Ūkis
Ar ankstinti srutų laistymo laiką?
2015-03-02

Vilnius/Kaunas. Nors srutas laistyti dar ne laikas, gamtosaugininkai užfiksuoja vis daugiau šių pažeidimų. Kadangi srutų talpyklos jau artipilnės, o sniego ir įšalo bemaž nelikę,  ūkininkai svarsto, ar nevertėtų šį pavasarį paankstinti skysto mėšlo ir srutų laukuose paskleidimo laiką. Specialistai pataria dėl atšilusių orų neapsigauti, ir nedaryti skubotų sprendimų, kurie pakenktų aplinkai.

Aplinkos apsaugos agentūrų specialistai vis dažniau suka ratus apie ūkininkų laukus, nes daugėja atvejų, kai ūkiuose nepaisoma mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų, skystas mėšlas ir srutos vežamos ir išlaistomos žemdirbystės laukuose. Panašaus pobūdžio pažeidimų užfiksuota Vilkaviškio, Šiaulių, Utenos ir kituose rajonuose.

Pagal Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašą draudžiama mėšlą ir (ar) srutas skleisti nuo lapkričio 15 d. iki balandžio 1 d., išskyrus atvejus, kai aplinkos ir žemės ūkio ministrų atskirame įsakyme, atsižvelgiant į konkrečias pavasario ir (ar) rudens hidrometeorologines sąlygas, yra nustatyta kitaip. Visais atvejais draudžiama mėšlą ir (ar) srutas skleisti ant įšalusios, įmirkusios ir apsnigtos žemės.

Viena iš priežasčių, kodėl ūkininkai nepaiso šių reikalavimų - per žiemą pripildytos srutų kaupyklos. Nors užsitęsę rudeniški orai leido pratęsti tręšimo sezoną dvi savaites, akivaizdu, kad šilta žiema pasidarbavo, kad srutų talpyklos vėl būtų artipilnės. Ūkininkų manymu, pakartoti rudens scenarijų ir pakeisti numatytą terminą, būtų galima ir dabar, nes pavasaris šiemet labai ankstyvas.

Prienų rajono Gerulių kaime ūkininkaujančio Algimanto Mieliausko manymu, reikia naudotis gamtos suteikiamomis lengvatomis. „Mano paties ūkyje bėdos nėra, srutos kauptuvuose telpa, bet jeigu toks ankstyvas pavasaris, pati gamta leidžia, kodėl tuo nepasinaudoti?" - svarsto ūkininkas.

Tokiai nuomonei pritaria ir Jurbarko rajono Liudvinavos kaime ūkininkaujantis Saulius Ivaškevičius, kuriam srutų skleidimo laukuose termino paankstinimas būtų visai naudingas: „Jei sąlygos leidžia - gerai, kad toks leidimas būtų išduotas dar iki balandžio pirmos. Žiema buvo gana šlapia, ne tiek snigo, kiek lijo, todėl ir daugiau paviršutinio skysčio atsirado talpyklose. Jau beveik siekia viršų, kuo anksčiau išvešime, tuo geriau".

Įsakymo projektą dėl tręšimo laikotarpio pratęsimo rengia Žemės ūkio ministerija, įvertinus žemės ūkio subjektų poreikius.  ŽŪM Agroaplinkosaugos ir ekologinio ūkininkavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Jolanta Lapinskienė sako, kad ministerija siūlymų dėl srutų ir skysto mėšlo paskleidimo laikotarpio paankstinimo iš ūkininkų organizacijų negavo. „Kol kas jokių prašymų ir kreipimųsi šiuo klausimu nesulaukėme. Paprastai tokį siūlymą pateikia mūsų socialiniai partneriai, o tada jau mes svarstome, ar tam yra pagrindo. Situacija kiekviename regione yra skirtinga, o sprendimas priimamas ne atskiram regionui. Yra buvę atvejų, kai pavasarį srutų ir mėšlo paskleidimo terminas buvo paankstintas, tačiau ne ilgiau kaip dvi savaites. Dabar dar ankstoka vertinti, nes remiamės orų prognozėmis, meterologiniais duomenimis", - sako J. Lapinskienė.

Neskubėti priimant sprendimus pataria ir Aleksandro Stulginskio universiteto dirvožemininkai ir agrochemikai. Jų tikinimu, keisti mėšlo ir srutų paskleidimo laikotarpį nėra tikslinga, nes klimato sąlygos Lietuvoje pastaraisiais metais yra labai nepastovios, o tręšiant srutomis ir mėšlu reikia elgtis atsakingai ir apdairiai, kad nebūtų žalos gamtai. Jeigu galima rinktis, kokiu metu - rudenį ar pavasarį - tręšti, patartina rintis pavasarį.

„Lietuvos klimato sąlygomis, atsižvelgiant į hidroterminį režimą ir metinį atmosferinių kritulių pasiskirstymą, ekologiniu atžvilgiu tręšti mėšlu dirbamus laukus saugiau pavasarį, nes įterptus su mėšlu cheminius elementus augalai vegetacijos pradžioje juos efektyviai panaudoja savo mitybai. Be to, kritulių filtracija gegužės-rugpjūčio mėnesiais nėra labai didelė, todėl mėšlo poveikis paviršinių ir gruntinių vandenų kokybei teoriškai ir praktiškai yra minimalus", - tikina mokslininkai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks Jūsų pomėgis laisvalaikiu?
Orai