Technika
Kad būtų pilni ne tik aruodai, bet ir žemdirbių kišenės
2015-09-10

Akademija (Kauno r.). Ruduo - tai metas, kai žemdirbiai įvertina besibaigiančio sezono rezultatus ir planuoja naujas investicijas. Vakar Aleksandro Stulginskio universiteto mokomojo ūkio laukuose buvo demonstruota dirvos dirbimo, sėjos ir pasėlių priežiūros technika, kurią pristatė bendrovė „Biržų žemtiekimas".

Iš visos šalies suvažiavę žemdirbiai įvertino seniausio Europoje traktorių gamintojo „Deutz-Fahr" skirtingos galios traktorius ir naujosios C9000 serijos kombainą bei austrų kompanijos „Vogel&Noot" žemės dirbimo padargus.

Delavalis 04.01

Lauko diena vyko ASU mokomojo ūkio laukuose

Lauko dieną-seminarą „Pilnesniam aruodui 2015" organizavo Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija ir Lietuvos ūkininkų sąjunga kartu su partneriais Aleksandro Stulginskio universitetu, SEB banku ir bendrove „Biržų žemtiekimas". Kaip pabrėžė LŪS pirmininkas Jonas Talmantas, toks būrys organizatorių generuoja stiprią sinergiją, su kuria galima kalnus nuversti. O palaikymo žemdirbiams labai reikia - pasak J. Talmanto, šie metai toli gražu ne tokie geri ir džiuginantys rekordiniu derliumi, kaip skelbiama žiniasklaidoje.

Žemdirbiai džiaugsmu netrykšta

„Ar iš tiesų turime pilnesnius aruodus? Grūdų supirkimo kaina kritusi, pieno kainos iš viso nesuvokiamai mažos. Negana to, gauname vienas mažiausių tiesioginių išmokų iš visų ES šalių. Protingai mąstant, džiaugtis nėra ko. Paskaičiuokime, kokia buvo javapjūtė. Kombaino važiavimo greitis buvo 3 km/val., nes buvo daug grūdų ir daug šiaudų. Didelius kiekius grūdų reikėjo parvežti į ūkius ir valyti - vėl papildomos sąnaudos. Sandėliuoti ir išvežti didelius grūdų kiekius irgi kainuoja. O dar įvertinus tai, kad grūdai šiemet tik II ir III klasės, tai pasidaro aišku, kad bendros žemdirbių pajamos neprilygsta pernykštėms", - sakė LŪS pirmininkas.

LŪS pirmininkas Jonas Talmantas ir LŽŪBA prezidentas Jeronimas Kraujelis apgailestavo, kad pastaraisiais metais žemdirbių pelnas vis mažėja

Jo manymu, geriausi laikai žemdirbiams jau praėjo ir vargu ar kada rapsų kaina pasieks 1 700 Lt/t, kokią dar visi gerai atsimena. „Kapstysimės kaip musės po išrūgas ir nieko gero nematysime. Kaip ten bebūtų, bet norėdami mažinti produkcijos savikainą, turime investuoti į modernias žemės ūkio technologijas, atsakingai įvertindami savo riziką ir planuodami pajamas. Tikiuosi, šiandien išgirsime ir pamatysime gerų idėjų, kaip dirbti efektyviau. Ir galbūt 2016-ieji metai bus pilnesni daugeliui žemės ūkio šakų", - išreiškė viltį J. Talmantas.

LŽŪBA prezidentas Jeronimas Kraujelis pabrėžė, kad visada reikia žiūrėti keliai žingsniai į priekį. „Keistai susiklostė, kad gamybiniai rodikliai tonomis iš tiesų padaugėjo, tačiau žemdirbių kišenės patuštėjo. Žemės ūkio bendrovės lyg ir taiko pažangias technologijas, tačiau ekonominiai rodikliai nuo 2012 m. vis žemyn ir žemyn. Pajamos krenta jau treti metai ir tai kelia nerimą. Jei vertintume pagal pelningumą, tai skaičiai tokie: 2012 m. 1 ha žemės davė 900 Lt pelno, o 2014 m. - tik šiek tiek daugiau negu 300 Lt. Taigi kritimas skaičiuojamas jau nebe procentais, o kartais", - kalbėjo J. Kraujelis. Kartu jis apgailestavo, kad praktiškai dar nepradėta įgyvendinti 2014-2020 m. investicinė programa, nė vienas ūkis tų pinigų dar „nepačiupinėjo", nors jau baigiasi antri metai.

„Biržų žemtiekimo" generalinis direktorius Saulius Silickas ir valdybos pirmininkas Viktoras Rinkevičius pabrėžė, kad įmonės misija - nepabėgti nuo ūkininko jam sunkiu metu

„Biržų žemtiekimo" generalinis direktorius Saulius Silickas patikino, kad įmonė puikiai supranta žemdirbių situaciją. „Matyt, šis sezonas augalininkams yra šiek tiek aukščiau negu vidutinis, bet labiausiai liūdna dėl pieno gamintojų. „Biržų žemtiekimas" yra įmonė, kuri kartu su žemdirbiais ne tik ir džiaugiasi, bet ir padeda iškentėti sunkmetį. Mūsų misija - nepabėgti nuo ūkininko jam sunkiu metu. Koncentruojamės į servisą, kad ūkininkas nė valandos nestovėtų lauke dėl gedimo", - sakė S. Silickas ir pakvietė žemdirbius apžiūrėti įmonės siūlomas naujienas.

Demonstruotos naujienos ir populiariausi gaminiai

Kaip apibendrino „Biržų žemtiekimo" žemės ūkio technikos produktų vadovas Dainius Šišlavas, lauko dienoje buvo pateikti šių metų technikos pardavimo „hitai" ir kelios svarbios naujienos. Iš pastarųjų - tai galingiausias 9-osios serijos traktorius 9340. „Šis galiūnas buvo demonstruotas pavasarį parodoje „Ką pasėsi...", o dabar gavome galimybę traktorių išbandyti ūkininkų laukuose - šią savaitę darysime demonstracinį turą per visą Lietuvą. Šis turas organizuojamas kartu su kompanija „Vogel&Noot", tad bus demonstruojamas tandemas - traktorius su 5 m pločio diskiniu skutikliu Terra Disc", - paiškino D. Šišlavas.

„Biržų žemtiekimo" žemės ūkio technikos produktų vadovas Dainius Šišlavas išsamiai apibūdino traktorių techninius sprendimus ir atsakė į visus žemdirbių klausimus

Deutz-FahrAgrotron 9340 TTV traktorius yra ir viena moderniausių mašinų 300 AG traktorių segmente. Šis traktorius, gaminamas Vokietijoje, Lauingene, iš karto išsiskiria ypatingu dizainu, kuris sukurtas garsioje Džiudžaro (Giugiaro) studijoje. Didžiausia šio traktoriaus galia - 340 AG, variklis 6 cilindrų, atitinkantis Etapo IV/Tier 4 emisijų reikalavimus. „Variklis sudėtingos konstrukcijos, bet vienas iš taupiausiai naudojančių degalus rinkoje", - pabrėžė D. Šišlavas.

Galimybes laukuose demonstravo Deutz-Fahr Agrotron 9340 TTV ir diskinis skutiklis Terra Disk pro

Visuose 9-osios serijos traktoriuose naudojamos tik bepakopės transmisijos. Bepakopis greičio reguliavimas užtikrina nuo 3 iki 10 proc. didesnį traktoriaus efektyvumą: mažesnes degalų sąnaudas ir didesnę darbinę spartą. Šie traktoriai itin efektyvūs sunkiausiuose traukos darbuose.

Dar viena naujiena iš „Vogel&Noot" grupės technikos gaminių - prikabinamas purkštuvas IN 460 30 m sijomis, kuris yra didžiausias šių mašinų gamoje. Įdiegta labai efektyvi purkštukų sekcijų valdymo sistema. Kiekvieną purkštukų sekciją galima uždaryti ir atidaryti pneumatiškai - garantuojamas tikslus purkšimas lauko pakraščiuose, užtikrinama persidengimų kontrolė.

Purkštuvas IN 460 - pirmasis toks „Vogel&Noot" purkštuvas Lietuvoje ir jau užsakytas konkretaus kliento

Ir stambiems, ir smulkiems ūkiams

Lauko dienoje buvo demonstruoti ir populiariausi gaminiai - 6 ir 7-osios serijos Deutz-Fahr traktoriai. O specialioje parodomojoje programoje (buvo demonstruojama išmaniojo automatinio vairavimo, greitojo vairavimo ir „stop&go" sistemos) manevringumu nustebino mažieji 5-osios serijos traktoriai. „Tarp kitko, 5-osios serijos traktoriai - šių metų mūsų pardavimo hitai. Jau pardavėme jų 16 vienetų ir tai ne pabaiga, turime naujų užsakymų iki metų pabaigos. Nemažai šių traktorių - maždaug du trečdalius - įsigijo jaunieji ūkininkai", - pastebėjo D. Šišlavas.

„Vogel&Noot" plūgai paprastai reguliuojami, o jų konstrukcinės bei dylančios dalys - ilgaamžės. Gaminami nuo 2 iki 13 korpusų plūgai, labai didelė skirtingų rėmų ir verstuvių gama

Ypatingai paklausūs šiai metais ir „Vogel&Noot" plūgai. Kaip pajuokavo „Vogel&Noot" atstovas Linas Karalkevičius, kuo garsiau kalbama apie neariminę žemdirbystę, tuo daugiau plūgų nuperkama.

Kompanijos „Vogel&Noot" atstovas Linas Karalkevičius pabrėžė austriškos technikos patikimumą

Kaip ir kasmet aktyviai perkamos ir mechaninės sėjamosios. Technikos pardavėjai pastebi, kad plūgai ir mechaninės sėjamosios yra tradiciškai populiarūs produktai mūsų šalies rinkoje.

Mechaninė 4 m pločio „Vogel&Noot" sėjamoji ProfiDrill D 400 preciziškai gali išsėti net ir labai smulkias sėklas

„Biržų žemtiekimo" žemės ūkio technikos pardavimų vadybininkas Andrius Pavilonis pristatė kombainą Deutz-Fahr 9206 TS. Šio kombaino variklio galingumas siekia beveik 400 AG, bunkeryje telpa 9 500 l grūdų. Pilnas bunkeris išpilamas greičiau negu per 2 min, kadangi sraigės išpylimo greitis yra 90 l per sekundę. Ypatingos konstrukcijos pjaunamoji turi išvažiuojantį dugną, kuris leidžia kulti rapsus be papildomo rapsų stalo bei prisitaikyti prie kintamo aukščio kuliant kviečius. Kombainas yra 6 kratiklių ir 3 būgnų kūlimo sistemos. Pjaunamosios plotis gali būti nuo 4,8 iki 9 m, kopijavimas skersinis, hidraulinis pjaunamosios kampo reguliavimas. Šiaudai ir pelai skleidžiami iki 9 m - tiek, kokio pločio pjaunamoji.

Kombaino Deutz-Fahr 9206 TS našumą lemia naujai sukonstruota „Maxi crop" kūlimo separavimo sistema

Lietuvoje parduoti 8 tokie kombainai. Laikoma, kad 350 ha žemės turinčiam žemdirbiui jau verta pirkti tokį galingą kombainą. Žinoma, toks galiūnas vienas gali sudoroti ir 500, 600 ha ir net dar didesnį javų ar rapsų plotą, bet didėja ūkio veiklos rizika: jei oro sąlygos javapjūtei nėra palankios, tai vienas kombainas visų laukų tiesiog nespės nukulti.

Andrius Pavilonis neslėpė džiaugsmo, kad lauko dienoje sukirsta rankomis dėl pirkinio: Anykščių rajono ūkininkas Jaunius Juodelis (kairėje) apsisprendė pirkti traktorių

„Turime ir mažesnių kombainų - tai 7 000-osios ir 6 000-osios serijos. Paties mažiausio kombaino galia prasideda nuo 230 AG. Taigi, turime ką pasiūlyti ir stambiems, ir mažiems ūkiams", - reziumavo A. Pavilonis.

Apie „Deutz-Fahr" technikos patikimumą liudija štai toks faktas: 1992 m., kai buvo pagamintas milijoninis kompanijos traktorius, gamintojas suskaičiavo, kad 60 proc. traktorių, pagamintų nuo 1921 m., dar buvo naudojami!

„Biržų žemtiekimo" valdybos pirmininkas Viktoras Rinkevičius „Mano ūkiui" sakė, kad prekyba žemės ūkio technika šiemet einasi geriau negu pernai. Dar aktyviau prekybai įsibėgėti trukdo kol kas ne visai aiškios paramos teikimo sąlygos, kurios žemdirbius verčia delsti ir atidėlioti seniai suplanuotus pirkimus.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks Jūsų pomėgis laisvalaikiu?
Orai