Ūkis
Kompensacinių išmokų dar teks palaukti
2013-05-16

Vilnius. Žemdirbiai vis nesulaukia jiems priklausančios paramos už ūkininkavimą nederlingose žemėse. Negauna išmokų ir tie žemdirbiai, kuriems priklauso parama už agrarinės aplinkosaugos reikalavimų vykdymą bei miškų ūkio veiklos apribojimų laikymąsi. Nacionalinė mokėjimo agentūra tvirtina, kad teisės aktai nereglamentuoja Kaimo plėtros programos paramos išmokėjimo terminų.

Tiesioginės išmokos už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus yra tik dalis žemdirbių gaunamos paramos. Ūkininkai skambina pavojaus varpais - ne visų jų sąskaitas pasiekė „Natūra 2000" (miškų ūkio veiklos apribojimai, kurie gerina retų ir nykstančių gyvūnų ir augalų, natūralių buveinių būklę, tačiau mažina miško savininkų gaunamas pajamas), „Natura 2000 išmokos ir išmokos, susijusios su direktyva 2000/60/EC" (kompensacijos „Natura 2000" teritorijose įsikūrusiems žemės ūkio valdytojams), „Išmokos ūkininkaujantiems vietovėse, kuriose yra kliūčių" ir „Agrarinės aplinkosaugos" priemonių išmokos. Ši parama mokama iš Kaimo plėtros programos (KPP) lėšų.

Ankstesniais metais žemdirbiai šių išmokų sulaukdavo tuo pačiu metu kaip ir tiesioginių. Pavasaris pinigams - imlus metas, tad ūkininkams reikia ir degalų, ir trąšų, todėl jiems būtina turėti daugiau apyvartinių lėšų.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) Komunikacijos skyriaus Viešųjų ryšių poskyrio vedėja Aistė Mileikaitė pripažįsta, kad išmokos dar nebaigtos mokėti. „Teisės aktai nereglamentuoja KPP paramos išmokėjimo terminų Vis dėlto, dedamos visos pastangos, kad parama pagal šias priemones būtų išmokėta kartu su tiesioginėmis išmokomis iki birželio pabaigos", - teigia NMA atstovė.

Pagal priemonę „Išmokos ūkininkaujantiems vietovėse, kuriose yra kliūčių, išskyrus kalnuotas vietoves" NMA gavo 83,7 tūkst. paraiškų, o prašoma paramos suma siekia 154,9 mln. Lt. Pagal šią priemonę 2012 m. patvirtinta 99,8 mln. Lt paramos suma, o iki gegužės 9 d., NMA duomenimis, išmokėta 97,7 mln. Lt. Didžiausios paramos sumos pagal šią priemonę atiteks Rokiškio, Anykščių ir Šilutės rajonų žemdirbiams.

„Agrarinės aplinkosaugos išmokas už 2012 m., NMA duomenis, gaus 16,8 tūkst. pareiškėjų, o paraiškose prašoma suma siekia 173 mln. Lt., patvirtinta mokėti - 111,9 mln. Lt. Iki minėtos datos pagal šią priemonę pareiškėjams pervesta 107,4 mln. Lt.

Beveik dešimtadalis visos agrarinės aplinkosaugos paramos sumos tenka Biržų rajono ūkininkams, o didžiausias paraiškų skaičius - 2010 - gautas iš Rokiškio rajono, tačiau panašią sumą paramos gaus ir Ukmergės rajono žemdirbiai, pateikę 726 paraiškas.

Priemonės „Natura 2000 išmokos" parama naudojasi 541 pareiškėjas, paraiškose prašę 2,7 mln. Lt, tačiau mokėti patvirtinta 1,7 mln. Lt suma. Žemdirbiams jau išmokėta 1,1 mln. Lt. Daugiausia paraiškų pagal šią priemonę pateikė Varėnos (146), Plungės (67) ir ir Utenos (35) rajonų žemdirbiai.

Iš patvirtintų 987 tūkst. Lt paramos pagal priemonę „Natura 2000 išmokos ir išmokos, susijusios su direktyva 2000/60/EC" žemdirbius jau pasiekė 926,7 tūkst. Lt. Pagal šią priemonę gautos 1847 paraiškos, kuriose prašoma 1,7 mln. Lt paramos. Daugiausia paraiškų gauta (276) ir beveik pusė skirtos sumos atiteks ūkininkaujantiems Šilutės rajone, ši priemonė populiari ir Anykščių bei Zarasų rajonuose

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai