžiąją lauko dieną pradėjo „Agrokoncerno" direktorius Edgaras Šakys (kairėje) ir Naisių žemės ūkio bendrovės vadovas Svajūnas Stelmokas

Žieminių rapsų yra auginama 670 ha, pagrindinės veislės - Mercedes (350 ha) ir Anderson (200 ha), taip pat DK Sensei ir Raffiness. Pupos ir žirniai užima beveik pustrečio šimto hektarų, kukurūzai auginami 270 ha plote. 600 ha skirta pievoms, nes bendrovė plėtoja ir gyvulininkystę- skaičiuojant sąlyginiais gyvuliais, susidaro 1 450, o melžiamų karvių iš jų 900. Metinis primilžis iš karvės siekia per 7 tonas.

Žieminių kviečių veislių kolekcija

„Agrokoncerno" sėklų skyriaus vadovas Arnas Radzevičius pristatė žieminių kviečių ir žieminių rapsų veislių palyginamuosius badymus. Janne, Dagmar, Artist, Edvins, Gaja DS ir Advokat veislių žieminiai kviečiai buvo pasėti rugsėjo 14 d. Dar prieš sėją, rugpjūčio pabaigoje, laukas buvo patręštas NPK-4-16-34 3S (300 kg/ha), o pavasarį, atsinaujinus vegetacijai, atiduota amonio salietra NP33-3 (300 kg/ga), po savaitės - amonio sulfatas (150 kg/ha), dar po mėnesio - amonio salietra NPK 30-4-4 (150 kg/ha) ir birželio 1 d. dar patręšta amonio salietra NP33-3 (150 kg/ha).

„Šiemet pavasario orai nestandartiniai, todėl purškimai pradėti palyginti vėlai", - pakomentavo A. Radzevičius. Bamblėjimo pradžioje (BBCH 30-31) purkšta NPK 13-40-13+TE(0,003 t/ha), Agroplus javams (0,5 l/ha), Agroplus Siera (0,5 l/ha), Tombo (0,2 kg/ha), Flexity (0,2 l/ha), Credo (0,5 l/ha) ir Dassoil (0,5 l/ha) mišiniu.

„Agrokoncerno" sėklų skyriaus vadovas Arnas Radzevičius pristatė žieminių kviečių ir žieminių rapsų veislių palyginamuosius badymus

Praėjus dviem savaitėms ir antrajam bambliui pakilus nuo pirmo daugiau kaip 2 cm (BBCH 32) nupurkšta Agroplus javams (0,5 l/ha), Agroplus Siera (1 l/ha), Medax Top (0,75 l/ha) ir Siltra Xpro (0,5 l/ha). Birželio 5 d., paskutinio lapo tarpsniu (BBCH 39) atliktas purškimas Promix DMA (0,25 l/ha), Agroplus Manganas 500 (0,3 l/ha), Agroplus super KS (1 l/ha), Adexar (0,75 l/ha) ir Cyperkill 500 EC (0,05 l/ha) mišiniu.

Arnas Radzevičius sakė, kad bandymų lauke visi technologiniai purškiami buvo atliekami vienu metu, nesiderinant pagal veislių ankstyvumą, todėl ne visur pavyko tiksliai pataikyti pačiu tinkamiausiu augimo tarpsniu. „Paskutinis numatytas purškimas yra fungicidu Juventus, kuris saugo varpas nuo fuzariozės", - paaiškino A. Radzevičius. Šis purškimas bus atliekamas kviečių žydėjimo metu, maždaug po savaitės. Beje, A. Radzevičius perspėjo, kad kviečiai turi uždarą žydėjimo ciklą: purkšti fungicidu reikia tuomet, kai varpos išsipučia ir pasirodo pirmieji žiedlapių spurgeliai varpos viduryje, o kai visa varpa jau būna pasidabinusi žiedlapiais - tai paprastai jau būna pati žydėjimo pabaiga.

„Agrokoncerno technika" direktorius Donatas Višniauskas pristatė visą plačią technikos gamą: nuo dirvos skutiklių iki grūdų nuėmimo kombainų Rostselmash, kuriais žemdirbiai domėjosi bene labiausiai - javų dorojimo sezonas jau artėja

Kuo ankstyvesnės brandos veislė, tuo greičiau pradeda džiūti apatiniai lapai, nes visos maisto medžiagos nukreipiamos į varpą grūdams formuoti. „Dagmar veislė kaip tik ir yra tokia - laukas neatrodo labai gražiai, lapai greitai džiūva, dėmėjasi, tačiau pagal derlių, grūdų stambumą, saiko svorį tai yra viena stipriausių veislių Lietuvoje", - sakė A. Radzevičius.

Pati naujausia badoma žieminių kviečių veislė - Advokat. Tai vėlyvesnė veislė, lyginant su Dagmar. Jos labai geri kokybiniai rodikliai. „Šios veislės sėklos kartu su kitomis buvo tirtos LAMMC Žemdirbystės institute šalčio kamerose, kur analizuojamos veislių galimybės ištverti žemas temperatūras. Tai ten Advokat pasirodė geriausiai iš visų!, - pastebėjo A. Radzevičius. - Šiemet šios veislės pasėliai jau auga Ukmergėje, Jurbarke, Vilkaviškyje. Žiūrėsime, koks bus derlius".

Naujai žieminių kviečių veislei Advokat pranašaujama gera ateitis

Viena derlingiausių žieminių kviečių veislė - Artist. Tai pakankamai gerai žiemojanti, stambiais grūdais veislė. 2015 m. Pasvalio augalų veislių tyrimų stotyje ši veislė davė rekordinį derlių - net 14,53 t/ha. O štai viena dekoratyviausių, gražiausiai atrodančių žieminių kviečių veislių yra Edvins, jos vidutinis derlingumas - iki 7 t/ha. Tiesa, ji linkusi sirgti miltlige, o dėl aukštumo gali greitai išgulti, todėl būtina naudoti fungicidinę apsaugą ir trumpinti augimo reguliatoriais. Ši latviška veislė ypatingai gerai žiemoja, todėl siūloma Ignalinos, Švenčionių rajonams, Pajūrio regionui.

Vokiška veislė Janne tinka tiek ankstyvai, tiek vėlyvesnei sėjai, pasižymi geru žiemojimu ir gerais kokybiniais rodikliais. „Agrokoncerno" ūkiuose tai viena populiariausių žieminių kviečių veislių.

Žieminių rapsų veislių kolekcija

Žieminių rapsų veislių kolekcijoje auga Mercedes, Anderson, Mentor, DK Sensei, President, Raffiness, DK Secret rapsai, kurie buvo pasėti rugpjūčio 26 dieną. Pristatydamas jų auginimo technologiją, A. Radzevičius atkreipė dėmesį į purškimą žydėjimo viduryje su fungicidais Cantus (0,25 kg/ha) ir Azaka (0,5 l/ha) - taip stengtasi surasti pigesnį, bet efektyvų purškimo variantą.

Mercedes - aukštaūgis vokiškas hibridas, kuris yra vienas iš geriausiai žiemojančių ir pasižymi aukštais derliais. Šiemet pasimatė, kad jis labai neblogai peržiemojo net ir prastesnėse dirvose, durpynuose. Tyrimai parodė, kad Mercedes Lietuvoje standartinių veislių derlingumą viršijo 7 proc., Lenkijoje - 10 proc., Švedijoje - 8 procentais.

„Rapool-Ring GmbH" atstovybės Baltijos šalyse produkto vadovė Reda Bačėnienė pabrėžė, kad žieminiai rapsai Mercedes yra naujos generacijos hibridas: 2015 m. Kauno augalų veislių tyrimų stotyje jie davė rekordinį - net 7,37 t/ha - derlių

Dėmesio vertas žieminių rapsų hibridas Anderson, sukurtas Prancūzijoje. Šie rapsai atsparūs ankštarų atsidarymui, turi didelį genetinį atsparumą fomozei (RLM 7 genas). Po 2015/2016 m. žiemos Kauno augalų veislių tyrimo stotyje pasirodė kaip vienas geriausiai žiemojusių hibridų. Pliusas ir tai, kad Anderson yra universali veislė sėjos laiko atžvilgiu.

Patarimai ankštinių augalų augintojams

Bendrovės „Agrokoncernas" augalų apsaugos produktų grupės vadovas Egidijus Maršalka davė daug naudingų patarimų auginantiems pupas ir žirnius. Bandymų laukeliuose auginamos pupos Tiffany ir Amulet bei žirniai Navarro. Ankštinius augalus jis rekomendavo sėti š kuo geriau paruoštą, purią žemę, ir nebijoti sėti kuo anksčiau - tai padeda maksimaliai išnaudoti dirvoje susikaupusią drėgmę. Azotą fiksuojančioms bakterijoms būtina drėgmė - kai dirva sausa, jos tiesiog negali dirbti.

Kai kada žemdirbiai baiminasi šalnų ir dėl to vengia ankstyvos sėjos, tačiau E. Maršalka nuramino, kad pupos gali ištverti iki 8 laipsnių šaltį, žirniai - iki 7 laipsnių šaltį. Bandymuose Naisiuose pupos pasėtos balandžio 17 dieną.

Apie ankštinių augalų auginimo specifiką įdomiai pasakojo bendrovės „Agrokoncernas" augalų apsaugos produktų grupės vadovas Egidijus Maršalka, pateikęs ne vieną naudingą praktinį patarimą

Norint, kad kuo efektyviau suveiktų dirviniai herbicidai, būtina kuo geriau išdirbti ir išlyginti dirvą, tai pat purkšti herbicidus ant pakankamai drėgnos dirvos. Mat dirviniai herbicidai pasklinda tik 1-3 cm (priklausomai nuo drėgmės) sluoksnyje ir čia sunaikina dygstančias piktžoles. Pagrindinės pupų ligos - šokoladinė dėmėtligė, kuri nusineša apie 1 t/ha pupų derliaus. Kovoti su šia liga būtina. Kita pavojinga liga - askochitozė, kuri pernešama su sėkla arba per augalų liekanas. Todėl būtina sėti tik sveiką, beicuotą sėklą. E. Maršalka sakė, kad praktiškiausia ankštiniuose augaluose naudoti sisteminio ir kontaktinio veikimo fungicidų mišinį: taip išgaunamas didžiausias efektyvumas ir piniginiu atžvilgiu palankiausias variantas.

Agrocheminio planavimo sistemą „AgroSmart" pristatęs bendrovės „ART 21" vadovas Augustas Alešiūnas skaitė pranešimą apie tiksliųjų žemdirbystės technologijų plėtrą ateityje ir įvairių sensorių panaudojimą matuojant begales parametrų - tai padės valdyti augalininkystės verslą nuo lauko iki stalo

Pupose pavojingi kenkėjai yra ir amarai - jų antplūdis kainuoja 1 toną derliaus. Amarai yra gyvavedžiai, viena patelė atsiveda 50-70 amariukų. „Stenkitės pamatę pirmuosius amarus, pupas nupurkšti insekticidu, naudokite maksimalias registruotas normas", - užbėgti masiniam amarų išplitimui už akių ragino E. Maršalka.

Sitonų išplitimo požymiai - pusmėnuliu išgraužti lapų krašteliai. Pats vabalas didelės žalos pasėliams nepadaro, bet vėliau išsiritusios lervos minta azotą fiksuojančiomis bakterijomis ir tai jau yra blogai.

E. Maršalka pasakė ir dar vieną svarbų dalyką - žydėjimo pradžioje tiek žirniai, tiek pupos nutraukia azotą fiksuojančių gumbelinių bakterijų maitinimą ir šių veikla sustoja. Iki ankštarų susidarymo augalai išnaudoja visą azotą, kuri pagamino gumbelinės bakterijos ir tuo metu juos reikia papildomai patręšti. Ne vienas žemdirbys yra pastebėjęs beužsimezgančių anksčių atmetimą iš karto po žydėjimo - iš dalies jis yra natūralus (20-30 proc.), bet dažniausiai jis vyksta dėl maisto medžiagų trūkumo.

Iš visos šalies susirinkusiems žemdirbiams buvo įdomu išgirsti specialistų rekomendacijas ir rasti atsakymus į rūpimus klausimus

Lauko dienoje netrūko ne tik dalykinių žinių, bet ir pramogų: koncertavo Naisių vasaros teatras, visus prajuokino personažų Džildos ir Oresto duetas (aktoriai Ineta Stasiulytė ir Aistis Mickevičius), laukė ekskursiją į Naisių Žemaitukų žirgyną, keramikos dirbtuves, susidomėję žemdirbiai galėjo apžiūrėti Alkos kalną ir Baltų areną, pasivaikščioti po miestelį.

„Agrokoncerno" direktorius Edgaras Šakys dėkojo visiems ištikimiems klientams ir paskelbė naują akcija - nusprendusiems auginti 30 ha kviečių, rapsų, pupų ar žirnių pagal siūlomą technologiją, dovanojama 3 dienų poilsio programa dviem Druskininkuose, už 60 ha dovanojamas poilsis Liepojoje, o technologijas taikant 90 ha plote, dovanojama kelionė į Ispaniją. Ši akcija galioja iki birželio pabaigos.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos