Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Technika
Daugėja ūkių, purškimo mašinas tikrinančių prieš kiekvieną sezoną

Kaunas. Pesticidų purkštuvų privalomąsias technines apžiūras, kurios mūsų šalyje privalomos kas 5 metai, atliekančių ir pažymėjimus išduodančių atestuotų įmonių atstovai pastebi, kad kasmet daugėja ūkininkų, kurie kviečia specialią įrangą turinčias įmones patikrinti naudojamas purškimo mašinas prieš kiekvieną sezoną.

Žemės ūkio technika, tarp jos ir prikabinamais bei savaeigiais Horsch purkštuvais, prekiaujančios, taip pat jų serviso bei techninių apžiūrų paslaugas teikiančios įmonės „Audrokesta" direktorius Audrius Mockaitis džiaugiasi, kad purškimo mašinų parkas mūsų šalyje „jaunėja", o kartu pamažu keičiasi ir ūkininkų požiūris.

Bioversija m7 2024 03 12

Pasak Audriaus Mockaičio, purškimo mašinų parkas Lietuvoje „jaunėja", tai patvirtina ir augantys purkštuvų pardavimai. Jo teigimu, pernai ypač išaugusi purkštuvų paklausa nemažėja ir šiemet

„Kasmet vis daugiau ūkininkų kreipiasi prašydami atlikti kontrolinę purkštuvų patikrą, ši paslauga ypač populiarėja tarp dirbančių didesnius naudmenų plotus. Juk jei ūkis dirba 300-400 ha, chemijai jis išleidžia gana daug pinigų, todėl natūralu, kad purkšdamas pasėlius ūkininkas suinteresuotas gauti kuo didesnį efektą ir naudą. Jei bus išpurkšta per mažai, nebus pasiekiamas agronominis efektas, jei per daug - bus patiriama tiesioginių nuostolių, jau nekalbant apie žalą aplinkai", - sako A. Mockaitis. Purkštuvų technines apžiūras ir patikrinimas atlieka du bendrovės „Audrokesta" specialistai.

Pasak jo, tokie purkštuvų patikrinimai nėra tokie išsamūs kaip atliekant privalomąją techninę apžiūrą pažymėjimui gauti, o didžiausias dėmesys skiriamas purkštukų darbui ir kokybei įvertinti, išdilimo lygiui nustatyti.

„Purkštuvas - viena iš intensyviausiai ūkyje dirbančių mašinų. Vidutiniškai kiekvienas ūkio pasėlių hektaras augalų apsaugos priemonėmis purškiamas 5-6 kartus per sezoną. Kai ūkiai pradėjo naudoti ypač daug skystų trąšų, purškimų skaičius išaugo iki 10 kartų, tad natūralu, kad dar labiau padidėjo įrangos dėvėjimasis", - pastebi įmonės direktorius. Todėl, jo įsitikinimu, naudojamus purkštuvus itin atidžiai reikėtų tikrinti ne kas 5 m., o mažiausiai kas 2-3 metus.

Jam pritaria ir individualios įmonės, pirmosios mūsų šalyje gavusios teisę atlikti purkštuvų patikras, savininkas Julius Gudinas, vadinantis savo įmonę purškimo mašinų tikrinimo pagal europinius reikalavimus iniciatore Lietuvoje.

„Europoje privalomosios purkštuvų patikros atliekamos kas dvejus metus, Lietuvoje šiuo metu pasirinktas 5 m. laikotarpis. Mano nuomone, tokios patikros praranda prasmę, nes po 5 intensyvaus naudojimo metų mašinos kokybiniai parametrai labai suprastėja", - sako J. Gudinas.

Jo įmonė prekiauja purkštukais ir atsarginėmis purkštuvų dalimis, taip pat siūlo įrangą, reikalingą purškimo mašinų techninėms apžiūroms atlikti. Šią įrangą paprastai įsigyja naujus ir ypač naudotus purkštuvus siūlančios įmonės, tiesa, J. Gudino teigimu, Žemės ūkio ministerijai nusprendus pailginti privalomųjų patikrų laikotarpį iki 5 m., joms atlikti reikalingos įrangos poreikis taip pat gerokai sumažėjo.

Įmonės vadovas neslepia, kad toks sprendimas jam niekada neatrodė logiškas ir motyvuotas, juolab kad visose Europos šalyse kokybiškam purkštuvų darbui skiriamas ypatingas dėmesys. „Pavyzdžiui, Europoje vaisius superkantys prekybos tinklai, norėdami užtikrinti produkcijos kokybę, reikalauja, kad purkštuvai būtų patikrinami prieš kiekvieną išvažiavimą į sodus", - sako J. Gudinas. Beje, nuo 2020 m. sausio 1 d. Lietuvoje privalomai purkštuvų apžiūras reikės atlikti kas 3 metus.

„Tvarkingi ūkių šeimininkai kone kasmet kviečiasi ir prašo patikrinti, ar purkštuvai gerai veikia, kad nereikėtų sezono metu remontuoti ir darbymečio įkarštyje chemijoje maudytis", - sako Julius Gudinas

Vienos pirmųjų mūsų šalyje atestuotų ir pesticidų purkštuvų techninės apžiūros paslaugas pradėjusių teikti įmonės „Pasvalio agrodileris" direktorius Sigitas Zajarskas neslepia, kad pirmaisiais veiklos metais dauguma purškimo mašinų neatitiko reikalavimų, tačiau dabar Lietuvoje naudojamų purkštuvų parkas yra gana tvarkingas.

„Iš pradžių ūkininkai piktinosi reikalavimais, daug vargo, pykčių ir sunkumų būdavo, o dabar suprato patikrų naudą ir vis daugiau investicijų skiria purkštuvams ir jų įrangai atnaujinti", - sako S. Zajarskas. Purkštuvų techninių apžiūrų ir serviso paslaugas teikia 3 trys įmonės specialistai.

Bendrovė „Pasvalio agrodileris" ne tik teikia naudojamų purkštukų techninės apžiūros ir pažymėjimų išdavimo paslaugas, bet ir prekiauja atsarginėmis dalimis, modernizuoja senus purkštuvus, taip pat gamina sodams skirtas, pakabinamas, prikabinamas purškimo mašinas, kurių rezervuarų talpa gali būti nuo 400 l iki 6 tonų talpos. Pernai įmonė sukonstravo ir pirmąjį savaeigį purkštuvą, kurį įsigijo Joniškio rajono ūkininkas.

Sigito Zajarsko teigimu, per penkerius intensyvaus naudojimo metus purkštuvas pasensta morališkai, dažnai ūkininko nebetenkina ir turima rezervuaro talpa, ir sijų darbinis plotis

Purkštuvus įmonė gaminti pradėjo prieš 12 metų, per tą laiką po Lietuvos ir Latvijos laukus pasklido apie 850 AGRO purkštuvų, „apginkluotų" šiuolaikine įranga ir pažangiausiomis technologijomis - įmonė bendradarbiauja su viso pasaulio pažangiausiais purkštuvų dalių, įrangos ir sistemų gamintojais.

Per metus įmonė pagamina ir sukomplektuoja apie 70-80 naujų purkštuvų, dar apie dvi dešimtis - modernizuoja. Nors pirmenybę teikia savo gamybos mašinų modernizavimui, tačiau S. Zajarskas neslepia, kad gauna užsakymų atnaujinti ir užsienio gamintojų purškimo mašinas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos