Technika
Žemaitijos ūkyje pristatyta pašarų ruošimo technika
2013-10-29

Telšiai. Pieno ūkio savininko Jono Živatkausko karvių banda šiemet gerino produktyvumo rekordus. 210 melžiamų karvių laikantis Upynos ūkininkas neabejoja, kad gerą primilžį daugiausia lemia visavertis pašarų racionas, modernios šėrimo technologijos ir pažangi technika.

Pašarus ūkyje J. Živatkauskas užsiaugina pats. Visus raciono pašarus jis ruošia ir karvėms išdalija su maišytuvu-dalytuvu Siloking Taarup. Visa būtiniausia pašarų ruošimo technika ir buvo demonstruota šiame ūkyje surengtoje bendrovės „Dotnuvos projektai" lauko dienoje.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Pašarų ruošimo technologijos demonstruotos Jono Živatkausko (centre) pieno ūkyje

Ūkyje demonstruoti du maišytuvai-dalytuvai Siloking Taarup  - 16 m3 ir 14 m3. Jų paskirtis - skirtingus raciono pašarus susmulkinti,  tolygiai sumaišyti ir išdalyti, kad karvės negalėtų išsirinkti atskirų pašarų mišinio komponentų.

Į lauko dieną atvykusiems ūkininkams buvo pademonstruotos Vokietijoje gaminamo Siloking Taarupmaišytuvo-dalytuvo techninės galimybės

Pasak „Dotnuvos projektų" vadybininko Romualdo Mankevičiaus, 14 m3 maišytuve-dalytuve įrengtas galinis iškrovimo transporteris. Tokiu būdu yra galimybė paruoštą pašarų mišinį išdalyti iš karto į abi šėrimo tako puses, t. y. per maišytuvo priekyje dešinėje  esančias iškrovimo duris pašaras paduodamas į vieną pusę, o tuo pat metu galinio transporterio pagalba mišinys iškraunamas į kitą pusę.  

„Transporteris maišytuve gali būti sumontuotas ir priekyje, gali būti išstumiamas į šoną ir pasikeliantis kampu, jeigu jis būtų naudojamas senoje fermoje su ėdžiomis. Gali būti montuojamas ir atlenkiamas transporteris, kuris būtų reikalingas fermoje su plačiu šėrimo taku", - aiškino technikos pritaikymo galimybes R. Mankevičius.

Romualdas Mankevičius akcentavo, kad kiekviena pašarų maišymo ir dalijimo mašina turi būti pritaikyta kiekvienai fermai pagal plotį, aukštį, šėrimo taką, todėl kiekvienam tvartui yra parenkama individuali technika

Siloking maišytuvai turi dviejų greičių maišymo sistemą - sraigė sukasi 17 arba 33 aps/min. greičiu. 14 m3 maišytuve yra 10 peilių, kurių atakos kampas gali būti reguliuojamas. Įmontuotos elektroninės svarstyklės rodo, kiek pašaro pakrauta, kiek yra žolės siloso iš tranšėjos, kukurūzų siloso ir pan. Gali būti įmontuojamos ir programuojamos svarstyklės - jeigu kiekvieną kartą pašaras į maišytuvą dedamas ta pačia seka, garsinis signalas informuos, kad vienos ar kitos rūšies pašaro jau gana. Taip pat galima visus svarstyklių duomenis bevieliu ryšiu perduoti į fermos kompiuterį.

Danijoje gaminamas ritinių smulkintuvas Kverneland Taarup praverčia senesnėse fermose,kuriose dėl didesnių gabaritų nėra galimybės panaudoti maišytuvo. Šis agregatas taip pat palengvina gyvulių šėrimo procesą. 3 m3 ritinių smulkintuve įrengtos hidrauliškai atsidarančios galinės durys, kurios pasiima ritinį. Priekyje yra smulkinimo būgnai, priklausomai nuo poreikio, gali būti įtaisyti 14 arba 28 smulkinimo peiliai. Smulkinimo intensyvumas reguliuojamas keičiant atstumus tarp smulkinimo būgnų ir reguliuojant dugne esančio tiekimo transporterio greitį .Yra 1,55 m skersmens išmetimo ratas su 6 mentimis, kuris susmulkintus šiaudus išmeta per iškrovimo vamzdį. Jis sukasi 360o kampu, todėl yra labai patogus smulkintiems šiaudams paskleisti, tai itin praktiška mėsinių galvijų ūkiams. Galimas ir šoninis šiaudų išmetimas, kuris juos nusviedžia iki 18 m. Visą ritinį į priekį traukia dugninis transporteris, valdomas hidraulinio variklio.

Ritinių smulkintuvasKverneland Taaruppraverčia senesnėse fermose, kuriose nėra galimybės panaudoti maišytuvo

Lauko dienoje praktiškai parodyta, kaip pritaikyti krautuvą Schäffer 5390 Z. Lankstinis krautuvas  Schäffer - didžioji šio sezono bendrovės naujovė. Parodoje „Sprendimų ratas 2013" bendrovė „Dotnuvos projektai" už modelį Schäffer 3550 gavo apdovanojimą.

Pasak bendrovės vadybininko Gintaro Sprindžiūno, nuo kitų lankstinių krautuvų Schäffer skiriasi tuo, kad centrinė jo jungtis nereikalauja nuolatinės priežiūros.Jungčiai suteikiama 3 tūkst. valandų arba 3 metų garantija. Tai kompaktiški, manevringi krautuvai, juose galima montuoti variklius nuo 20 iki 210 AG, keliamoji galia - nuo vienos tonos iki 5, kėlimo aukštis - iki 7 metrų.

Schäffer yra universali mašina, prie kurios galima kabinti įvairius priedus: įvairaus dydžio kaušus, medienos smulkintuvus, griebtuvus, šakes, šluotas.

J. Živatkausko ūkyje demonstruotame Schäffer5390 Z krautuve sumontuotas 86 AG Kubota turbo 4 cilindrų variklis, aušinamas vandeniu. Maksimalus krautuvo kėlimo aukštis - 3,40 m. Nepriklausoma galinė pakaba užtikrina krautuvo stabilumą judant nelygiu paviršiumi. Praktiškai pademonstruoti krautuvo ypatybes „Dotnuvos projektų" specialistai patikėjo ūkio šeimininko sūnui Arminui Živatkauskui - perprasti krautuvo valdymą jam užteko vos 5 minučių. „Krautuvas yra su hidrostatine važiuokle, todėl jo valdymas labai paprastas", - paaiškino G. Sprindžiūnas.

Arminas Živatkauskas išbandė naująjį „Dotnuvos projektų"lankstinį  krautuvą Schäffer5390 Z, prie kurio buvo prikabintas Quicke Unigrip 160 ritinių griebtuvas

Lauko dieną savo ūkyje sutikęs rengti J. Živatkauskas modernią pašarų ruošimo techniką naudoja daugiau kaip 10 metų. Jis itin patenkintas Siloking Taarup 16 m3 pašarų maišytuvu-dalytuvu. „Šis agregatas tikrai pasiteisino, jį naudoju 4 metus. O gyvulius šeriame tris kartus per dieną -  karvutės patenkintos, nelieka nuskriaustų, už tai pieno daugiau duoda. Su maišytuvu-dalytuvu ir žmogui patogiau dirbti, ir gyvuliui geriau. Todėl net neskaičiuoju, kada man viskas atsipirks - juk dirbantis žmogus ir gyvulys ir yra svarbiausi ūkyje", - sakė ūkininkas.

J. Živatkauskas modernią pašarų ruošimo techniką naudoja daugiau kaip 10 metų

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai