Ūkis
Grūdų supirkimo įmonių laboratorijoms rekomenduojama atestuotis
2012-07-05

Kaunas, liepos 5 d. Artėjant naujojo derliaus grūdų supirkimui, žemdirbiams ir vėl tampa labai aktualu, kad būtų teisingai įvertinta produkcijos kokybė. Šiemetinė naujovė - rekomenduota atestuotis grūdus superkančių ūkio subjektų grūdų kokybės tyrimo laboratorijoms. Tad grūdų augintojai gali bent jau turėti daugiau garantijų, kad atestuotose laboratorijose grūdų ėminiai bus tiriami pagal visas taisykles ir paliekama mažiau vietos interpretacijoms.

Atestuotų laboratorijų sąrašas bus skelbiamas Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) tinklalapyje. Kol kas atestacijos pažymėjimai išduoti dviem laboratorijom, o prašymų atestuotis gauta nedaug. Kaip paaiškino VAT Augalininkystės produktų kokybės tyrimų laboratorijos vedėja Vida Timinskienė, vertinant laboratorijas, vykdoma ne tik dokumentų patikra, bet ir tikrinama bendra tvarka laboratorijoje: kokios schemos yra iškabintos, kokia informacija pateikiama grūdus pristatantiems žemdirbiams.

3 Paragrafas delaval

„Kai kur tos informacijos beveik nėra, kai kur pateikiama labai daug, tik reikia skaityti. Ypač svarbu atidžiai perskaityti sutartis, kurios pasirašomos su supirkėjais", - sako V. Timinskienė.

Žiūrima, kaip imami ėminiai, kaip formuojamas paros ėminys, ar teisingai jis saugomas. Tikrinama, ar teisingai dirbama su infrateku. „Dažniausiai daroma klaida, kad grūdai matuojami su visomis šiukšlėmis, ir teisinamasi, kad tiesiog nėra kada atskirti šiukšlių dėl didelių darbo krūvių. Reikėtų bent jau minimaliai nusijoti priemaišas", - sako V. Timinskienė. Taip pat pastebėta, kad nors pati įranga yra, bet trūksta jos kontrolės. Atestuojant laboratorijas tikrinami ir kokybės tyrimų (vadinamieji darbo) žurnalai - ar jie pildomi taisyklingai.

Atestacijos pažymėjimai išduodami trejiems metams. Tiesa, gavus skundų, VAT turi teisę atimti minėtą pažymėjimą iš laboratorijos, tačiau kitokios sankcijos ar baudos nenumatytos. Atestacijos pažymėjimą laboratorijoms siūloma pasikabinti matomoje vietoje, kad žemdirbiams ši informacija būtų žinoma.

„Tai, kad rekomenduojama laboratorijoms atestuoti, vertiname labai teigiamai. Bent jau bus pradėta dirbti pagal vienodas sąlygas. Žinoma, mes ir patys turime pareikalauti, kad grūdai būtų tiriami pagal visus reikalavimus. Bet juk ne kiekvienas žemdirbys drįsta pasakyti, kad pirma šiukšles nusisijokite, o tada dėkite į infrateką", - sako Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Romas Majauskas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate ŽŪM perkėlimą į Kauną?
Orai