Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Kaip tinkamai auginti viščiukus broilerius?

Kaunas. Atėjus pavasariui daugėja žmonių, nutarusių užsiauginti viščiukų broilerių. Kokius viščiukus pirkti, kaip tinkamai juos lesinti ir prižiūrėti, kokioje temperatūroje laikyti? Net ir turintiems patirties kartais nutinka, kad viščiukai blogai auga arba suserga. Ką apie viščiukų broilerių auginimą sako paukščių auginimo ekspertai ir ilgametę patirtį turintys Lietuvos ūkininkai?

Geriausi viščiukai - iš patvirtintų peryklų               

Vienadienių viščiukų broilerių galima įsigyti įvairiose vietose: turgavietėse, iš pavienių prekeivių, iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos patvirtintų peryklų ar viščiukų pardavimu besiverčiančių įmonių.

Bioversija 2024 04 15 m7

„Jei ketinate viščiukus pirkti turgavietėse ar iš kitų prekybininkų, būtinai paprašykite Veterinarinio sveikatos pažymėjimo, liudijančio, kad viščiukai yra išperinti veisliniame paukštyne, - pataria 38 metų darbo patirtį turintis viščiukų broilerių auginimo ekspertas Jonas Baltrušaitis. - Jei viščiukus pirksite be šio pažymėjimo, nebūsite užtikrinti, jog perkate būtent viščiukus broilerius, taip pat nežinosite ar jie buvo skiepyti nuo infekcinių ligų. Tokie viščiukai dažnai nugaišta arba blogai auga.

„Pirkdami viščiukus būtinai gerai juos apžiūrėkite: patikrinkite, ar nėra išdygusios pirmosios baltosios plunksnos, ar jie nėra šlapi, ar kvėpuoja išsižioję ir ar yra pakankamai judrūs bei gyvybingi. Svarbu patikrinti, kad kojos bei snapas būtų tvirti, o sparnai prigludę prie kūno. Jei pastebite, kad viščiukai atrodo ar elgiasi neįprastai, galima įtarti, kad jie yra ligoti ir gali užkrėsti kitus viščiukus", - primena ekspertas Jonas Baltrušaitis

Viščiukai iš paukštyno - sveiki ir atsparūs ligoms

Aukščiausios kokybės viščiukai išperinami specialiuose inkubatoriuose, tačiau viščiukų broilerių kokybei įtakos turi ir tėviniai pulkai. Dauguma paukštynų turi savo tėvinius paukščių pulkus, kurie skiepijami nuo infekcinių ligų. Tai užtikrina tėvų gyvybingumą ir garantuoja, kad ligoms atsparūs bus ir iš jų padėtų kiaušinių išsiritę viščiukai.

Svarbu visaverčiai lesalai

„Viščiukus nuo pirmos jų gyvenimo dienos svarbu lesinti visaverčiais lesalais, skirtais viščiukų broilerių auginimui. Tokie lesalai atitinka viščiukų poreikius: juose optimaliai suderinta apykaitos energija, baltymų, riebalų, mineralinių medžiagų bei vitaminų kiekiai," - pasakoja AB „Kauno grūdai" vyr. veterinarijos gydytojas Žydrūnas Totilas.

„Savo ūkyje paaugindama viščiukus broilerius vadovaujuosi specialistų rekomendacijomis. Vos juos parsivežu, pirmiausia pagirdau, tik tada duodu lesalo. Nuo pirmos dienos lesinu juos funkcionaliaisiais visaverčiais lesalais, skirtais viščiukams broileriams, kuriuose yra vitamino E ir seleno, todėl jie yra aukštos kokybės, maistingi ir vertingi. Vitaminas E ir selenas gerina viščiuko sveikatingumą, spartina jo augimą ir daro mėsą kokybiškesnę. Duodu viščiukams skirtingų lesalų, priklausomai nuo jų amžiaus. Kai viščiukai yra 1-18 d. duodu jiems augimo pradžiai skirto lesalo, vėliau, nuo 18 iki 35 d. lesinu augimo vidurio lesalu ir galiausiai viščiukui sulaukus daugiau kaip 35 d. duodu augimo pabaigos lesalo. Vidutiniškai vienam viščiukui išauginti normaliomis sąlygomis sunaudoju apie 3,5-4,5 kg kombinuotųjų lesalų", - patarimais dalijasi ūkininkė Nijolė Milašauskienė iš Tauragės, kuri savo ūkyje sezono metu paaugina 15 000 viščiukų broilerių ir 10 000 dedeklių vištaičių nuo 1 d. iki 6 mėnesių.

Tauragiškė Nijolė Milašauskienė jau 10 metų auginanti viščiukus broilerius teigia, kad svarbu ne tik juos tinkamai lesinti, tačiau užtikrinti pakankamą kiekį švaraus vandens.

„Norint, kad viščiukai gerai augtų visada jiems duodu geriamo vandens, svarbu, kad vanduo būtų drungnas. Girdyklas plaunu mažiausiai kartą per parą, o vasarą ir dažniau. Viename litre vandens dažnai ištirpinu 50 g cukraus ir 1 g vitamino C. Visada pasižiūriu, kad viščiukai turėtų vandens ir lesalo, tačiau lesalo nakčiai stengiuosi daug nedėti, kad jie galėtų pailsėti ir suvirškinti tai, ką sulesė per dieną", - pasakojo ūkininkė.

Kokioje temperatūroje auginti?

Viščiukų auginimo specialistai rekomenduoja, kad patalpos, kuriose auginami broileriai, būtų nuolat vėdinamos, taip pat svarbu palaikyti ir nuolatinę oro temperatūrąatsižvelgiant į paukščių amžių: iki 7 dienų viščiukus reikėtų auginti 31-33 °C temperatūroje; truputį paaugusius (8-21 dienos) - 27-31 °C temperatūroje; iki 35 dienos paukštidėse reikėtų išlaikyti nuo 17 iki 21 °C. Kraiko temperatūra turėtų būti ne mažesnė nei 29 °C.

Taip pat reikėtų užtikrinti, kad viščiukams nepūstų skersvėjis. „Viščiukai broileriai yra labai jautrūs temperatūros kaitai, jiems pavojingi skersvėjai", - sakė ūkininkas Česlovas Tarvydas, kuris jau 15 metų augina viščiukus broilerius. Anot ūkininko, būtina vadovautis viščiuko laikymo rekomendacijomis, viename kvadratiniame metre galima laikyti iki 26 (1 kg sveriančių) viščiukų arba 16 (2 kg sveriančių) suaugusių viščiukų. Ypatingas dėmesys auginant viščiukus turi būti skiriamas ir šviesai.

Paukštidės temperatūra ir šviesos trukmė, priklausomai nuo paukščių amžiaus (kai viščiukų pjovimo masė 1,7-2,1 kg)

Paukščio

amžius (dienų)

Paukštidės temperatūra (°C)

Šviesos trukmė, val.

(Įjungta)

(Išjungta)

0-3

31-33

23-24

-

4-7

31-32

18

6

8-14

29-31

14

10

15-21

27-29

16

8

22-28

23-25

18

6

29-35

21-23

20

4

35-42

19-21

22

2

>43

17-19

22

2

„Žmonės kartais galvoja, kad jei jau nusipirko viščiukų, duoda jiems kokybiško lesalo, įpila švaraus vandens, tai jau jie augs kaip ant mielių. Kad viščiukai teisingai augtų, juos reikia stebėti: ar viščiukai nepradėję viduriuoti, ar neatsiranda liesų viščiukų, pats kelis kartus per dieną vis ateinu pažiūrėti, kaip jie juda ir kvėpuoja (ar ne žiopčioja). Jeigu matau, kad kažkas ne taip, pasitariu su paukštininkystės veterinarijos gydytojais, jie pataria, pamoko, ką ir kaip daryti", - sako viščiukus broilerius sėkmingai auginantis Česlovas Tarvydas.

„Kauno grūdų“ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos