Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Technika
Tiksliąja žemdirbyste besidomintys broliai neišnaudoja visų palydovinės sistemos galimybių

Šakiai. Naujausios kompiuterinės ir komunikacijų technologijos leido atsirasti naujai sričiai – precizinei arba tiksliajai žemdirbystei (angl. precision farming). Prietaisais, tiksliai realiuoju laiku nustatančiais įvairius veiksnius, darančius įtaką derliui, apibendrinančiais ir analizuojančiais duomenis, naudojasi ir šalies ūkininkai.

Šakių rajono ūkininkai Mindaugas ir Vidmantas Martinaičiai preciziniu ūkininkavimu domisi jau seniai. „Jau prieš 6 metus, kai pirkome naują kombainą, norėjome, kad jis būtų su navigacija, leidžiančia sudarinėti derlingumo žemėlapį. Tačiau bendrovė, iš kurios jį pirkome, tuomet tokio neturėjo“, – pradžią prisimena M. Martinaitis.

Prieš 3 metus broliai įsigijo javų kombainą John Deere T 670 I, kuriame įdiegta palydovinė sistema. HarvestDoc automatiškai renka duomenis apie derlių, jo kiekį ir drėgnumą, kad vėliau juos būtų galima analizuoti. Informaciją galima perkelti į namų kompiuterį ir kurti derlingumo žemėlapius, santraukas apie pasėlius, rengti ataskaitas. Didelio tikslumo drėgmės daviklis padeda greičiau ir tiksliau gauti duomenis apie nuimamą derlių ir pagal gautus rezultatus priimti sprendimus arba tęsti derliaus ėmimą.

Bioversija 2024 04 15 m7

Javų kombaine John Deere T 670 I  įdiegta palydovinė sistema leidžia ne tik sudarinėti derlingumo žemėlapį

„Įsigijome ir įdiegėme programą ir galime bet kada pasižiūrėti bendrą lauko derlingumą, derlingumą atskirose lauko vietose, jei įtariame, kad jos problematiškos. Taip pat automatiškai fiksuojamas kūlimo greitis, grūdų drėgnumas ir kiti svarbiausi parametrai. Gaila, kad vienas kombainas be navigacijos, ūkyje dirbdami abiem negalime susidaryti bendro vaizdo“, – sako ūkininkas.

Sistema taip pat leidžia sužinoti kombaino darbinius parametrus ir degalų sąnaudas. Tarkim, fiksuojama, kiek degalų sunaudojama tonai iškulti ar hektarui javų nukulti, tačiau ūkininkai šių rodmenų kol kas nesekė ir neanalizavo.

Broliai prisipažįsta, kad kol kas apčiuopiamos naudos dar nepajuto, tik stebi ir renka informaciją. „Kol kas per mažai išnaudojame palydovinės sistemos galimybes. Kadangi esame atlikę dirvožemio tyrimus, ketiname duomenis panaudoti tręšiant laukus“, – tvirtina Mindaugas.

Šakių rajone broliai dirba 650 ha, augina žieminius ir vasarinius kviečius, rapsus, cukrinius runkelius, miežius. Kadangi dirvos derlingos, Martinaičiai beveik pusę ploto kasmet stengiasi užsėti kviečiais. Vidmantas samdo 4, o Mindaugas – 2 darbuotojus. „Abu su broliu patys atliekame kiek įmanoma daugiau darbų, todėl naujausiomis technologijomis domėtis nėra kada. Šiemet dar nebuvau prisėdęs prie kviečių laukų analizės. Tokius popierinius darbus paliekame žiemai“, – sako M. Martinaitis.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos