Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Technika
Siaurajuostė sėja pateisino lūkesčius

Kaunas/Joniškis. Juostinė žemdirbystė - technologija, užimanti tarpinę padėtį tarp tradicinės sistemos ir tiesioginės sėjos į ražieną - įgauna vis didesnį populiarumą. Abiejų sistemų pranašumus įkūnijančią technologiją bandoma diegti ir Lietuvoje. Šalies mokslininkai tiki geromis jos perspektyvomis.

Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU) Žemės ūkio inžinerijos ir saugos instituto profesorius Egidijus Šarauskis mano, kad tai trūkumų neturinti technologija. „Ji tikrai turi perspektyvų ir mūsų ūkiuose neabejotinai turėtų prigyti", - svarsto E. Šarauskis.

Pasak jo, kai kuriuose Lietuvos ūkiuose sėjama tiesiai į ražieną, tačiau tai ne visada pasiteisina, o tradicinė žemdirbystė - energijai imlus, daug sąnaudų reikalaujantis žemės dirbimo būdas. Taikant siaurajuostę žemdirbystę, žemė įdirbama juostomis ir sėklos įterpiamos į įdirbtus ruožus. Kai kurios juostinės sėjamosios kartu su sėklomis įterpia ir trąšas.

Bioversija 2024 04 15 m7

Vadinamoji Striptill technologija susiformavo, bandant išspręsti tiesioginės sėjos problemas: kaip pašalinti augalų liekanas, kad jos netrukdytų įterpti sėklų į neįdirbtą dirvą, kaip sušildyti dirvos paviršių ir kt. Ši technologija priskiriama prie tiksliosios žemdirbystės sistemų, nes dirva įdirbama juostomis, t. y. tam tikrame ruože, kuriame įsėjama sėkla. Daugiausia toks sėjos būdas taikomas kukurūzų ir cukrinių runkelių sėjai, tačiau ši technologija jau išbandyta ir rapsams bei kviečiams sėti.

„Katė maiše"

Juostinės sėjos pradininkais Lietuvoje yra laikomi Joniškio r. ūkininkai Rimvydas ir Sonata Vasiliauskai. Pasak Sonatos, pernai įsigyta ir išbandyta švediška siaurajuostė Väderstad Spirit Strip Drill sėjamoji buvo matyta tik paveikslėlyje. „Pirkome katę maiše, tačiau rizika pasiteisino. Sėjamoji buvo reikalinga rapsams sėti. Ūkyje buvo iškilusi dilema: ar įsigyti giluminį purentuvą, ar ieškoti sėjamosiomis su giliai dirvą įdirbančiomis darbinėmis dalimis", - prisimena ūkininkė. Vasiliauskai pirmieji Lietuvoje ir kol kas vieninteliai iš kompanijos „Väderstad" įsigijo naujovišką sėjos mašiną.

Apie 400 ha ūkį valdantys ūkininkai pernai rugpjūčio 16 d. su Spirit Strip Drill pasėjo 130 ha žieminių rapsų. Laukas buvo tik nuskustas Carrier skutikliu. Ūkininkės teigimu, rapsų pasėlis atrodė gražiai ir rudenį, ir dabar vaizdas džiugina akis. „Nors žiema buvo palanki, tačiau palyginti su kaimynų laukais naujoviškai sėti mūsų rapsai atrodo geriau. Augalai suformavo stiprią šaknų sistemą", - technologiją giria S. Vasiliauskienė.

Pasak Sonatos Vasiliauskienės, siaurajuostė sėja pasiteisino: ir žieminiai rapsai, ir kiti augalai suformavo stipresnę negu sėti įprastai šaknų sistemą

Rimvydo Vasiliausko rankose - stiprias šaknis suformavę rapsai

Ūkininkai su siaurajuoste sėjamąją taip pat sėjo dalį žieminių kviečių, o pavasarį - dalį miežių ir pupų. Sonata tikina, kad ir šie augalai užaugo stipresni. „Šaknų sistema akivaizdžiai geresnė, - tvirtina S. Vasiliauskienė. - Ar derlius bus didesnis negu sėtų įprastai augalų, šiandien dar sunku pasakyti, tačiau, jei gamta neiškrės jokių nemalonių pokštų, kulti turėtume šiek tiek daugiau".

Ūkininkė įsitikinusi, kad sausringu laikotarpiu ši technologija neabejotinai padėtų pasėliams ištverti nepalankų periodą ir derliaus skirtumai būtų didesni. Joniškiečiai ir šiemet žieminius rapsus planuoja sėti tik su Väderstad Spirit Strip Drill. „Taip pat žieminius kviečius ir pupas, o miežius ir kitą vasarojų pagal aplinkybes", - planais dalijasi Sonata.

Taupomas ir laikas, ir degalai

Sėjamoji Spirit Strip Drill sėja juostomis 16,7 cm tarpueiliais (sėjant rapsus, kas antra eilutė uždaroma ir sėklos beriamos 33,4 cm tarpueiliais). Trąšos terpiamos dviem gyliais: 5 ir 15 cm. Mašinos žemės dirbimo dalys dirvą įdirba iki 25 cm gylio. „Tokios sėjos privalumų yra nemažai. Svarbiausia taupomas laikas, sumažėjo žemės dirbimo operacijų rudenį. Be to, sunaudojome apie 35 l/ha degalų mažiau negu žemę įdirbdami ir sėdami įprastai", - skaičiuoja ūkininkė.

Vasiliauskai 4 m darbinio pločio sėjamąją Spirit Strip Drill agreguoja su 315 AG traktoriumi

Siaurajuostė sėjamoji Spirit Strip Drill paruošia sėklos guolį, išberia trąšas ir įterpia sėklas vienu važiavimu. Ši technologija priskiriama prie tiksliosios žemdirbystės sistemų, nes dirva įdirbama juostomis, t. y. tik tame ruože, kuriame įsėjama sėkla. Skirtingos trąšos gali būti įterpiamos lokaliai skirtingu gyliu (nuo 5 iki 20 cm), priklausomai nuo to, kokiam augalų augimo tarpsniui jos skirtos.

Įdirbant dirvą tik augalų augimo zonoje, ji greičiau išgarina perteklinę drėgmę pavasarį ir sparčiau įšyla. Tai sudaro palankias sąlygas augalams sudygti. Juostomis įdirbti pasėliai vėliau geriau sugeria lietaus vandenį ir sulaiko drėgmę, dirva apsaugoma nuo erozijos, o augalų liekanos tarpueiliuose neleidžia piktžolėms sudygti.

Išlaiko stabilius derlius

Lietuvos bendrovės „Väderstad" direktoriaus Romo Naudžiūno teigimu, tokia sėjamoji ir sėjos technologija - nėra stebuklas ir visų problemų sprendimo būdas. „Tai mašina agronomiją išmanantiems, žemės dirbimo svarbą suprantantiems žemdirbiams. Ši technologija padeda išlaikyti stabilius derlius, o ne juos didina", - komentuoja direktorius, pridurdamas, kad Lietuvoje yra ir daugiau žemdirbių, kurie domisi nauju sėjos būdu. Antroji 6 m darbinio pločio sėjamoji rudenį bus pristatyta į vieną Šiaulių r. ūkį.

Kompanija „Väderstad" sėjamąją Spirit Strip Drill pradėjo testuoti 2011-aisiais. Tais metais ji buvo pristatyta tarptautinėje parodoje „Agritechnica" Hanoveryje. Sėjamosios tyrimai buvo atliekami įvairiomis sąlygomis, ir mašina iki serijinės gamybos buvo dar tobulinama. Pasak R. Naudžiūno, Spirit Strip Drill sėjamosios jau dirba įvairiose šalyse ir mašinų paklausa stabiliai auga.


Bendrovė „Väderstad" siaurajuostės sėjos būdu susidomėjusiems žemdirbiams suorganizavo Sonatos Vasiliauskienės laukų apžiūrą

Kėdainiškis Aurimas Snarskis kartu su mama dirba apie 900 ha, iš kurių apie 200 ha sudaro žieminiai rapsai. „Siaurajuostę sėjamąją pirmą kartą pamačiau prieš dvejus metus parodoje „Agritechnica". Ši technologija sudomino pirmiausia dėl to, kad atlieka du darbus vienu metu. Be to, jau kurį laiką suku galvą, kaip rudenį, sėjant žieminius rapsus, išvengti vieno važiavimo, giliai įdirbti ir tolygiai pasėti", - sako A. Snarskis.

Ūkininkas dabar rapsus sėja su noraginiu skutikliu, ant kurio sumontuota smulkiasėkliu augalų sėjamoji, tačiau toks sėjos būdas turi trūkumų, ypač kai sąlygos nepalankios ir trūksta drėgmės. A. Snarskis pernai kūlė apie 3 t/ha rapsų

Mažeikių r. ūkininkaujantis ir beveik 300 ha dirbantis Saulius Šiaulys sako, kad siaurajuosčiu sėjos būdu besidomintis jau seniai: „Perskaičiau nemažai tyrimų išvadų, o šįkart ir gyvai pamačiau, kokie akivaizdūs dviejų technologijų skirtumai. Šaknys atrodo įspūdingai".

Spirit Strip Drill sėjamąją (kairėje) ir įprastai (dešinėje) pasėtų rapsų šaknys (fotografuota gegužės 15 d.)

Jis sutinka, kad šiemet žiema nebuvo tipiška, tačiau, Sauliaus įsitikinimu, ne vien oro sąlygos turi įtakos galutiniam rezultatui. „Esmė žemės dirbimo būdas, tręšimas ir sėklos įterpimas, t. y. kokią šaknų sistemą suformuoja augalas. Net ir esant geroms sąlygoms, juostomis sėti rapsai suformavo stipresnes šaknis. Esant blogoms sąlygoms, jos padės augalui išgyventi ir derlių subrandinti", - mąsto S. Šiaulys.

Ūkininkas sako, nekantraudamas lauks Vasiliauskų rapsų derliaus rezultatų, tačiau jau ir dabar abejonių beveik nelikę. S. Šiaulys rengia projektą Europos Sąjungos fondų paramai gauti ir jei jį pavirtins įsigys švedišką sėjamąją. Ūkininkas pernai pasėjo tik 30 ha žieminių rapsų, tačiau jei pavyks įgyvendinti investicinius projektus, jų plotus dar padidintų.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos