Ūkis
Česnakų derlius užderėjo vidutinis
2013-07-23

Ignalina. Liepos 22-ąją Ignalinos r. ūkininkaujantis Darijus Kazėnas pradėjo kasti česnakų derlių. Trijuose ha augę žieminiai česnakai užderėjo taip pat gerai kaip ir pernai, nors D. Kazėnas sako iš kitų augintojų girdėjęs nusiskundimų dėl pastebimai mažesnio šiemetinio derliaus.


Ūkininkas augina iš vietinių augintojų supirktus česnakus ir lietuviškus Žiemius. „Žieminiai česnakai – vieninteliai mano auginami augalai, jiems skiriu visą rūpestį, gal todėl ir užderėjo gausiai“, – svarsto D. Kazėnas. Nors česnakai jo ūkyje nuimami su svogūninių daržovių kasamąja, tačiau vis tiek reikia nemažai papildomų darbo rankų: česnakus reikės valyti, rūšiuoti, džiovinti.


Kaip nuspręsti, kada laikas nuimti česnakų derlių? Darijus sako, kad jis vadovaujasi klasikiniais nuo seno žinomais metodais: tiesiog reikia stebėti, kada nugelsta 2/3 lapų. Jei laukiama ilgiau, ropelės žemėje gali suskilti į atskiras skilteles: tada pasunkėja nuėmimas, prarandama prekinė išvaizda.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Darijus Kazėnas šiemet žieminius česnakus augino 3 ha plote


„Planavome kasti jau savaitgalį, bet planus pakeitė stipri liūtis. O dabar švystelėjusi saulė žemę pradžiovino, tad ėmėmės darbų“, – sako D. Kazėnas. Iš patirties ūkininkas žino, kad geriau kasti kuo sausesnėje dirvoje augančius česnakus, tada jie būna švarūs, lengviau nuvalomi ir greičiau džiūsta. Ropelėms džiovinti augintojas turi įsirengęs specialią džiovyklą su aktyvia ventiliacija ir oro pašildymu. Pasak ūkininko, džiovinant natūraliai, ne džiovykloje, nuostoliai neišvengiami – sugenda net iki pusės ropelių.


D. Kazėnas skaičiuoja, kad jei iš trijų ha prikastų 12 t jau sausos, išvalytos produkcijos, būtų patenkintas derliumi. Tai būtų keturis kartus daugiau, negu rudenį sunaudota sodinamosios medžiagos – trims ha jos prireikė 3 t. Ūkininkas vis dar eksperimentuoja su sodinimo tankumu, tad vienur česnakų skilteles sodina tankiau, kitur – rečiau.


Dalį produkcijos D. Kazėnas planuoja parduoti, nemažai jos jau iš anksto yra užsakyta. Kaina dar nesuderėta, bet tikrai nebus mažesnė negu pernai – tuomet už česnakų kg jis gavo 8 Lt. „Česnakai reikalauja daug darbo sąnaudų, juos užauginti tikrai nėra pigu“, – sako ūkininkas. Kokybiškiausios skiltelės bus paliktos sėklai – rudenį D. Kazėnas planuoja užsodinti 4 ha česnakų.


Dar didesnį žieminių česnakų plotą – net 5 ha – šiemet užaugino Kėdainių r. ūkininkas Saulius Dambrauskas. Tačiau ūkininkas sako, kad derliaus sulaukė vos ne perpus menkesnio, negu tikėjosi. Jis išbandė auginti dviejų ispaniškų veislių žieminius česnakus ir viena iš jų pasirodė visiškai netinkama mūsų sąlygomis.


„Gal ir patirties dar pritrūko, reikėjo atidžiau dirvas parinkti“, – svarsto ūkininkas. Visi česnakai jau nukasti, dabar džiovinami ir ruošiami prekybai. Kadangi ūkininkas augina ir daug svogūnų bei bulvių, turi užmezgęs neblogus ryšius su prekybos tinklais, tikisi, kad česnakus realizuoti pavyks be problemų. „Kad ir nelabai pasisekė pirmaisiais metais, bet nenuleisiu rankų, auginsiu ir toliau. Juk kaupdami patirtį ir iriamės į priekį“, – optimistiškai nusiteikęs S. Dambrauskas.


Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto (SDI) Daržo augalų selekcijos sektoriaus vedėja Rasa Karklelienė pastebi, kad šie metai nebuvo itin palankūs česnakams augti. Sėkliniuose ir bandymų plotuose sulaukta mažesnio derliaus negu pernai.


Mokslininkė Rasa Karklelienė pastebi, kad šiemet česnakų derlius – vidutinis, nėra toks geras, kokiu augintojai džiaugėsi pernai


„Galbūt gausų derlių subrandinti česnakams sutrukdė lietus, nesiliovęs pagrindinio augimo metu. Lietus neleido česnakams sukaupti pakankamai maisto medžiagų, todėl galvutės užaugo mažesnės. Be to, kai kurie plotai užmirko, o to česnakai iš viso nepakenčia“, – galimas derliaus sumažėjimo priežastis vardija R. Karklelienė.


Pasak mokslininkės, šiuo metu SDI turi pasiūlyti augintojams B ir C kategorijų lietuviškos žieminių česnakų veislės Žiemiai sodinamosios medžiagos. Teoriškai česnakai mūsų šalies sąlygomis galėtų subrandinti net 15–20 t/ha derlių, o tikėtis 10–12 t/ha derliaus yra visiškai realu.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai