manoukis new-logo.jpg
Rugpjūčio 19 d., šeštadienis
     
Naujas DARBO KODEKSAS - iššūkiai agroverslui

Skaitykite daugiau: http://manoukis.lt/mano-ukis-zurnalas
Naujas DARBO KODEKSAS - iššūkiai agroverslui

Skaitykite daugiau: http://manoukis.lt/mano-ukis-zurnalas
Naujas DARBO KODEKSAS - iššūkiai agroverslui

Skaitykite daugiau: http://manoukis.lt/mano-ukis-zurnalas
Grikių derliui nuimti - tinkama technologija ir technika

Skaitykite daugiau: http://manoukis.lt/infoparduotuve?shop=1&id=93
Grikių derliui nuimti - tinkama technologija ir technika

Skaitykite daugiau: http://manoukis.lt/infoparduotuve?shop=1&id=93
Grikių derliui nuimti - tinkama technologija ir technika

Skaitykite daugiau: http://manoukis.lt/infoparduotuve?shop=1&id=93

NAUJIENOS >

Pakilusi pieno supirkimo kaina sektoriui kylančių grėsmių nesumažino

2017-08-10
Pakilusi pieno supirkimo kaina sektoriui kylančių grėsmių nesumažino

Kaunas. Pieno sektoriaus padėtis šiais metais jau geresnė, tačiau ilgalaikė perspektyva miglota. Taip Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) tarybos posėdyje teigė jos pirmininkas Jonas Vilionis, išvardijęs, kas kelia didžiausią nerimą. Pagrindo nerimauti turi ir pieno perdirbėjai.

Pasak J. Vilionio, šiemet situacija geresnė ir tai džiugina: kilo pieno supirkimo kaina, yra didelis žaliavinio pieno poreikis, jo ieško ne tik Lietuvos, bet ir Lenkijos įmonės. Tačiau, regis, tai ir visos geros žinios.

Negeras ženklas, kad jau keliuose aukcionuose krenta pieno miltelių kaina. „Tikimės, kad tai laikinas reiškinys", - tarstelėjo J. Vilionis. Pieno supirkimas mažėja, nes mažėja ir karvių, ir jas laikančiųjų skaičius. Be to, vis dar daug pieno įsivežama iš Latvijos ir Estijos.

Padėties nelengvina ir vadinamasis pieno įstatymas, sudėliojęs, anot J. Vilionio, ūkininkus „į lėkšteles". Lietuvoje vidutinė pieno supirkimo kaina, kaip ir išmokos, vis dar mažiausios visoje ES, o išmokas dar mažina paramos iš pirmojo į antrąjį ramstį perkėlimas, pirmųjų ha išmokos. „O jeigu dar mokesčių politika keisis... Esame spaudžiami iš visų pusių, taigi, labai džiuginančių naujienų nematau", - konstatavo J. Vilionis.

Amžinas klausimas, kaip padaryti, kad visiems būtų gerai - gamintojui, perdirbėjui, prekybininkui, kad pieno gamintojų uždarbis grandinėje nebūtų mažiausias, o prekybininko - didžiausias, lieka be atsakymo.

Pagal statistiką, pieno gamintojų pajamos 2017 m. padidėjo, bet tai nėra pagrindinis motyvas nusprendusiems atsisakyti pieno gamybos - pieno supirkimo kaina vis dėlto nėra tokia, kad vaidintų didelį vaidmenį.

Kadangi šalyje pieno gamyba mažėja, perdirbėjams trūksta žaliavinio pieno, jie priversti daugiau jo importuoti. LPGA posėdyje dalyvavęs žemės ūkio ministras Bronius Markauskas prasitarė, kad perdirbėjai yra sunerimę - jų ateitis neatrodo labai šviesi, nes įsivežti pieno gali nebebūti iš kur. Estai pradeda vykdyti panašų projektą kaip „Pienas LT", į Latviją žvalgosi stiprios pasaulio pieno pramonės įmonės „Valio", „Arla".

„Tad tik laiko klausimas, kada iš Latvijos ir Estijos nebepavyks įsivežti pieno. O ir lenkai, mano akimis, turi daug ambicijų Lietuvos pieno rinkoje, panašu, kad jie gali elgtis taip pat, kaip kažkada Lietuvos perdirbimo įmonės Latvijoje ir Estijoje - už žaliavą mokės daugiau, pieno produktų įveš daugiau ir pigiau, taip žlugdydami pirmiausia mūsų šalies pieno perdirbėjus", - sakė ministras ir perspėjo, kad ūkininkams tuo nereikėtų džiaugtis, nes kol yra konkurencija, tol galima tikėtis didesnės kainos už parduodamą pieną.

Situacija nėra paprasta, ir jeigu prasidėtų įtampa dėl žaliavos trūkumo, perdirbimo įmonių veikla gali pradėti strigti, vėluos atsiskaitymas už pieną, iškils bankroto grėsmė. „Yra pavojus, kad Lietuva taps pieno žaliavos, kaip ir grūdų, eksportuotoja. O juk pieno sektorius hektarui sukuria daug daugiau pridėtinės vertės, bet jeigu neliks perdirbimo, eksporto, tai ir pridėtinės vertės neliks", - galimas grėsmes vardijo žemės ūkio ministras.

Todėl jis ragino visiems sutarti dėl ateities strategijos, kurios projektą yra pasiūlęs „Pienas LT" valdybos pirmininkas Naglis Narauskas. „Bet kol kas mums nepavyksta susitarti nei tarpusavyje, nei su pieno perdirbėjais, drįsčiau sakyti, kad ir pati ministerija neužima aiškios pozicijos, - atvirai kalbėjo B. Markauskas. - Bet iki gruodžio 1 d. privalome parengti strategiją ir, tikiuosi, ji bus parengta."

Ministras pripažino, kad Žemės ūkio ministerija neturi pakankamai svertų paveikti pieno sektoriaus situacijos. Tik bando sudėlioti prioritetus, pasirūpinti, kad parama pasiektų pieno sektorių. Tad pieno sektoriaus strategija, jeigu dėl jos sutartų visi sektoriaus dalyviai (pieno gamintojai, perdirbėjai, valstybės institucijos, atsakingos už reguliavimą ir turinčios įtakos ūkininkų gyvenimui, mokslo atstovai) galbūt suteiktų daugiau galimybių ir ministrui belstis į tam tikrųjų instancijų duris.  Šio projekto svarbiausi tikslai - kad visi sektoriaus dalyviai būtų patenkinti ekonomine nauda, kad didėtų pieno sektoriaus indėlis į valstybės BVP, kad būtų efektyviai naudojami valstybės resursai (žmonės, pinigai, žemė) ir kt.

„Pinigų visiems neužtenka, ir strategija reikalinga tam, kad nueitume pas premjerą, į Vyriausybę ir galėtume pasakyti, kad yra rimta grėsmė ne tik šalies žemės ūkiui, bet ir visai ekonomikai. Jeigu sektorius ir toliau taip trauksis, nebeliks eksporto, nors turime daug naujų gerų rinkų, - kalbėjo ministras B. Markauskas ir atvirai pridūrė: - Mūsų turimų priemonių, pinigų ir galimybių neužtenka, kad išlaikytume ūkininkus pieno gamybos sektoriuje, kad jie investuotų ir didintų ūkius bei pieno gamybą." 

Vienintelė paguoda - dėl pieno gamybos mažėjimo jo supirkimo kaina neturėtų kristi. Šiemet pirmą kartą pieno kainų sezoniškumas, anksčiau nuolat naudotas ir perdirbėjų labai mėgstamas argumentas, negaliojo. „Tikiuosi, Lietuva nebus stebuklų kraštas ir perdirbėjai vasarą nenumušinės kainų", - vylėsi ir ministras.  

Šių metų birželį vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina Lietuvoje buvo 266,4 Eur/t. Įmonių pateiktais duomenimis, liepą natūralaus pieno supirkimo kaina didėjo apie 1,4 proc., numatoma kaina - apie 270 Eur/t. ES vidutinė kaina - 330 Eur/t.

2017 m. sausį-birželį buvo importuota 196,49 tūkst. t žalio pieno (19,9 proc. daugiau, palyginti su praėjusiais metais), importuoto pieno kaina buvo 317 Eur/t. Importuoto pieno perdirbimas sudarė 24,2 proc. viso perdirbto pieno Lietuvoje.

2017 m. sausį-birželį buvo eksportuota 36,03 tūkst. t žalio pieno (12,3 proc. mažiau, palyginti su praėjusiais metais), eksportuoto pieno kaina buvo 331,1 Eur/t. Pieno eksportas sudarė apie 5,5 proc. nuo viso supirkto žalio pieno.

Žalias pienas buvo eksportuotas į Lenkiją, Latviją ir Estiją.

MŪ inf.

Leistini formatai: jpg, jpeg, png, flv.

Leistinas dydis: 20M.


Komentarai

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams. Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę. • smulkioji(130.227.140.10)
  esu smulkaus šeimos ūkio savininkė, laikanti kelias karves ir norinti modernizuoti ūkį, kad pereiti prie gamybos ir produkciją pardavinėti tiesiogiai be tarpininkų. Tačiau tokiam smulkiam ūkiui kaip mano (VED iki 8000eur ) labiausiai pagalius į ūkio plėtrą kaišioja pati ŽŪM. Smulkiems ūkiams ir taip aišku, kad ministerija veikia pagal stambiųjų ūkių atstovų (LŪS, LŽŪBA ir kitas organizacijas vienijančias stambius žemvaldžius) paliepimus. T.y. nutarta nebeorganizuoti priemonės šaukimo pagal parama smulkiems ūkiams, kad smulkieji visai išnyktų nuo kaimo, ir jie galėtų smulkiai supirkti žemes Pastebėjome jog 2017-08-04 ministro buvo pasirašytas įsakymas 3D-517, kuriuo patikslinamos lėšos paramai smulkiems ūkiams ir nurodoma jog 2017 metais skiriama 14 mln. eur. Tačiau ŽŪM neigia, jog šiais metais bus organizuojamas kvietimas šiai priemonei. Pinigai eilutėje nurodyti, bet paramos smulkiems ūkiams nebus. Svarbu dokumentuose ir statistikoje matytųsi kad bent popieriuje smulkieji buvo paremti.. Būtų labai džiugu jei kuris iš Jūsų žurnalistų užsiimtų atlikti tyrimą/parengtų straipsnį kieno užsakymu žlugdomi smulkūs ūkiai. Spaudoje akcentuojama jog remiami smulkūs ūkiais, tačiau jei nebus organizuojamas kvietimas pagal šią priemonę šiais metais, smulkūs ūkiai tikrai bus nuskriausti ir dar labiau didės emigracija bei kaimų tuštėjimas. Visi akivaizdžiai mato, jog sugebama rasti papildomų pinigų žemės ūkio modernizavimo priemonei, kad paremti stambius ūkius, o smulkūs - šeimos ūkiai pamirštami..
 • Joo(78.61.120.129)
  Viskas Lietuvoje sukta ir kreiva kaip ir paties Lanzbyyrgio nuotrauka. Ir žmonės nebesusigaudo, kas tiesa kas melas, šioj kreivų veidrodžių vagių karalystėj.
 • Joo(78.61.120.129)
  Žinoma kad nieko negali, kai aplink vien vagys ir dar pats auksčiausias prie tokių prisiskiria. Išmeta vieną kitą dėl "pakazuhos" iš barsčių, bet ir tai, labiau dėl asmeninių ar politinių nesutarimų.
 • balu.(86.38.106.149)
  užsirašykit ant kaktos,kad ministerija nieko negali. skęstančiūjų gelbėjimas-pačių reikalas.taigi sukitės kaip išmanot. o žū ministras tegu važiuoja stažuotis pas šlėktas ar gudus.
 • Vvukis(90.137.62.47)
  Ką beišrinktų lietuviui vistiek bus blogai nes patys nežino kas yra gera valdžia.
 • Joo(78.61.120.129)
  Svarbu gerai žinoti ko tikrai nerinkti. Tik asilai lipa ant to paties grėblio.
 • margarita(86.38.223.133)
  na - imoniu tai gali ir nereiketi ,bet pieno visada reikes imonems,taigi tegul susitvarko vadyba ir visa kita aparata ir bus is ko kelti kainas.
 • Vvukis(90.137.62.47)
  Tai o ką vietoj jų norėtut matyt?
 • u(78.61.94.221)
  VUVUKI ar dar neaišku kad valstiečiams pirma ir PASKUTINĖ gausi kadencija daugiau jie nesurinks net 5 procentų ATA jiems
 • Vvukis(90.137.62.47)
  Įdomu kokią dar valdžią rinktūsi ūkininkai?
 • zita.(86.38.106.149)
  ž ū ministerija neturi pakankamai svertų paveikti pieno sektoriaus situacijos ar dar neaišku ?
 • na(78.58.95.215)
  kad ministras su pieno sektoriumi susijęs,visiems aišku. Juk antra kadencija nenusišviečia,tad savo ūkiui reikia sudaryti kuo geresnes sąlygas. Bet daryk nedaręs,mokesčiai viską surys. O išmokų suvienodinimo net nenusimato,tik reikalavimai pagal ES reglamentus. Mūsų perdirbėjai taip pat labai smulkūs pagal didesnes šalis,jiems taip pat nelengva konkuruoti. Čia tas pats kaip mažas ir didelis ūkininkas. Aš ne už perdirbėjus,bet jei juos labai prispausime,bus kaip su bankais-ateis užsienio įmonės.Galime jiems tapti ir nereikalingais,tad iš dalies ministrą suprantu-galime nukirsti šaką ant kurios visi sėdime,nereiks nei mūsų pieno ,nei įmonių. Konkurencija didžiulė.
 • Joo(78.61.120.129)
  Pradeda rastis mąstančių. Kad būt toks vidurkis manau kai kas ir po 50 centų gauna. nes daugumoje yra smulkūs ūkiai , o tokiam vidurkiui pasiekti reikia daug pasistengti.
 • ukiniks(188.69.194.78)
  Ir ką gi pasiūlysi vietoj Gribauskaitės?
 • Vvukis(90.137.62.47)
  O aš manau kol bus tokių rūnkelių su vatinėm galvom tol ir bus toks žemės ūkis.
 • Ble(78.63.49.45)
  Visi svolačiai tiek tas ministras tiek visi Vilioniai sėdi perdirbėjų kišenėj.Ryte pavalgė torčiuko pasidalino krepšelį ir išėjo liaudžiai giesmelių giedot kaip kyla parduotuvėse pieno kainos,nes brangsta žaliava.Dabar dabaiginėja savo pinigiasiurbį Pienas LT .Rojus......Kur logika savo pieno ūkius naikina iš latvių perka 0,26cn. ir kur traukia tuos tokius vidurkius jei pagrindas 0,23cn.Mano nuomone kol Grybauskytės neišpusim lauk Lansbirginių orgijom galo nebus....
 • Joo(78.61.120.129)
  Galvijų supirkėjai kaip ir pieno supirkėjai kainas diferencijuoja. Ir žinoma ministras ko gero patenka į aukštesnį lygį, ir tai iš dalies jį tenkina. Nebus taip, kad Lanzbyyrgio vagys save skriaustų.
 • ūkininkė2(84.46.218.173)
  mūsų vadas(p.Vilionis) tik ir ieško galimybių kaip palengvinti perdirbėjų naštą.Kokiu tikslu sušauktas tarybos posėdis--pasakyti.kad perdirbėjams trūksta pieno,tegul moka kaip pridera,tada tikrai padėtis pasikeis.Galvijų supirkėjai, baigiantis ganymo sezonui, jau muša kainas,nors jautienos paklausa didžiulė.Ir kada išbrisime iš to supirkėjų nežaboto gobšumo,koks ministras ryšis permainoms-neaišku.
 • ukininkas(188.69.194.116)
  žada apkrauti mokesčiais ir nori,kad ūkininkai investuotų į pieno gamybą,tik nepaaiškina iš ko investuot.
 • Pienui valio(89.249.84.234)
  Labai jau jaučiasi, kad ministras pats tiesiogiai susijęs su pieno sektoriumi ir atsiriboti, kaip Greta nuo nuomoto automobilio, nelabai turi galimybių, kaip ir atleidžiamas NŽT vadovas, kuris yra nuolatiniame interesų konflikte, vadovaudamas įstaigai. Tad blaivaus proto visiems.
 • Joo(78.61.120.129)
  Jei visiems Lietuvos ūkininkams mokėtų po 317 eur/ton, pieno netrūktų, net emigracija sustotų. Bet kur tau, negi Lanzbyyrgio vagys iškentės nevogę.
RSS naujienų prenumerata

Here you can play mega moolah slots online or visit this site about online casinos at Australia aucasinosonline

.