Technika
Kol nepatvirtinti fondai, žemdirbiai į techniką investuoja kukliau
2013-12-27

Kaunas. Šie metai didelėmis grūdų kainomis žemdirbių nelepino. Investicijoms neliko ir europinės paramos, tad šiemet ūkininkai nuo brangių pirkinių susilaikė. Tiesa, apie sumažėjusius pardavimus skelbia ne visos technika prekiaujančios įmonės.

Vienas iš stambiausių Kauno r. ūkininkų Juozas Staliūnas tvirtina, šiemet rimtesnės technikos neįsigijęs. „Vienas europinio finansavimo laikotarpis pasibaigė, kitas - dar neprasidėjo.. Ūkyje mašinų parkas daugmaž atnaujintas. Didžioji technikos dalis įsigyta, naudojantis Europos fondų parama, tad ir didelio poreikio pirkti naujų mašinų šiemet nebuvo", - sako J. Staliūnas.

Jo skaičiavimais, naujos mašinos turėtų dirbti bent 10 metų. J. Staliūnas neneigia, kad galimybė susigrąžinti dalį investicijų turi nemažos įtakos sprendimui įsigyti naują techniką ir jei kitąmet būtų galima kreiptis paramos, jis paraišką teiktų. „Reikėtų senuosius traktorius pakeisti. Pirmą užsienietišką Valmet traktorių pirkau prieš septyniolika metų. Praverstų ir naujas teleskopinis krautuvas. Kiek ir į ką investuoti, priklausytų nuo paramos teikimo sąlygų. Kol kas nieko neplanuoju, kol nėra aiškus nei finansavimo lygis, nei paramos teikimo tvarka", - tikina Kauno r. ūkininkas.

Lytagra 19 03 mobilus 3 paragrafas

Investicijas sieja su parama

Švedijos kompanijos antrinės įmonės Lietuvoje „Väderstad" vadovas Romas Naudžiūnas patvirtina, kad rudenį pasklidus informacijai apie Europos paramą žemės ūkiui, žemdirbiai tuoj pat sureagavo ir planus investuoti atidėjo.„Neabejotinai tai pajutome. Akivaizdu, kad dauguma ūkių investicinius tikslus sieja su naujais europiniais fondais. Visi laukia konkrečios informacijos ir neplanuoja pirkimų, kol niekas neaišku. Esant tokiai nežinomybei sudėtinga planuoti ir ūkininkams, ir mums", - teigia R. Naudžiūnas.

Kad šiemet Lietuvoje pardavimai sumažėjo apie 5-10 proc. neslepia ir bendrovės „DOJUS agro" generalinis direktorius Audrius Kavaliauskas. „Tai nėra didelis nuosmukis. Tokiomis aplinkybėmis apyvarta Lietuvoje galima sakyti išlieka stabili. Vertinant visos įmonių grupės (Latvijoje, Baltarusijoje, Kaliningrade ir Lietuvoje) pajamas, šie metai mums rekordiniai",- pabrėžia įmonės vadovas.

Pasak A. Kavaliausko, apyvartos Lietuvoje nuosmukis nėra didelis, nes išaugo specializuotos technikos (vejų priežiūros, miško, komunalinio ūkio), atsarginių dalių pardavimai. Jo nuomone, poreikis naujai žemės ūkio technikai Lietuvoje yra ir jis nemažėja.

„Prognozuoti ateinančius metus būtų sudėtinga, nes, jei fondai ir bus patvirtinti, bet kol įsibėgės paramos teikimo mechanizmas, gali šiek tiek užtrukti", - komentuoja A. Kavaliauskas.

Didelio sąstingio nejaučia

Kad ES fondai turi nemažos reikšmės žemdirbių apsisprendimui pirkti mašinas, neneigia ir bendrovės „Lytagra" vadovas Adomas Balsys, sakydamas, kad dauguma ūkių iš inercijos laukia galimybės susigrąžinti dalį investicijų.

„Kad niekas nieko nepirks - taip nebus. Ir šiemet rinka nebuvo apmirusi. Kadangi turime didelį technikos ir įrangos (ne tik žemės ūkiui) asortimentą, ženklaus pajamų sumažėjimo nepajutome. Apyvarta net šiek tiek padidėjo, nes išaugo kitų kategorijų mašinų pardavimai", - komentuoja A. Balsys.

„Lytagros" vadovo A. Balsio nuomone, ateinančiais metais įmonės pajamos turėtų išlikti tokiame pat lygyje, kaip ir šiemet

Daugiausia pirko smulkią techniką

Besibaigiančius metus itin gerai vertina bendrovės „East West Agro" (EWA) generalinis direktorius Gediminas Kvietkauskas: „Apyvarta išaugo 40 procentų, nors metų pradžioje dėl pasibaigusios paramos ir ypač vėlavusio pavasario prognozės buvo skeptiškos".

Šie metai bendrovei buvo išskirtiniai ir dėl to, technikos pardavimai pagal ES projektus tesudarė 10 proc. apyvartos. Žemdirbiai investavo savo lėšas. Iš EWA technikos asortimento šiemet paklausiausia buvo kompanijos „Fella" pašarų ruošimo technika, jos parduota beveik du kartus daugiau negu pernai. „Mūsų skaičiavimais, Fella mašinos Lietuvoje užima apie 23 proc. rinkos. Kas trečias šalyje parduotas grėblys su Fella ženklu. Padidėjo paklausa ir grūdų apdorojimo bei sandėliavimo įrangai. Parduota ir 10 daugiau kombainų negu pernai", - teigia G. Kvietkauskas.
Ir ateinančiai metais bendrovė EWA planuoja augimą. Įmonės vadovas pripažįsta, kad kai kurie ūkininkai delsia investuoti savo lėšas, tikėdamiesi ES finansavimo, tačiau akivaizdu ir tai, kad jų požiūris pasikeitė.

„Žemdirbių mentalitetas tapo verslus ir jie linkę investuoti tada, kada to reikia ūkiui, o ne tada, kada bus parama", - pabrėžia G. Kvietkauskas
MŪ inf. 

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką manote apie klimato atšilimą?
Orai