Technika
Olandų kombainas įveikė vokiečių mašinas
2013-10-30

Kėdainiai. Ketvirtąkart surengtose cukrinių runkelių nuėmimo kombainų varžytuvėse rungėsi keturių skirtingų gamintojų technika. Po keletą valandų trukusio darbo švariausiai runkelius kasė olandiškasis Vervaet kombainas. Kitų vietų nutarta neskirstyti, nes rezultatų skirtumai labai nežymūs.

Varžytuvėse dalyvavo vokiškieji Grimme, Ropa, Holmer kombainai ir olandiškas Vervaet. Visi jie į varžytuves atvažiavo tiesiai iš laukų. Tradiciškai vykdavusios Saviečių kaime, Alfonso ir Vilmanto Galinių ūkyje, šįmet varžybos surengtos Arvydo ir Karolio Šmigelskių ūkyje.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Po keletą valandų trukusio kasimo ir ekspertų išvadų paaiškėjo, kad šįkart švariausiai runkelius kasė olandų „Vervaet" kombainas

Organizatoriai siekė, kad būtų pademonstruotos kuo įvairesnės kombainų galimybės, nes derliaus dorojimas priklauso ne tik nuo kombaino galimybių bei paruošimo, bet ir nuo runkelių, žemės bei kombainininko gebėjimų.

Vėl prognozuoja rekordus

Bendrovei „Nordic sugar Kėdainiai" derliaus dorojimo kombainų varžytuves padedantys organizuoti kooperatyvo „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai" nariai renginiu liko patenkinti. Kooperatyvo valdybos pirmininkas Algis Šleževičius sakė, kad ūkininkams rūpi ne tik geriausio kombaino rinkimai, bet ir dalijimasis patirtimi.

„Šiame renginyje labai vertiname galimybę pasidalyti cukrinių auginimo aktualijomis. Dar viso derliaus nesudorojome, bet panašu, kad šįmet sumušime pernykščius rekordus. Vasara buvo gana palanki runkeliams, tik kai kur fiksuotos lokalios sausros, sumažinusios saldžiųjų šaknų augimą. Gal kasame kiek mažesnį kiekį, atsveria jų kokybė. Ypač džiugina cukringumas. Dar sezono pradžioje perdirbėjams vežėme visu procentu didesnio (17 proc.) cukringumo runkelius, o dabar jis vidutiniškai perkopė 18 procentų", - geru derliumi džiaugėsi A. Šleževičius.

Norinčių pamatyti, kaip kuris kombainas kasa runkelius netrūko

Anot jo, perdirbėjai giria ir atvežamų runkelių švarą. Tam įtakos turi sausas ir šiltas ruduo. „Kai runkelius kasame sausuose laukuose, o ne traukiame iš vandens, tai jų švara gerokai geresnė", - konstatavo patyręs cukrinių runkelių augintojas.

Ūkininkų nuotaikos skiriasi

Varžytuvių šeimininkas Arvydas Šmigelskis kartu su sūnumi augina apie 300 ha cukrinių runkelių, kuriems nukasti turi įsigijęs net du kombainus: „Ropa" ir „Holmer". „Cukrinius auginame gan skirtingose žemėse, tad ir technikos reikia įvairios. Renginiu esu labai patenkintas, nes galėsiu pamatyti, ko verti kiti kombainai. Galbūt sugalvosime atnaujinti savo techniką, tad geriau žinosime kas tinka mūsų laukams. Šįmet derlių auginame neblogą, bet apibendrinti dar ankstoka. Tikimės, kad pernykščius rezultatus pagerinsime", - sakė A. Šmigelskis.

Renginio šeimininkas Arvydas Šmigelskis sakė, kad varžytuvės suteikia galimybę pamatyti, koks kombainas geriausiai tiktų jo dirbamuose laukuose auginamų runkelių kasimui

Tačiau ne visi ūkininkai augina rekordiškai gausesnį derlių negu pernai. Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas kėdainietis Jonas Talmantas savo šeimos ūkyje cukrinimas runkeliams turi paskyręs apie 140 hektarų žemės.

„Nors visų runkelių dar nenukasėme, tačiau jau dabar aišku, kad pernai pasiektų rekordų nepagerinsime. Praėjusiais metais vidutiniškai nukasėme apie 80 tonų iš hektaro. O viename lauke pasiekėme absoliutų rekordą - net 100 tonų. Šįmet tame pačiame lauke runkelių kasėme perpus mažiau. Gal runkeliai kiek prasčiau augo, tačiau svarbiausia, kad šįkart juos tame lauke mes auginome trumpiau, mat dėl sėjomainos turėjome pasėti kviečius, todėl teko kuo greičiau ištuštinti norimus plotus. Dėl mažiau užaugintų tonų labai nepergyvename. Kiekį kompensuoja kokybė. Užauginome labai aukšto cukringumo runkelius. Su kolegomis net pajuokaujame, kad taip net geriau, juk į fabriką reikia vežti mažiau krovinio, o rezultatą turime tokį patį", - šiųmetes cukrinių runkelių auginimo ypatybes vardijo J. Talmantas.

Runkeliai dar auga

Bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai" žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris sakė, kad šįmet darbas cukrinių runkelių perdirbimo fabrike klojasi tiesiog puikiai. „Sezonas jau įsibėgėjo. Esame pagaminę apie 40 tūkst. tonų baltojo cukraus. Fabriko našumas pasiekė 6500 tonų runkelių perdirbimą kasdien. Galvojame perdirbimą baigti kitų metų sausio pirmąją savaitę, tačiau tiksliai prognozuoti sunku, mat runkeliai šį šiltą dar puikiai auga, tad visko gali būti, kad derliaus gausės ir jo perdirbimas net ir labai našiai dirbant užsitęs", - sakė S. Mozeris.

Cukrinių runkelių kombainų varžytuvės vien runkelių kasimu neapsiribojo. Žemdirbiams dar buvo demonstruota, kaip teisingai supilti ir uždengti runkelių kaupus, kad žiemos šalčiai nesušaldytų saldžiųjų šaknų. Taip pat demonstruota nauja žemės dirbimo technika.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai