Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Iš kanapių - aliejus, o vėliau - ir namas

Lazdijai. Šventežerio kaime kartu su seneliu Edmundu Henriku Jastramsku ūkininkaujantis 27-erių Linas Kreiza yra diplomuotas elektroninės aparatūros ir kompiuterinės technikos bakalauras. Nors specialybė jaunam vaikinui buvo prie širdies, grįžęs į kaimą tapo senelio puoselėjamo ekologinio ūkio perėmėju.

„Labai nežadėjau, kad grįšiu, bet kai reikėjo apsispręsti, ar liksiu Vilniuje, ar ūkininkausiu, pasirinkau kaimą. Pamaniau, būtų nuodėmė palikti likimo valiai tiek metų kurtą ūkį. Be to, labiau viliojo dirbti sau, o ne kokioje įmonėje", - sako Linas.

Paklausą turi spelta kviečiai

Bioversija 2024 04 15 m7

Šiek tiek padirbęs senelio ūkyje, vaikinas nusprendė įregistruoti ir nuosavą ūkį. Senelis perleido dalį žemės, šiek tiek jos pirko. Šiuo metu L. Kreiza dirba 76 ha, iš jų 25 ha - nuosavos. Augina daug javų, aliejinių augalų: kviečius, žieminius kvietrugius, avižas, žirnius, vasarinius rapsus, saulėgrąžas, grikius, kanapes, pupas.

Grūdus parduoda partneriams Vokietijoje. Vokiečiai moka brangiau nei Lietuvos supirkėjai. Paklausą ypač turi ,spelta kviečiai. Už jų toną Lietuvoje šiemet siūloma 2000 Lt. Už paprastus kviečius kaina perpus mažesnė. Linas prognozuoja, kad šiemet grūdų kainos bus didesnės negu pernai.

Kurie augalai geriausiai dera ekologiniame ūkyje, anot Lino, būtų sunku pasakyti, nes tai priklauso nuo to, kuriame lauke jie auginami.

Linas Kreiza su seneliu Edmundu Henriku Jastramsku drauge lanko kursus ūkininkams, dalyvauja lauko dienose

„Pernai kvietrugius auginau dviejuose laukuose. Iš 3 ha prikūliau 1 toną. Kitoje vietoje iš 70 arų - 3,5 tonos grūdų. Kai kurie laukai įmirksta vandens. Pernai buvo sudėtinga nuimti saulėgrąžų derlių, nes vyravo lietingas ruduo. Bebrai užtvenkė griovį - vanduo apsėmė nemažą plotą ir kanapių pasėlių. Iš 4 ha pavyko nuimti tik apie pusantro hektaro. Kombainas buvo įklimpęs tris kartus, vos pavyko ištraukti", - pasakojo Linas.

Pernai ūkininkas buvo pasėjęs ir pluoštinių kanapių. Seimas pluoštines kanapes pagaliau išbraukė iš draudžiamų auginti Lietuvoje augalų sąrašo, leido jas auginti.

Anot, L. Kreizos, kanapės derėjo neblogai, todėl šiemet gegužės mėnesį augalų plotus padidino pasėjęs 5 ha. „Pernai jos užaugo aukštos, vos pasiekdavau viršūnes ištiesta ranka. Šiemet sėjau aukštaūges, kurios irgi gerai auga. Jose mėgsta slėptis zuikiai, lapės, kartais matau galvą iš kanapių iškišusią ir stirną. Kanapių sėklas labai mėgsta paukščiai. Saulėgrąžų pernai nelesė, tik - kanapes. Matyt dėl to, kad jų sėklos labai vertingos, turi daug naudingų medžiagų. Išspaudos taip pat labai geras pašaras mėsiniams galvijams, sportiniams žirgams, nes sureguliuoja raumenų augimą", - dalijosi mintimis jaunasis ūkininkas.

Pirmieji kanapių auginimo metai buvo sunkesni, nes buvo daug neaiškumų. Pranešė, kad jas augina Valstybinei augalininkystės tarnybai, Žemės ūkio ministerijai, policijai. Šiemet, kai pradės žydėti kanapės, mėginius ims Augalininkystės tarnybos specialistai.

„Pernai buvo sunku susigaudyti, kada jos žydi. Atsirado žali pumpurėliai ir nesupratau, ar tai - jau žiedai", - su šypsena prisiminė kanapių auginimo pradžią Linas.

Kanapės, anot jo, - perspektyvus augalas. Greitai turėtų atsirasti ir perdirbimo pramonė. Iš kanapių spalių bus statomi šilti namai. Jų nepuls kenkėjai. Tokį planuoja pasistatyti ir Linas su drauge.

Populiariausias - linų sėmenų aliejus

Jaunasis ūkininkas su seneliu spaudžia kelių rūšių ekologišką šalto spaudimo nerafinuotąaliejų: saulėgrąžų, linų, kanapių, garstyčių ir rapsų, be jokių priedų. Bandė auginti ir dygminus, tačiau jiems Lietuvoje per mažai šilumos. Išspaustas aliejus buvo kartokas. Taip pat pernai augino sojas. Jos irgi nelabai derėjo prastose žemėse, augalus stelbė piktžolės.

L. Kreizos teigimu, gerą sojų derlių įmanoma pasiekti chemizuotame, bet ne ekologiniame ūkyje, kur nenaudojami pesticidai, trąšos. Be to, sojų aliejui spausti reikalingi specialūs presai", -sakė Linas.

Pagamintą ekologišką aliejų nuolatiniai klientai perka iš namų, taip pat ūkininkai jį parduoda Vilniuje „Tatulos programos" mugėse, ekologinėse įvairių miestų parduotuvėlėse. Natūralios kosmetikos gamintojas UAB „Kvapų namai" aliejų naudoja kosmetikos gamyboje. Aliejaus galima įsigyti ir internetinėse parduotuvėse.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto absolventas Linas Kreiza pasuko ūkininkavimo keliu, dirba 76 ha žemės

Populiariausias iš visų - linų sėmenų aliejus. Šį aliejų spaudžia kas dvi savaites. Jį pataria naudoti vieną mėnesį. „Rapsų aliejų spaudžiame rečiau, nes jo galiojimo laikas kur kas ilgesnis - apie pusę metų. Kanapių aliejaus kaina tris kartus didesnė, todėl ne kiekvienas gali daug jo įsigyti. Pastebėjome, jog yra žmonių, kurie perka vien tik rapsų, kiti - linų sėmenų, saulėgrąžų ar kitą aliejų. Beveik kiekvienas klientas turi savo mėgstamą.

Dėl realizacijos problemų nekyla, nes konkurencija nedidelė. Aliejaus gamintojų Lietuvoje daug, bet ne visi pasiryžta užsiauginti ekologišką žaliavą. Pradėjęs ekologinę veiklą, susiduri su begale kontroliuojančių institucijų reikalavimų ir didele dokumentacijos našta", - sakė jaunasis ūkininkas. Aliejaus gamybos sferoje sukasi ir Lino sesuo Justina, kuri rūpinasi produkcijos ženklinimu, pardavimu ir populiarinimu. Taip pat jai tenka dirbti su gausa dokumentų, kuriuos reikia parengti vykdant ne tik ekologinės augalininkystės, bet ir perdirbimo veiklą. Linas džiaugiasi, kad ekologinį ūkininkavimą pasirinko ir tėvai Nijolė ir Algirdas Kreizos bei pusseserė Agnė su vyru.

Žada auginti mėsinius galvijus

Jaunasis ūkininkas ateityje norėtų užsiimti mėsinių galvijų auginimu, todėl pritariantis idėjai Lazdijų rajone auginti aubrakus. ,,Jeigu bus parama šiems mėsiniams galvijams įsigyti, nemažai ūkininkų ryšis aubrakus pirkti iš Vokietijos ir auginti", - sakė L. Kreiza, negalėjęs kaip jaunasis ūkininkas pasinaudoti ES parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui, nes neaugino gyvulių. 2014-2020 metų laikotarpiu tikisi dalyvauti žemės ūkio valdų modernizavimo programoje.

,,Labai reikia traktoriaus, kultivatoriaus, sėjamosios, skutiko. Noriu pirkti naują techniką, su kuria mažiau vargo, nes galioja 3 metų garantija. Be to, ir dirbti kur kas patogiau, ne taip pavargsti, geresnis žemės įdirbimas. Nauja technika labai brangi, todėl jau nusiteikiau, kad teks kulniuoti į banką, nes su turimais pinigais neišsiversiu", - tvirtino L. Kreiza.  

Taip pat, anot jaunojo ūkininko, reikėtų atnaujinti aliejaus spaudyklą. Būtų gerai gauti paramą spaudimo įrangai atnaujinti. Iš pradžių aliejų spaudė savadarbe įranga. Pagal vieno žmogaus aliejaus spaudimo aparato pavyzdį, E. Jastramskui tokį patį pagamino giminaitis. Vėliau įsigijo čekų gamybos įrangą, kuri esą veikia dar geriau.

Linas Kreiza lanko įvairius kursus ūkininkams, dalyvauja lauko dienose, domisi temomis, susijusiomis su ekologiniu ūkiu. ,,Norėčiau daugiau sužinoti apie augalines apsaugos priemones nuo kenkėjų. Šiemet auginu pupas, kurias viename lauke masiškai puola amarai. Tuo tarpu kitame lauke - jų nė kvapo. Kiek žinau, kanapės, tabakas, dilgėlių ištraukos kai kuriuos kenkėjus atbaido. Visgi rapsus puolantis žiedinukas nelabai bijo augalinių priemonių. Tikiuosi, kad mūsų mokslininkai vykdo bandymus ir atras natūralių priemonių kovoti su kenkėjais, kurias galės naudoti ir ekologinių ūkių savininkai", - teigė jaunasis ūkininkas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos