Ūkis
Į aruodus jau byra naujojo derliaus grūdai
2013-08-01

Ukmergė. Į grūdų sandėlius jau keliauja pirmasis šių metų derlius. Šiųmečio derliaus gausa supirkėjai nesiskundžia, tačiau prieš javapjūtę nusistoję lietingi orai menkina grūdų kokybę, o ir kainos gerokai atsilieka nuo pernykščių.

AB „Jonavos grūdai“ Ukmergės grūdų sandėliai iš augintojų grūdų patys nesuperka - priima saugoti iš žemdirbių ir yra sudarę sutartis su grūdus superkančiomis įmonėmis bei bendrovėmis. Pasak Ukmergės grūdų sandėlių vedėjo Alfredo Čekanavičiaus (nuotr.), pirmosiomis dienomis į sandėlius atvežta gerokai drėgnumo normas viršijančių grūdų.

Rapsų bazinis drėgnumas neturi viršyti 8,5 procentų. Tačiau į džiovyklas keliauja beveik 18 procentų drėgnumo grūdai. Šiukšlinių priemaišų taip pat kur kas daugiau nei leistina. Šiuo metui į Ukmergės grūdų sandėlius pristatyta apie 1900 tonų žieminių rapsų. Pernai tokiu pat laiku į aruodus buvo suberta mažiau - 1500 tonų.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Priimti džiovinimui, valymui ir saugojimui Ukmergės grūdų sandėliuose planuojama rapsus, IV klasės kviečius, rugius bei miežius.

„Pernai iki supirkimo kainos ne tik buvo aukštesnės, bet jos dar labiau kilo prasidėjus paruošų laikotarpiui. Šiemet jaučiama kitokia tendencija - supirkimo kainos kol kas mažėja", - sako A. Čekanavičius.

Dėl lietingų orų nukenčia grūdų kokybė, plinta ligos. A. Čekanavičius sako, jog šiemet jau pastebėta, kad javus „nuskriaudė" fuzariozė: šiluma ir drėgmė - tinkamos sąlygos šiai ligai plisti.

Varpų fuzariozės pažeisti grūdai būna daug smulkesni už sveikuosius, kaupia toksines medžiagas. Pagal nustatytas normas šios ligos pažeistų grūdų negali būti daugiau nei 1 procentas.

Ukmergės grūdų sandėlių aruodai talpina 12 tūkstančių tonų grūdų. Tačiau per visą javapjūtės laikotarpį priimama gerokai daugiau - mat išdžiovinti ir išvalyti grūdai iš karto išvežami į Jonavos elevatoriaus sandėlius, o į jų vietą keliauja kiti.

Šiemet Ukmergės grūdų sandėliai paruošų laikotarpį pradėjo atsinaujinę - modernizuotas džiovyklos šilumos generatorius. Tikimasi, kad darbai eisis ne tik sparčiau, bet ir ekonomiškiau bus naudojamos dujos.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai