Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Ideali komercinė karvė: sveika, vaisinga, lengvai veršiuojasi ir gera piendavė

Raseiniai. Kaip pieno ūkyje sumažinti metrito, laminito, ketozės ligų skaičių, teisingai pasirenkant bulius? Tuo tikslu viena iš pasaulyje pirmaujančių veislininkystės įmonių „Cooperative Resources International", bendradarbiaudama su ūkininkais, sukūrė idealios komercinės karvės (IKK) indeksą.

Lietuvoje viešėjo „Cooperative Resources International" (CRI) tarptautinių pardavimų vadovas Vilfridas Vatjesas (Wilfried Wattjes), dirbantis 25 Europos šalyse ir pats turintis 50 melžiamų karvių ūkį Vokietijoje. Lietuvos galvijų veisėjų asociacijos (LGVA) nariams jis pateikė apžvalgą, kokie duomenys ir savybės įtraukiamos į IKK indeksą, kam jis reikalingas ir viliasi, kad jų teorija pasitvirtins.

CRI yra sudariusi holšteinų veislės reproduktorių reitingą, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas ilgaamžiškumui, sveikatingumui, eksterjerui, tešmens savybėms ir produktyvumui. Dabar yra reitinguojami buliai su nauju veislinės vertės indeksu, vadinamuoju IKK. „Ūkininkams reikia, kad karvė lengvai sėklintųsi, lengvai veršiuotųsi ir būtų gera piendavė. Taip pat svarbus jos sveikatingumas, kad tarnautų kuo daugiau laktacijų. Taigi, idealios karvės indeksas pirmiausia yra ekonominis naudingumas ir efektyvumas, jos genetinis potencialas, kuris panaudojamas ateities genetiniams pokyčiams", - kalbėjo V. Vatjesas.

Bioversija 2024 04 15 m7

CRI tarptautinių pardavimų vadovas Vilfridas Vatjesas Lietuvos ūkininkams pasakojo, kokie duomenys ir savybės įtraukiamos į IKK indeksą ir kam jis reikalingas

IKK indeksas sukurtas panaudojus labai didelį duomenų kiekį, CRI duomenų bazėje yra per 26 mln. įrašų iš 4 mln. karvių. Kas mėnesį jie gauna informaciją iš 700 tūkst. karvių, dėl to labai svarbi produktyvumo kontrolė. Sudarant IKK indeksą, jiems buvo svarbu papildomi požymiai: karvių sergamumas metritu, subklinikine ketozė ir nagų ligomis. Kiti svarbūs požymiai - vaisa, veršingumas, melžimasis ir sveikatingumas - įtraukti į IKK subindeksus.

Svečias iš Vokietijos priminė, kad holšteinizacija prasidėjo 1960 m. Po dešimtmečio holšteinų veislės karvių buvo jau daugiau, o 1980 m. svarbiausiu rodikliu dar išliko produktyvumas. 1990 m., pasak lektoriaus, jau pradėtas kreipti dėmesys į eksterjerą, prasidėjo šou, pradėtos veisti aukštesnės karvės. „Bet šiandien vėl tapome pieno gamintojais. Visuose stambiuose ūkiuose svarbiausia yra ekonomika ir pieno kokybės rodikliai - riebalai ir baltymai", - teigė V. Vatjesas.

Kalbant apie karvių vaisą, 1960 m. ji buvo labai gera, bet 2003 m. tapo „minusine". Padėtį bandoma taisyti, bet tai užtruks ilgą laiką. „Klausėme didelių ūkių Amerikoje, kas jiems yra svarbu, ko jie norėtų iš mūsų. Atsakymas - nori produktyvumo, sveikesnių gyvulių, atsparių mastitui, kad būtų atvesta kuo mažiau negyvų veršelių, nes ši problema vis dar aktuali. Ir, aišku, nori geros vaisos, nes tai vienas svarbiausių dalykų pienininkystėje. Taigi, kurdami IKK indeksą, mes pailginome ūkinio gyvenimo trukmę, palyginti su bendrąja veisline verte, daugiau dėmesio kreipiame į somatines ląsteles ir dukterų vaisą, veršingumą. Svarbus melžimosi greitis, gyvulio temperamentas, ypač buliaus, veršiavimosi lengvumas", - apie CRI veislininkystės pasiekimus kalbėjo lektorius.

Taip pat įmonės mokslininkai atliko tyrimus, susijusius su metritais, subklinikine ketoze, ir nagų sveikatingumu. Tyrimams naudojo daug duomenų iš ūkių ir, pasirodo, problemų yra net pačiuose geriausiuose. „Nustatėme ir įsitikinome, kad kas yra genetiškai, tai galima pakeisti. Subklinikinę ketozę 12 proc. lemia paveldimumas, metrito - apie 7 proc., o nagų - daugiau kaip 16 proc. Taigi, jei naudosite teisingai parinktus bulius, turėsite mažiau problemų", - tvirtino gyvulininkystės specialistas.

Amerikos pieno ūkiai, norintys turėti produktyviausias karves, turi ir aukščiausias, kurių ūgis viršija 150 cm. Tačiau 30 metų stebėjimo duomenys, pasak V. Vatjeso, parodė, kad mažiausiai brokuojamos yra vidutinio ūgio karvės. „Mes radome koreliaciją tarp medžiagų  apykaitos ir kūno dydžio. Ilgiausiai gyvenančios ūkio karvės buvo vidutinio ūgio", - teigė jis. Pirmos ir antros laktacijos karvės, jo manymu, turėtų būti 140-150 cm, telyčios - 138-140 cm ūgio.

Pažiūrėjus į 25 proc. pačių geriausių pasaulio bulių reitingą, jie visi didina palikuonių ūgį, o naujajame IKK indekse jau numatytas gyvulio žemėjimas - karvei reikia gero tešmens, kojų, bet vidutinio ūgio. Aukštos karvės turi daugiau problemų dėl nagų sveikatingumo. „Taigi, jeigu naudosite bulius, kurių IKK indeksas yra aukštas, turėsite mažiau problemų dėl laminitų, karvės atsives mažiau negyvų veršelių. Tas pats ir dėl vaisos - aukšto IKK indekso buliai pasižymi geresne vaisa", - sakė pranešėjas, pridūręs, kad vaisą padidinus 5 punktais, ūkis per metus išloštų 100 Eur gyvuliui.

Ūkininkai teiravosi, kaip palyginti IKK indeksą su gyvulio pelningumo indeksu? Pasak V. Vatjeso, to negalima padaryti, nes dėmesys kreipiamas į visiškai skirtingus indeksus, kurie negali būti palyginti. IKK indeksas turi daugiau sveikatingumo požymių, daugiau dėmesio kreipia į dukterų vaisą, atsparumą mastitui, subklinikinei ketozei, nagų ligoms, veršiavimosi lengvumą, negyvų veršelių skaičių.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos