Ūkis
Grūdų kokybės vertinimas šiemet didelių ginčų dar nesukėlė
2012-08-08

Vilnius, rugpjūčio 8 d. Derliaus nuėmimo metu, parduodant grūdus, padaugėja ginčų tarp grūdų pirkėjų ir pardavėjų dėl grūdų kokybės vertinimo ir atsiskaitymo už grūdus teisingumo. Javapjūtei įsibėgėjant iškilo pirmieji neaiškumai dėl glitimo kiekio ir kūlėtų grūdų, nors didelių nesutarimų dar nepasitaikė.

Pasak Valstybinės augalininkystės tarnybos Augalininkystės produktų kokybės tyrimų laboratorijos (skyriaus) vedėjos Vidos Timinskienės (nuotr.), dėl glitimo kiekio kviečiuose buvo gautas vienas bendras ūkininko ir supirkėjo kreipimasis, šįkart neteisus buvo supirkėjas.

Šiemet Vidurio Lietuvoje pasireiškė kūlės - ši javų liga jau buvo senokai matyta. „Gal supirkimo įmonės ir rasdavo tokių grūdų, bet iki ginčų su ūkininkais dėl jų neprieidavo. O šiais metais jau pasitaikė aiškiai kūlėtų grūdų. Dėl to didelių nesutarimų nebuvo, tik supirkėjai norėjo pasitikslinti, ar tikrai taip yra", - sakė laboratorijos vedėja.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Šiųmetė grūdų kokybės vertinimo tvarka nesiskiria nuo ankstesnių. Išlikusi ta pati ir įmonių kontroliavimo tvarka, tačiau Valstybinė augalininkystės tarnyba šiemet turi atestuoti įmonių, superkančių grūdus, laboratorijas. Keturios laboratorijos (AB „Kėdainių grūdai", KB „Kėdainių aruodai", Laimos Stonkuvienės agroserviso įmonės, UAB „Agrogimas") jau atestuotos, trims nurodyta pašalinti trūkumus.

Praėjusiais metais nesutarimų dėl grūdų kokybės vertinimo, V. Timinskienės teigimu, buvo daug. Augalininkystės produktų kokybės tyrimų laboratorijos specialistai vienoje laboratorijoje turėjo atlikti neplaninį patikrinimą, iki šiol tęsiasi ir vienas teismo procesas tarp grūdų pardavėjo ir supirkėjo.

„Vis dėlto tokių atvejų, kuriuos galėtume apiforminti kaip ginčą, nebuvo labai daug, nes dažnai būna neteisingai pateikiami mėginiai - nebūna ėmimo akto, parašų, kartais net nežinome, kas su kuo ginčijasi ir dėl ko. Bet tais atvejais, kai mes įsikišdavome, ginčai būdavo išsprendžiami įvairiai - ir ūkininkų, ir supirkėjų naudai", - aiškino V. Timinskienė, dar kartą atkreipusi dėmesį, kad ginčo atveju labai svarbu teisingai paimti ir pateikti mėginį.

Augalininkystės produktų kokybės tyrimų laboratorijos specialistai ir toliau tikrina grūdų analizatorius - „Infratec" prietaisus dėl jų parodymų teisingumo.

Anksčiau, kai iki 2010 m. dar veikė Valstybinė sėklų ir grūdų tarnyba, Augalininkystės produktų kokybės tyrimų laboratorijos specialistai važiuodavo į grūdus superkančias įmones, žiūrėdavo, ar jie teisingai atlieka tyrimus, paima kontrolinį mėginį, ar teisingai užpildo dokumentus. Tai dažniausiai inicijuodavo Žemės ūkio rūmai. Tarnybas sujungus, tokie vizitai nutrūko.

Valstybinė augalininkystės tarnyba informuoja, kad siekiant išvengti nesutarimų dėl grūdų kokybės įvertinimo tarp grūdų pirkėjo ir pardavėjo, grūdų pardavėjas ar jo atstovas, atvežęs grūdus į grūdų supirkimo įmonę, turėtų asmeniškai dalyvauti grūdų ėminio paėmime.

Jeigu pirkėjas ir pardavėjas nesutaria dėl superkamų grūdų kokybės įvertinimo, tyrimai kartojami dalyvaujant pardavėjui. Kai pardavėjui nepriimtini kartotinų tyrimų rezultatai, pardavėjas per parą (laiką skaičiuojant nuo kitos paros 0:00 val.) grūdų laboratorinį ėminį, įformintą aktu su dalyvavusių pusių parašais, įpakuotą į polietileninį maišelį ir uždarytą taip, kad maišelyje liktų kuo mažiau oro, užplombuotą bei apsaugotą nuo išorinių pažeidimų, pateikia Valstybinės augalininkystės tarnybos Augalininkystės produktų kokybės tyrimų laboratorijai. Grūdų kokybės tyrimų įkainius ir kitą informaciją galima rasti Valstybinės augalininkystės tarnybos internetinėje svetainėje www.vatzum.lt.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai