Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Cukrinių runkelių augintojams - purvo vonios

Vilkaviškis. Cukrinius runkelius auginantys ūkininkai pagal grafiką derlių į fabrikus veš iki sausio. Suvalkijos ūkininkams rudeninį derlių tenka traukti iš tiršto dumblo.

Kaip pasakoja ūkininkė Marija Totoraitytė, šįmet dėl per didelės drėgmės dalis laukų dar liko nesuarta, pasėliai irgi atrodo ne geriausiai. Apskritai, Klausučių ir Kybartų seniūnijos dalyje laukai atrodo ypač blogai.

Pakalbinti Rumokų bandymų stoties mokslininkai derliaus nuėmimo sąlygomis labai nesiskundžia, nors buvo atvejų, kad laukuose strigo krautuvai. Tačiau cukrinių runkelių pelningumas abejonių kelia. Kaip sakė mokslininkė Zita Brazienė, nuimti pavyko visus runkelių plotus. Derlingumas bandymų laukeliuose siekė 80-90 tonų iš ha, bendras iš gamybinių laukų - apie 60 tonų.

Bioversija 2024 04 26 m7

Cukringumas, esant tokioms orų sąlygoms, irgi palyginti neblogas - apie 16 proc. Atskirų veislių, pasėtų bandymų laukeliuose - iki 18 proc. Puvinių iš esmės nebuvo. Tačiau šįmet labai išplito lapų ligos, puolė rūdys.

Daug metų runkelius Vištyčio krašte auginę ūkininkai Onutė ir Arūnas Kartavičiai šios kultūros atsisakė. „Jau būtų reikėję investuoti ir į techniką, nes senoji nenaši, o supirkimo kaina nelabai tenkina. Augindavome per 40 ha runkelių, bet kasmet pelnas vis mažėjo ir mažėjo, kol supratom, kad uždirbti nepavyks. Šiemet dar ir gamta nuo ūkininkų nusisuko. Jau kelinti metai puikiai gyvename be cukrinių runkelių“, - sakė O. Kartavičienė.

Atsisakyti cukrinių runkelių auginimo kitąmet žada ir keli kiti stambūs ūkininkai. Alksnėnų ūkininkas Sigitas Žilinskas svarsto, jog jo laukuose šios kultūros auga irgi paskutinį kartą.

Ūkininkai teigė, kad kaina labai nedidelė, o vargo daug. Juolab, kad ir dėl atsiskaitymų nuolat reikia kovoti. Kėdainių ir Marijampolės cukraus fabrikams runkelius parduodantys ūkininkai sako, kad kėdainiškiai už žaliavą atsiskaito sąžiningai, tačiau Marijampolėje - geresnė kaina. Užtat čia su atsiskaitymais - gyvas vargas...

Šįmet senąjį pavadinimą susigrąžinęs Marijampolės cukraus fabrikas „Lietuvos cukrus" ūkininkams už derlių moka pagal tokią formulę: bazinė kaina - 26 eurai už toną. Jeigu ūkininkai bendrai fabrikui pristatys 300 tūkst. tonų šakniavaisių, jie gaus priedus - 0,50 euro už toną. Taip pat numatyti 0,62 euro už toną priedai už ypač ankstyvą arba vėlyvą saldžiųjų šaknų pristatymą.

Šįmet apskritai Suvalkijos cukrinių runkelių augintojams daug permainų. Metai prasidėjo su naujai išrinktu žemės ūkio kooperatyvo „Suvalkijos cukriniai runkeliai“ valdybos pirmininku, kuriuo tapo šakietis Almantas Pališkis. Kooperatyvas „Suvalkijos cukriniai runkeliai“ vienija 75 narius. Iš viso cukrinius runkelius į Marijampolę veža 125 ūkininkai. Nuo šių metų nebeliko kvotų cukraus gamybai, o derėtis teko jau su nauju „Lietuvos cukraus" generaliniu direktoriumi Augustu Obuchavičiumi.

„Lietuvos cukrus“, panaikinus ES kvotas, planuoja gaminti daugiau cukraus, todėl modernizavo įrenginius - dabar per parą galima perdirbti iki 2700 tonų cukrinių runkelių, o prieš metus - tik 2300 tonų.

Tiesa, kvotų panaikinimas ūkininkams reiškia supirkimo kainų kritimą. Europos cukraus fabrikai didina cukraus gamybą, tačiau baiminasi, kad dėl jo pertekliaus gali kristi kainos.

Ūkininkai teigė, kad cukrinių runkelių kaina šįmet nedidelė, o vargo daug. Žemdirbiai paskaičiavo, kad toną runkelių užauginti kainuoja 20-23 eurus, o fabrikas moka 26 eurus.

Nors stambieji ūkininkai kartais kalba su pesimizmo gaidele, smulkesnieji šįmet cukrinių runkelių plotus netgi padidino. Juos pradėjo auginti jaunieji ūkininkai. Pasėlių deklaravimo skaičiai rodo, kad šiais metais cukrinių runkelių Vilkaviškio rajone auginama daugiau negu pernai. Pernai deklaruota 1784, o šįmet - 2196 ha cukrinių runkelių pasėlių.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos